ماست یونانی و خواص آن

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ماست یونانی سرشار از پروتیین است، از این رو، ممکن است به افراد در احساس سیری برای مدت زمان طولانی‌تر کمک کند.
خواص ماست یونانی

آیا ماست یونانی برای شما مفید است؟

ماست یونانی با ماست‌های دیگر متفاوت است زیرا فرآیندی را برای حذف بخش مایع شیر (Whey) پشت سر می‌گذارد. این مایع حاوی لاکتوز، قند طبیعی موجود در شیر، است. ماست یونانی یک محصول لبنی محبوب است، اما آیا برای شما نیز مفید است؟ در ادامه این بخش از مجله دلتا درباره خواص ماست یونانی صحبت خواهیم کرد.

ماست یونانی از قند کمتر نسبت به ماست معمولی برخوردار است. با حذف بخش مایع شیر، ماستی غلیظ‌تر و خامه‌ای‌تر با مزه‌ای ترش تولید می‌شود.

فواید ماست یونانی

مصرف ماست یونانی ممکن است به لطف مواد مغذی موجود در آن به تقویت سلامت انسان کمک کند. از جمله این مواد مغذی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کلسیم

– پروتئین

– پروبیوتیک ها

– ید

– ویتامین B12

از فواید سلامت بالقوه ماست یونانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود سلامت استخوان

مصرف ماست یونانی ممکن است سلامت استخوان‌ها را بهبود ببخشد زیرا سرشار از کلسیم و پروتئین است.

کلسیم سلامت استخوان‌ها را تقویت می‌کند و می‌تواند خطر پوکی استخوان، یک بیماری انحطاطی استخوان، را کاهش دهد. مصرف پروتئین کافی نیز برای سلامت استخوان‌ها ضروری است.

ماست یونانی

کاهش اشتها و گرسنگی

ماست یونانی سرشار از پروتئین است، از این رو، ممکن است به افراد در احساس سیری برای مدت زمان طولانی‌تر کمک کند. نتایج یک پژوهش نشان داد که افراد ممکن است پس از یک وعده غذایی با محتوای پروتئین زیاد، غذای کمتری در ادامه روز مصرف کنند.

پژوهشی دیگر نیز نشان داد که افزایش پروتئین غذایی به مصرف کالری کمتر در افراد منجر شده که کاهش وزن بیشتر را به همراه داشت.

تقویت سوخت و ساز

نتایج یک پژوهش نشان داد مصرف یک رژیم غذایی با محتوای پروتیین زیاد ممکن است میزان کالری سوزی روزانه را افزایش دهد. از این رو، بهتر است مقداری پروتیین به هر یک از وعده‌های غذایی روزانه اضافه شود.

جدا از محتوای پروتیین ، ماست یونانی احتمالا به تنهایی موجب کالری سوزی بیشتر نمی‌شود. اما مصرف آن به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل که شامل پروتئین کافی، کربوهیدارت‌های فیبری، و چربی‌های سالم می‌شود، ممکن است به کاهش وزن و تقویت سوخت و ساز کمک کند.

گوارش

بهبود سلامت روده

ماست یونانی حاوی پروبیوتیک‌ها است. این باکتری‌های خوب و مفید ممکن است تعادل باکتریایی سالم را در روده تقویت کنند.

اما پژوهشی جدید این فواید را زیر پرسش برده است. این امکان وجود دارد که همه به روشی مشابه به پروبیوتیک‌ها واکنش نشان ندهند.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۸ نشان داده است که روده برخی افراد در برابر فواید پروبیوتیک‌ها مقاوم است، در شرایطی که دیگران پذیرش بیشتری دارند.

ساخت توده عضلانی

غذاهای سرشار از پروتیین، مانند ماست یونانی، ممکن است به ساخت توده عضلانی کمک کنند. نتایج یک پژوهش نشان داد که یک رژیم غذایی با محتوای پروتیین زیاد ممکن است توده عضلانی را در افرادی که تمرینات قدرتی انجام می‌دهند، افزایش دهد.

کاهش فشار خون

از جمله خواص ماست یونانی این است که ماست یونانی یک نوع شیر تخمیر شده پروبیوتیک است که ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

یک تجزیه و تحلیل بزرگ در سال ۲۰۱۳ که ۱۴ مطالعه و بیش از ۷۰۰ شرکت کننده را شامل می‌شد، نشان داد که شیر تخمیر شده با پروبیوتیک‌ها به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

با این وجود، نتایج مطالعات در این باره یکدست نیستند. به عنوان مثال، مطالعه‌ای دیگر در سال ۲۰۱۵ با حضور ۱۵۶ شرکت کننده دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف ماست پروبیوتیک بر فشار خون یا دیگر خطرات قلبی عروقی اثری ندارد.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

۵ خاصیت شگفت‌انگیز سویا که نمی‌دانید

سویا در تعادل هورمونی، سلامت سیستم قلبی‌عروقی و محافظت در برابر پوکی‌استخوان موثر است. در …