آیا زندگی در سیاره زهره امکان‌پذیر است؟

۰
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دانشمندان در ابرهای سیاره زهره ردپای گاز فسفین را کشف کردند. این کشف احتمال وجود حیات در سیاره زهره را تقویت می‌کند اما نیاز به شواهد و تحقیقات بیشتر است.
حیات در سیاره زهره

با اکتشاف جدید دانشمندان به نظر می‌رسد اسرار بسیاری در ابرهای بالاتر از سطح خفه کننده نزدیک‌ترین همسایه سیاره‌ای ما (زهره) پنهان شده است. شواهد نشان می‌دهد که زندگی در سیاره زهره نسبت به مریخ امکان‌پذیرتر و بهتر است. در ادامه این مطلب درباره احتمال زندگی در سیاره زهره را خواهید خواند. با ما در مجله دلتاهمراه باشید.

حیات در سیاره زهره

دانشمندان و ستاره‌شناسان خبر جدیدی از سیاره فروزان زهره منتشر کردند که می‌تواند برای شناخت سرگذشت انسان بسیار امیدوار کننده باشد. محققان ناسا اعلام کرده‌اند که ردپایی از «فسفین» (Phosphine) – مولکولی که به طور بالقوه توسط موجودات زنده تولید می‌شود – را در میان ابرهای این سیاره پیدا شده است. این مولکول امکان زندگی در سیاره زهره را فراهم می‌کند.
ونوس، با نام فارسی آن زهره یا ناهید، نزدیک‌ترین همسایه زمین است. این سیاره از نظر ساختار مشابه کره زمین، اما کمی کوچک‌تر از آن است. این سیاره جوی به شدت غلیظ و سمی دارد که گرما را به دام می‌اندازد و به همین دلیل، دمای این سیاره به ۴۷۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد، به حدی داغ که می‌تواند سرب را ذوب کند.
محققان حدس می‌زنند که میکروب‌ها در ابر‌های بلند زهره که حدود ۳۰ درجه دما دارند وجود داشته باشند. این ابر‌ها حدود ۹۰ درصد اسید سولفوریک هستند و میکروب‌های زمینی نمی‌توانند در این محیط زنده بمانند. دانشمندان می‌گویند ممکن است میکروب‌های زهره از مکانیزم ناشناخته‌ای برای مقاومت در برابر محیط اسیدی استفاده کنند.

حیات در سیاره زهره

دانشمندان مدت‌ها است که حدس می‌زنند فضای ابری ناهید می‌تواند میزبان حیات باشد. با این وجود، سطح این سیاره با دمای بالاتر از ۸۰۰ درجه فارنهایت، مساعد زندگی نیست. تا کنون هیچ کاوشگری با این حرارت بالا بیشتر از چند ساعت زنده نمانده است؛ اما جو این سیاره که از لایه‌های مخلوط ابرهای اسید سولفوریک تشکیل شده، می‌تواند گهواره‌ای منحصر به فرد برای شکل‌گیری روند رشد زندگی باشد.

بیشتر بدانید: مقاله «تاردیگرید جان‌سخت‌ترین موجود روی زمین» را نیز بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

ماشین کوچک تاشدنی تحولی در ماشین‌های کوچک

ماشین کوچک تاشدنی : این خودروی جالب این قابلیت را دارد که تا شده و کوچک‌‌تر شود. شما به‌را…