مسدود کردن کارت بانکی گمشده

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پس از گم شدن یا به سرقت رفتن کارت بانکی برای جلوگیری از سوء استفاده از کارت خود باید سریعا نسبت به مسدود کردن آن اقدام کنید.
مسدود کردن کارت بانکی

عدهای از افراد هستند که کارت بانکی خود را در حالی که رمز آن در کنارش نوشته شده‌است گم می‌کنند و با این فکر که مبلغ اندکی در حساب دارند برای سوزاندن آن اقدام نمی‌کنند، با این اوصاف ممکن است کارت توسط افراد مجرم پیدا شود و با استفاده از آن دست به کلاهبرداری بزنند و اگر فرد قربانی نتواند فرد استفاده کننده از کارت را معرفی کند تا زمان پیدا شدن فرد مجرم، باید وجوه کلاهبرداری شده را پس دهد. در صورتی که کارت عابربانک شما مفقود شود یا به سرقت رود، باید در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به مسدود کردن کارت بانکی یا به اصطلاح سوزاندن کارت کنید. روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی آن می‌پردازیم.

روش‌های مسدود کردن کارت بانکی

  • دستگاه خودپرداز
  • مراجعه به بانک
  • تماس با تلفن بانک
  • اینترنت بانک

دستگاه خودپرداز

سریع‌ترین راه ممکن برای مسدودی کارت، مراجعه به نزدیک‌ترین دستگاه عابربانک است که حتما نیازی نیست دستگاه خودپرداز متعلق به بانک کارت مفقودی باشد. با فشردن دکمه خدمات بدون کارت، گزینه مسدود کردن کارت را انتخاب کنید. در مرحله بعد مشخصات کارت بانکی یعنی شماره کارت و رمز ورود را وارد کنید و دکمه تایید را بزنید. با این روش به سادگی و در سریع‌ترین زمان ممکن کارت بانکی شما سوزانده می‌شود. برای مسدودسازی کارت بانکی با استفاده از این روش لازم است شماره کارت خود را در اختیار داشته باشید.

مسدود کردن کارت بانکی

مراجعه به بانک

یکی از راه‌های دیگر که برای مسدود کردن کارت تمام بانک‌های کشور وجود دارد، مراجعه به یکی از شعب بانک صادر کننده کارت است. شما باید با در دست داشتن کارت ملی، به شعبه بانک مراجعه کنید. با دریافت فرم مربوط به اعلام مفقودی کارت، مشخصات کارت را وارد کرده تا درخواست سوزاندن کارت صادر ‌شود. مزیت استفاده از این روش این است که با مراجعه به شعبه بانک علاوه بر سوزاندن کارت مفقودی، به طور همزمان می‌توانید اقدام به گرفتن کارت بانکی جدید کنید.

تماس با تلفن گویا

با در اختیار داشتن تلفن گویای بانک صادر کننده کارت، از طریق تلفن می‌توانید اقدام به سوزاندن کارت خود کنید. برای انجام این کار، پس از برقراری ارتباط باید مشخصات کارت بانکی و مشخصات شخصی خود وارد کنید. بعد از این مرحله، درخواست مسدود شدن کارت تایید می‌شود.

سوزاندن کارت با استفاده از اینترنت بانک

با وارد کردن مشخصات کارت که شامل شماره کارت، رمز دوم، کد امنیتی CVV2 و تاریخ انقضای کارت است، از طریق اینترنت بانک، کارت بانکی را مسدود کنید. در برخی از بانک‌ها نیز می‌توان با استفاده از همراه بانک یا کد دستوری USSD، کارت‌های صادر شده از طریق آن بانک را مسدود کرد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی بیشتر نشر اکاذیب در فضای مجازی و مجازات آن  را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مسئولیت قراردادی، مهمترین جزء یک قرارداد!

یکی از انواع خسارت‌های قراردادی خسارت تاخیر انجام تعهد است یعنی زمانی که شخص متعهد به انجا…