خانه گزارش های ملکی رشد قیمت مسکن تا کجا ادامه دارد؟

رشد قیمت مسکن تا کجا ادامه دارد؟

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به گفته یک کارشناس اقتصادی، روند رشد قیمت مسکن در شهر تهران و سایر کلان‌شهرها با اجرای مالیات بر خانه‌های خالی متوقف خواهد شد.
رشد قیمت مسکن در تهران

یک کارشناس مسکن، سودهای سفته بازانه، انتظارات تورمی و ورود نقدینگی از بورس به بازار مسکن را در رشد قیمت مسکن در تهران موثر دانست و گفت: با اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه، روند رشد قیمت مسکن متوقف می‌شود.

به گزارش مجله دلتا عباس زینعلی کارشناس مسکن با اعلام این نظر، اظهار داشت: از آغاز زمستان سال گذشته تا کنون چند عامل از جمله انتظارات تورمی و سودآوری بازارهای موازی به شکل رشد تدریجی قیمت مسکن خود را نشان داده‌اند و افرادی که با افزایش یافتن نرخ ارز یا سرمایه‌گذاری در بورس، سرمایه خود را افزایش دادند اقدام به خرید مسکن کردند که این موضوع به رونق نسبی بازار مسکن منجر شد.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به قول دولت برای ارسال اولین برگه‌های مالیاتی برای صاحبان خانه‌های خالی در تابستان امسال مدعی شد: در نقاط مختلف دنیا با وضع مالیات‌های سنگین، هزینه فعالیت‌های سوداگرانه و دلالی را بالا می‌برند اما طی حدود ۵۰ سال گذشته برخی دست‌اندرکاران در ایران به دلیل منافعی که در بخش مسکن داشته‌اند مانع اجرای مالیات بر عایدی املاک و مالیات بر خانه‌های خالی شدند. این مسئله باعث شد تا متقاضیان مصرفی، توان خرید مسکن را از دست بدهند و مدت زمان انتظار خانه دار شدن مرتباً طی دهه‌های گذشته افزایش یابد.

زینعلی درباره پیش‌بینی از وضعیت بازار مسکن در ماه‌های آینده گفت: روند رشد قیمت مسکن در شهر تهران و کلان‌شهرها با اجرای مالیات بر خانه‌های خالی متوقف می‌شود. در شهرهای اطراف نیز قیمت‌ها تا ۵۰ درصد نرخ شهرهای اصلی بالا می‌رود؛ کما اینکه شاهدیم در شهرهای اقماری تهران قیمت‌ها در حال افزایش است.

وی تاکید کرد: ضریب رشد قیمت مسکن در تهران با شهرهای اطراف آن متفاوت خواهد بود اما به دلیل اینکه قیمت خانه در شهرهای اقماری در استطاعت گروه اصلی متقاضیان بازار مسکن است رونق در این بخش‌ها طی ماه‌های آینده ادامه خواهد داشت.

گفتنی است میانگین قیمت مسکن شهر تهران در تیرماه ۹۹ به ۲۰ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان رسیده که در مقایسه با خرداد امسال ۱۰.۴ درصد و در مقایسه با تیرماه پارسال ۵۶.۶ درصد افزایش یافته است. از طرف دیگر طبق اعلام بانک مرکزی در تیر ماه تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۴ هزار و ۴۷ واحد رسیده که در مقایسه با خرداد امسال ۳۰.۳ درصد و نسبت به تیرماه پارسال ۱۹۳ درصد رشد یافته است.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از گزارش های ملکی بیشتر مطلب “جریمه میلیاردی برای خانه‌های خالی” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…