خانه سلامتی راه‌های تقویت حافظه

راه‌های تقویت حافظه

۰
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تقویت حافظه با روش‌های گوناگونی میسر است. شاید به نظر عجیب بیاید اما راه‌های به نظر غیر عادی نیز برای تقویت حافظه وجود دارد از جمله آن‌ها می‌توان به آدامس جویدن، خندیدن، استفاده از فونت‌های عجیب و ... اشاره کرد.
راه های تقویت حافظه

تقویت حافظه؛ راهکارهایی عجیب اما واقعی!

تصور کنید که به اتاق دیگری می‌روید اما به خاطرتان نمی‌آید چرا رفته‌اید! یا با کسی دست می‌دهید اما حتی پیش از آن که او را ترک کنید اسمش را فراموش می‌کنید! آیا در چنین وضعیتی هستید و از آن خسته شده‌اید؟ یا مورد جالب‌تر این است که به یک فروشگاه می‌روید تا دو سه محصول را خریداری کنید و به خانه که برمی‌گردید همه چیز خریده‌اید جز آن چیزی که برایش از خانه خارج شده بودید. واقعا وحشتناک و غیر قابل تحمل است. در این مطلب از مجله دلتا درباره راه های تقویت حافظه صحبت خواهیم کرد.

تقویت حافظه

علائم حافظه کوتاه مدت ضعیف می‌تواند در اثر اشتغال ذهنی زیاد، عوامل برهم زننده حواس، عدم توانایی در تمرکز و ضعف ماهیچه‌های حافظه بوجود آید. طبیعی است که وقتی سنمان بالاتر می‌رود حافظه‌مان ضعیف‌تر شود اما گاهی این ضعف حافظه افراد را به شدت عصبی می‌کند که البته این موضوع سن بالا و پایین نمی‌شناسد. محققان و کارآفرینان در سالهای اخیر مطالعات زیادی روی این موضوع انجام داده‌اند.

زمانی که در حال یادگیری چیزی هستید آدامس بجوید

شاید وقت آن رسیده باشد که جویدن آدامس در کلاس‌های درس مدرسه و دانشگاه آزاد شود چرا که تحقیقات بار‌ها نشان داده‌اند که جویدن آدامس در زمان مطالعه باعث یادگیری دقیق‌تر و صحیح‌تر مطالب می‌گردد. همچنین جویدن آدامس به دلایل نامعلوم باعث می‌شود فعالیت هیپوکامپ افزایش یابد. هیپوکامپ یکی از مهم‌ترین نواحی مغز برای به خاطر سپردن و حافظه است. محققان طی تحقیقی که در کشور انگلستان انجام شد به این نتیجه رسیدند که افرادی که در جلسات درسی و امتحانی آدامس می‌جویدند تا ۲۴ درصد در به خاطر آوردن سریع کلمات و تا ۳۶ درصد در به خاطر آوری با تأخیر کلمات عملکرد بهتری داشتند.

حافظه

چشمانتان را حرکت دهید

شاید مسخره به نظر بیاید، اما حرکت چشم به سمت راست و چپ می‌تواند حافظه را تحریک کند. گفته می‌شود حرکت افقی چشمان ما می‌تواند هردو نیمکره مغز را فعال کند و به هم مرتبط نماید. محققان طی مطالعه‌ای به این نتیجه رسیدند که کسانی که چشمانشان را هر روز صبح برای ۳۰ ثانیه به دو سمت مقابل حرکت می‌دهند در به خاطر سپردن مطالب و به طور کلی در عملکرد امور مربوط به حافظه به طور متوسط تا ۱۰ درصد عملکرد بهتری دارند.

مشتتان را گره کنید

عموما زمانی که زیر فشار استرس هستیم یا عصبانی می‌شویم دستانمان را گره می‌کنیم. این کار می‌تواند حافظه و به خاطر آوری را در شما تقویت نماید. برخی معتقدند از مشت کردن دست غالبتان (یعنی اگر راست دست هستید دست راست و اگر چپ دست هستید دست چپ) برای به خاطر سپردن  و از مشت کردن دست مقابل برای به خاطر آوری موارد حفظ شده استفاده کنید. مشت کردن دست‌ها را باید برای ۴۵ ثانیه انجام دهید چرا که گفته می‌شود این کار می‌تواند نواحی را در مغز فعال کند که کاملا با حافظه مرتبط اند.

تمرکز

از فونت‌های عجیب استفاده کنید

دلیل این پیشنهاد این است: زمانی که شما می‌خواهید یک متن سخت و با فونت بد را بخوانید تمام تمرکزتان را به خرج می‌دهید تا بفهمید متن نوشته شده چیست و هرچه تمرکز شما بیشتر باشد بدون شک راحت‌تر مطالب را به خاطر می‌سپارید. به نظر من شاید چند ثانیه طول می‌کشد تا یک متن را کپی و در ورد جای‌گذاری و یک فونت عجیب‌ و غریب برایش انتخاب کنید. به نظر من ارزشش را دارد.

خندیدن یکی از راه های تقویت حافظه

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد افراد خندان در آزمون‌های حافظه کوتاه مدت نتایج بسیار بهتری را کسب کرده‌اند. بعد از تماشای یک ویدیوی خنده دار ۲۰ دقیقه‌ای میزان هورمون کورتیزول در بدن شرکت کنندگان کاهش یافت. از آنجا که این هورمون‌ها با میزان استرس رابطه مستقیمی دارند میزان زیاد آن‌ها تأثیر منفی روی حافظه می‌گذارد. از این رو، خنده کافی در روز می‌تواند نه تنها برای تقویت حافظه بلکه به طور کلی برای سلامتی کل بدن مفید باشد.

افزایش تمرکز

طرز ایستادن یا قرار گرفتن خود را اصلاح کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که صحیح ایستادن یا قرار گرفتن می‌تواند تا حد بسیار زیادی بر حافظه تأثیر بگذارد. به نظر می‌رسد دولا بودن و غوز کردن به طور طبیعی تأثیر منفی بر حافظه دارد و باعث می‌شود نتوانید چیز‌هایی را که می‌خواهید با موفقیت به خاطر آورید. امتحان کنید! به زودی متوجه می‌شوید حالت بد ایستادن یا نشستن چقدر می‌تواند روی حالتان تأثیر بگذارد. از سوی دیگر صحیح نشستن یا صحیح ایستادن علاوه بر تقویت حافظه از به خاطر آوری خاطرات بد و منفی نیز جلوگیری می‌کند و در یک جمله حالتان را خوب می‌کند. همچنین علاوه بر آن، صحیح نشستن و صحیح ایستادن جریان خون را تا ۴۰ درصد افزایش می‌دهد.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

کمبود چه ویتامین‌‌هایی باعث بی‌خوابی می‌شود؟

متاسفانه، کمبود خواب با افزایش خطر چاقی، دیابت، فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و…