خانه سلامتی درمان نفخ شکم با روش‌های‌ خانگی

درمان نفخ شکم با روش‌های‌ خانگی

۰
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
به تجمع گاز در دستگاه گوارش که با بادکردن و آروغ زدن همراه است نفخ شکم گفته می‌شود.
درمان نفخ شکم

نفخ شکم از نشانه‌های سوء هاضمه است و معمولاً بر اثر خوردن برخی غذاها که بادزا و نفخ‌آورند پدید می‌آید. این عارضه یکی از مشکلات شایع گوارشی در افراد است که در زنان بیشتر از مردان بروز پیدا می‌کند. در ادامه همراه مجله دلتا باشید.

درمان نفخ شکم

علائم نفخ شکم

  • احساس سفت و پر بودن کامل شکم
  • باد کردن شکم
  • دفع گاز از دستگاه گوارش

علت ایجاد نفخ شکم

بلعیدن هوا که می‌تواند به خاطر تند غذا خوردن و نجویدن درست غذا رخ دهد و گاز ناشی از تجزیه غذای هضم نشده که علت آن عدم هضم بعضی از قندها در روده کوچک و ایجاد گاز به‌خاطر واکنش آن‌ها با برخی باکتری‌های بی‌ضرر در روده بزرگ است، دو عامل اصلی در ایجاد نفخ شکم هستند.

علائم نفخ شکم

مواد غذایی طبیعی برای درمان و رفع نفخ شکم

کرفس: کرفس علاوه بر تنظیم فعالیت روده و شکم، به علت داشتن خاصیت دفع مایعات می‌تواند باعث کاهش گازهای معده ‌شود. کرفس منبع غنی است، که باعث دفع سموم بدن نیز می‌شود. خیار، کدو و جعفری نیز از دیگر سبزیجاتی هستند که باعث دفع مایعات بدن می‌شوند.

درمان خانگی نفخ شکم

نکته: بهتر است قبل از مصرف سبزیجات آن‌ها را بپزید. پختن کرفس و سبزیجات دیگر باعث شکسته شدن ساختمان فیبر آن می‌شود و همین امر سبب هضم آسان‌تر آن می‌گردد.

لیمو به همراه آب: لیمو به طور طبیعی دارای خاصیت دفع آب از بدن است. شما می‌توانید آب لیمو را به مقداری آب ولرم اضافه کرده و میل کنید. با این کار میزان نمک محلول در بافت‌های بدن نیز کاهش می‌یابد. فقط حواستان باشد که شربت را با نی میل نکنید. زیرا نی باعث ورود هوای اضافی به معده‌ می‌شود.

مخلوط لیمو، خیار، هندوانه و رزماری: نفخ، تعادل بین سدیم و پتاسیم موجود در بدن است. برای کاهش و رفع نفخ شکم می‌توانید از مخلوط لیمو، خیار، هندوانه و رزماری استفاده کنید. این مخلوط به شدت مایعات اضافی و سموم بدنتان را دفع می‌کند.

عدس و لوبیا: عدس منبع غنی از فیبر است که باعث هضم راحت‌تر غذا می‌شود. لوبیا نیز منبع غنی از پتاسیم و فیبر است.

درمان

ماست: ماست غذایی از پیش هضم شده است که به خاطر پروسه‌ صورت گرفته در روند تهیه آن، باعث می‌شود که به محض ورود به بدن، جذب بافت‌ها شود. همچنین ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند و این امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. پیشنهاد می‌شود در کنار هر وعده‌ غذاییتان از ماست استفاده کنید تا همواره از خاصیت‌های آن بهره‌مند شده و غذایتان راحت‌تر هضم شود.

درمان دارویی نفخ شکم

داروهای حاوی زغال که در داروخانه‌ها موجود است با جذب گازهای درون دل و روده کمک به بهبود نفخ معده می‌نمایند. البته قبل از مصرف این داروها با پزشکتان مشورت نمایید چرا که این دارو‌ها ممکن است مواد لازم سایر دارو‌ها را نیز جذب نماید. پروبیتیک‌ها نیز در بعضی از افراد کمک به کاهش باد شکم می‌نماید. ریفاکسیمین (داروی آنتی بیوتیکی) که برای درمان اسهال مصرف می‌شود، روی باد شکم نیز تاثیر گذار است.

درمان دارویی

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

فواید نوشیدن آب برای بدن

ما هر روز مقداری آب از راه تنفس، عرق کردن، ادرار و مدفوع از دست می‌دهیم. برای این که بدن ب…