خانه نکات حقوقی موارد صدور چک سفید امضا

موارد صدور چک سفید امضا

۰
0
در یک تعریف ساده چک سفید امضا را باید چکی دانست که حداقل بدون مبلغ باشد، خواه تاریخ صدور و نام دارنده در آن مشخص شده یا نشده باشد.
چک سفید امضا

یکی از اسناد تجاری پرکاربرد در جامعه امروزی چک است. اگر چه قانون‌گذار به دلیل سهولت در معاملات روزمره چک را جایگزین پول نقد کرده است ولی با این وجود موجب مشکلات و محدودیت‌هایی برای استفاده کنندگان از آن شده است. انواع چک عبارتند از: چک عادی، چک تایید شده، چک سفید امضا، چک مسافرتی، چک رمز دار یا بین بانکی، چک تضمین شده یا بانکی و چک مدت دار است که هر یک دارای خصوصیت‌ها و شرایطی است و هر فردی برای استفاده از آن نیاز به اطلاعات کافی دارد. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی چک سفید امضا و موارد صدور  آن می‌پردازیم.

چک سفید امضا

چک سفید امضا چکی است که صادر کننده چک بدون نوشتن مبلغ در آن، چک را امضا و صادر می‌کند و دارنده چک می‌تواند هر مبلغ را هر زمان که بخواهد در آن بنویسد.

چک سفید امضا

موارد صدور چک سفید امضا

این چک در موارد متعددی ممکن است صادر شود:

  • چکی که برای ضمانت صادر می‌شود: دارنده چک می‌تواند برای تکمیل و وصول اقدام کند. در صورتی که برای تضمین داده شده باشد، صادرکننده باید اثبات کند چک بابت تضمین بوده و دارنده چک از آن سوء‌استفاده کرده‌است، در این‌صورت می‌تواند با عنوان خیانت در امانت شکایت کند. در صورتی‌که چک بابت ضمانت صادر کرده‌اید حتما باید در پشت چک قید کنید چک بابت ضمانت صادر شده است زیرا چک تضمینی در دسته چک‌های حقوقی قرار می‌گیرد، بدین صورت جلوی سوء‌استفاده دارنده چک گرفته می‌شود.
  • چکی که برای جبران خسارت احتمالی در صورتی که در معامله توافق یا شرط گذاشته شود صادر می‌شود. اگر برای جبران خسارت احتمالی برای عدم اجرای صحیح معامله یا عدم اجرای قرارداد، اقدام به صدور چک سفید امضا می‌کنید برای جلوگیری از سوءاستفاده دارنده در متن قراراداد شماره چک صادر شده و علت صدور آن را بیان کنید.
  • چک سفید امضایی که مستاجر برای تضمین تخلیه ملک درقرارداد اجاره می‌دهد، گاهی موجر برای این که مطمئن شود ملکش توسط مستاجر در موعد مقرر تخلیه خواهد شد از مستاجر طلب چک سفید امضا می‌کند، این چک بیشتر برای اجاره املاک تجاری گرفته می‌شود و در املاک مسکونی، بجز در موارد خاص درخواست نمی‌شود.
  • در موارد دیگری هم ممکن است چک سفید امضا صادر شود که در صورتی که مجبور به صدور آن شدید حتما از دریافت کننده آن رسید دریافت کنید و حتما جهت یا دلیل صدور آن را در متن چک بیان کنید.

برای آشنایی  با نکات حقوقی بیشتر کلاهبرداری با کارتخوان‌ سیار و مجازات آن را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

در چه صورت به خویشاوندان نفقه تعلق می‌گیرد؟

نفقه یک حق مالی است که در دین اسلام به نفع دیگری بر عهده فرد و یا افرادی واگذار می‌شود. قا…