خانه سلامتی هنگام گیر کردن غذا در گلو چه باید کرد؟

هنگام گیر کردن غذا در گلو چه باید کرد؟

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
عمل بلع یا قورت دادن فرایندی پیچیده است، زمانی که شما غذا می‌خورید، چیزی در حدود 50 جفت ماهیچه و تعداد زیادی عصب با هم کار می‌کنند تا غذا از دهان به سمت معده حرکت کند. در جریان این فرایند گاهی مشکلی به وجود می‌آید و احساس گیر کردن غذا در گلو ایجاد می شود.
گیر کردن غذا در گلو

درمان گیر کردن غذا در گلو

اگر چیزی در گلو گیر کند چه باید کرد؟ کمتر کسی پیدا می‌شود که تاکنون با این اتفاق روبرو نشده باشد. در این مطلب از مجله دلتا به شما خواهیم گفت که هنگام گیر کردن غذا در گلو چه باید بکنیم؟

چگونه چیزی را که در گلو گیر کرده دربیاوریم؟

برای خارج کردن غذای گیر کرده در گلو و مری روش‌های زیر به خروج غذاهایی که در خود مری گیر کرده‌اند، کمک می‌کند:

روش کوکا کولا 

پژوهشگران معتقدند که خوردن یک قوطی نوشابه‌ گازدار سیاه یا هر گونه نوشیدنی گازدار دیگر به حرکت غذای گیر کرده در گلو کمک می‌کند. این ساده‌ترین روش برای زمانی است که غذایی در گلو گیر می‌کند.

مشکلات تنفسی

داروی سایمتیکون 

داروهای ضد درد گاز معده ممکن است به تجزیه‌ غذاهای گیر کرده در مری کمک کند. داروهایی همچون سایمتیکون (simethicone) شامل ترکیباتی هستند که تولید گاز معده را آسان‌تر می‌کند. این گاز به مری فشار وارد کرده و در نتیجه غذای گیر کرده در مری حرکت می‌کند.

آب 

یک جرعه بزرگ آب به شستن غذای گیر کرده در مری کمک می‌کند. به طور معمول بذاق دهان به اندازه‌ کافی به لیزخوردن غذا و پایین رفتن آن در دستگاه گوارش کمک می‌کند. اگر غذا به خوبی جویده نشود، ممکن است خشک بماند. اگر فرد به صورت مرتب آب بنوشد، غذای گیر کرده به راحتی پایین خواهد رفت.

یک لقمه غذای نرم 

شاید بلعیدن غذایی دیگر در حالی که غذایی در گلو گیر کرده، کار چندان راحتی نباشد، ولی قورت دادن یک لقمه‌ جدید به پایین رفتن لقمه‌ گیر کرده کمک خواهد کرد. یک تکه نان را با شیر یا آب خیس کرده و یک گاز کوچک از آن را قورت دهید.

علاوه بر نان خیس شده در شیر یا آب می‌توان موز را هم امتحان کرد، بافت نرم موز به پایین رفتن لقمه گیر کرده در گلو کمک می‌کند. 

کره 

گاهی لازم است که سطح مری بیش‌تر از حالت معمول لیز و لزج شود. با وجود اینکه ممکن است ناخوشایند باشد، یک قاشق غذا خوری کره بخورید، کره سطح مری را مرطوب کرده و کمک می‌کند تا غذا به راحتی به سمت معده حرکت کند.

مشکلات گوارشی

منتظر ماندن 

غذاهایی که در گلو گیر می‌کند، معمولاً خود به خود رد می‌شوند، کافی است که اندکی به آن‌ زمان بدهیم. به بدن فرصت دهید تا خود به این مشکل رسیدگی کند.

کمک خواستن از پزشک 

اگر قادر به بلع لقمه‌های غذا نیستید و احساس ناراحتی می‌کنید، هر چه سریع‌تر از پزشک کمک بخواهید. اگر ناراحتی خاصی ندارید ولی غذا هنوز در گلو گیر کرده و بعد از گذشت ۲۴ ساعت خارج نشده است، باید اندوسکوپی انجام دهید. بعد از آن امکان آسیب به لایه‌ پوشاننده‌ مری وجود دارد. برخی پزشکان توصیه می‌کنند که این کار ۶ تا ۱۲ ساعت بعد انجام شود، این کار امکان آسیب را کاهش داده و فرایند خروج ماده‌ غذایی گیر کرده را آسان‌تر می‌کند.

نکات مهم در مورد گیر کردن چیزی در گلو

هنگام غذا خوردن بسیار مراقب باشید، چرا که این فرایند ساده‌ گاهی بسیار تهدید کننده خواهد بود. به سرعت غذا نخورید، غذاها را به صورت لقمه‌های کوچک بخورید، زمانی که در حالت طبیعی نیستید غذا نخورید.

درمان خفگی

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

نشانه‌هایی از کبد چرب که باید آن را جدی گرفت!

کبد عضوی از بدن است که سموم بدن را دفع می‌کند. در صورتی‌ که کبد از عهده این کار برنیاید، ن…