هضم سریع غذا با چند راهکار ساده

۷
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
با خوردن و آشامیدن ،مواد غذایی به دستگاه گوارش فرستاده می‌شود، آنجا این مواد غذایی به قطعات بسیار ریز تجزیه می‌شوند و مواد لازم برای سوخت و ساز بدن را تامین می‌کنند. برای بهبود عملکرد و هضم سریع غذا راهکارهای مناسبی وجود دارد که در این مطلب به آن‌ها اشاره شده است.
راه های هضم غذا

راه‌های هضم سریع غذا

هضم غذا به مواد مغذی اجازه می‌دهد تا انرژی بدن را تامین نمایند. روزانه غذا‌های متنوعی مصرف می‌شود که برخی سریع هضم شده و برخی برای هضم شدن به مدت زمان طولانی‌تری نیاز دارند. بخش بزرگی از مکانیزم هضم به طبیعت بدن شما بستگی دارد، اما روش‌هایی نیز وجود دارد که می‌توانید سرعت و کیفیت هضم را افزایش دهید. مجله دلتا در این مطلب راه های هضم غذا را به شما ارائه می‌دهد.

راه های هضم غذا

هضم سریع غذا با تغییر سبک زندگی

به صورت منظم ورزش کنید و متابولیسم بدن را بالا ببرید. با ورزش مواد غذایی در بدن حرکت می‌کنند و سرعت هضم افزایش پیدا می‌کند. مزایای ورزش برای هضم سریع‌تر غذا عبارتند از:

  • جلوگیری از یبوست
  • کمک به عضلات روده برای سرعت بخشیدن به تجزیه مواد غذایی

توجه: بهتر است ورزش را یک یا دو ساعت بعد از غذا خوردن شروع کنید.

برای هضم سریع غذا به اندازه کافی استراحت کنید. خواب به اندام‌های گوارشی زمان لازم برای ترمیم و بازسازی را می‌دهد و توانایی آن‌ها برای هضم  غذا را بالا می‌برد.

سبک زندگی

توجه: دو الی سه ساعت بعد از غذا به سمت چپ بخوابید. خوابیدن به سمت چپ بدن توانایی دستگاه گوارش را افزایش می‌دهد.

با نوشیدن مایعاتی مانند آب، چای و دمنوش‌های طبیعی در طول روز به روند هضم مواد غذا کمک شایانی می‌کنید.

نکات مورد توجه:

  • هیدارته و حفظ مقدار مناسبی آب در بدن، کیفیت اسید معده را حفظ می‌کند.
  • آب مدفوع را نرم کرده و از یبوست جلوگیری می‌کند.
  • آب با حفظ فیبر غذا، یکی از اجزای مهم هضم سریع غذا در رژیم‌های غذایی است.

مواد غذایی مکمل برای هضم 

خوردن غذا‌هایی با فیبر بالا به طرق مختلف به هضم کمک می‌کند. غذا‌های فیبردار باعث جلوگیری از یبوست و حفظ سلامتی کلی روده می‌شود.

دانه‌ها، میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، آجیل و نان‌های سبوس‌دار حاوی مقدار قابل توجهی فیبر هستند که علاوه بر هضم سریع غذا، باعث کاهش گازمعده، نفخ و اسهال می‌شود.

یکی از راه های هضم غذا خوردن ماست پروبیوتیک  است. باکتری‌های مفید درون ماست وجود داد که زمان عبور غذا از روده را افزایش داده و هضم آن را سرعت می‌بخشد.

راه های هضم غذا

یکی از مواد بسیار سودمند برای هضم سریع غذا زنجبیل است. زنجبیل سال‌ها به عنوان هضم کننده غذا مورد استفاده قرار گرفته و با کمک به افزایش انقباضات معده، کمک می‌کند تا مواد غذایی سریع‌تر وارد روده شده و هضم شوند.

برای هضم سریع غذا، غذا‌های کم چرب مصرف کنید. از خوردن غذا‌های پرچرب و سرخ کرده خودداری کنید. غذا‌های با چربی بالا می‌تواند باعث رفلکس معده و سوزش سر دل شود. معده این مواد غذایی را به خوبی هضم نمی‌کند و پروسه هضم را کاهش می‌دهد.

پس توجه داشته باشید از خوردن غذا‌هایی مانند سوسیس و کالباس، پنیر پیتزا، سیب زمینی سرخ کرده، کره، روغن‌های صنعتی و چیپس و پفک و امثال این غذا‌ها جدا خودداری کنید.

غذا‌های تند روند هضم را کاهش می‌دهد. مواد غذایی مثل سیر و فلفل باعث تحریک گلو و مری می‌شود و منجر به رفلکس اسید معده و سوزش سر دل می‌شود. پس از غذا‌های با چاشنی‌های خفیف استفاده کنید.

معده

اگر بدن شما تحمل مصرف لاکتوز را ندارد، سعی کنید از مصرف مواد لبنی و فرآورده‌های شیر اجتناب کنید. مصرف این مواد غذایی روند هضم شما را مختل می‌کند و باعث یبوست می‌شود. عدم تطابق با لاکتوز موجب نفخ، گاز و سوء هاضمه می‌شود، که این هم می‌تواند منجر به آهسته شدن هضم یا ضعف گوارش شود.

 از خوردن گوشت قرمز اجتناب کرده یا خیلی کم استفاده کنید. گوشت قرمز به دلیل چربی بالا و آهن فراوان دیر هضم می‌شود و باعث یبوست می‌گردد.

تغییر عادات غذا خوردن 

غذای خود را به وعده‌های کم با دفعات زیاد تقسیم کنید. در روز ۵ وعده غذایی کم ولی غنی داشته باشید.

سعی کنید از مواد غذایی بدون افزودنی و خام استفاده کنید. هر گونه افزودنی به مواد غذایی روند هضم را برای شما دشوار می‌کند.

گوارش

غذای خوب انتخاب کنید و خیلی آهسته آن را تناول کرده و بجویید. جویدن این فرصت را به آنزیم‌های بدن می‌دهد تا به جای تجزیه غذا، وقت خود را صرف هضم آن کند.

استفاده از مکمل‌ها برای هضم سریع غذا

مصرف مکمل پروبیوتیک را در وعده غذایی خود قرار دهید. پروبیوتیک‌ها باکتری‌هایی هستند که به حفظ تعادل طبیعی میکروارگانیسم‌ها در روده‌ها کمک می‌کند. از این رو باعث هضم سریع غذا می‌شود.

زنجبیل

از دمنوش‌های گیاهی مثل زیره، رازیانه و آویشن استفاده نمایید. این دمنوش‌ها با تقویت معده و روده‌ها هضم را سرعت می‌دهد. بهتر از است بعد یا قبل از غذا مصرف شود.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

آویشن را برای این خواص حتما بخورید!

آویشن نه تنها یکی از ادویه‌های محبوب در آشپزی امروزی است، استفاده از آن به عنوان دارویی شف…