اگر گوشی را تا رختخواب می‌برید، این مطلب را بخوانید.

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خانه‌نشینی در دوران شیوع کووید-۱۹ برای هر سنی با تغییرات مشابه و مشخصی در سبک زندگی همراه بوده است که مهم‌ترین شاخص آن اعتیاد به گردش در دنیای مجازی از طریق گوشی‌های تلفن همراه است.
تاثیر استفاده از موبایل بر چشم

استفاده طولانی‌مدت از رایانه و گوشی‌های هوشمند برای بزرگسالان و نوجوانان در دراز مدت عوارضی از خود برجا می‌گذارد که ممکن است در برخی موارد جبران‌ناپذیر باشد. عوارض چشمی ناشی از استفاده بیش ‌از اندازه از وسایل الکترونیک در دوران قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی ناشی از شیوع کرونا بهانه‌ای شد تا ما در این بخش از مجله دلتا درباره تاثیر استفاده از موبایل بر چشم صحبت کنیم.

آیا ثابت شده که استفاده طولانی‌مدت از تلفن همراه آسیب‌ جدی به چشم‌ وارد می‌کند؟

خیر. شواهدی وجود ندارد که استفاده طولانی ‌مدت از گوشی هوشمند آسیب جدی به چشم وارد ‌کند. اما استفاده طولانی و بدون وقفه از تلفن‌های همراه هوشمند، تا حدودی ممکن است آسیب‌ رسان باشد.

آسیب‌های وارد شده بر اثر کار طولانی با رایانه، تبلت و گوشی هوشمند شامل خشکی چشم، خستگی، سردرد و گردن‌ درد است. محدود‌کردن زمان کار با این وسایل به پیشگیری از بروز این عارضه کمک می‌کند. استراحت مکرر در مدت استفاده از رایانه، رعایت فاصله مناسـب از صفحه نمایشگر، استفاده از نمایشگر‌های مناسـب بـا تنظیمـات استاندارد، جهت قرارگیری نمایـشگر و تنظیم نور مناسب محیط در کاهش آسیب‌های چشمی بسیار مؤثر است.

خشکی چشم

آیا ممکن است استفاده طولانی از گوشی هوشمند منجر به نزدیک‌بینی و تغییر نمره چشم شود؟

در این مورد نتایج بررسی‌ها متناقض است و اگر چنین تاثیری را به ‌دنبال داشته باشد بسیار اندک است. استفاده طولانی از این وسایل التهاب چشمی هم ایجاد نمی‌کند. عوارض خطرناک‌تری مثل مسدود شدن شریان‌های چشمی یا تومور‌های چشمی هم گزارش نشده است.

چه کسانی بیشتر مستعد بروز خشکی چشم هستند؟

کسانی که از قبل خشکی چشم داشته یا جراحی لیزیک انجام داده‌اند. همین‌طور افرادی که بیماری‌های سیستمیک و ایمنی دارند، بیشتر مستعد ابتلا به خشکی چشم هستند. کسانی که قطره‌های چشمی دیگران را بدون تجویز پزشک برای رفع مشکلات چشمی خود استفاده می‌کنند نیز در خطر ابتلا به خشکی چشم هستند.

آیا کودکان و نوجوانان هم به خشکی چشم مبتلا می‌شوند؟

بله. هر کسی که طولانی‌مدت با رایانه کار کند، چون میزان پلک زدنش در دقیقه کم می‌شود، خشکی هم ممکن است برای چشمش اتفاق بیفتد. پس همه اشخاص باید یاد بگیرند مدام پلک بزنند، هر ۲۰ دقیقه یکبار به چشم‌های خود استراحت بدهند و فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متری گوشی همراه نسبت به چشم‌هایشان را هنگام کار با آن رعایت کنند.

عوارض نگاه کردن به موبایل

عوارض و نشانه‌های دچار شدن به خشکی چشم چیست؟

خشکی چشم با سوزش، خارش، احساس ناراحتی و قرمزی چشم همراه است و وقتی شخص پلک می‌زند تصور می‌کند خرده شن در چشمش است. به‌دنبال بروز این علائم باید محل رویش مژه‌ها با آب گرم و شامپو بچه شست‌وشو داده شود. ماساژ دادن نیز بسیار مهم است و در نهایت استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی توصیه می‌شود.

نزدیک بینی

چه توصیه‌ای به کودکان برای کار با این وسایل دارید؟

به‌خاطر اثرات منفی روانی استفاده طولانی‌مدت کودکان از این وسایل، توصیه می‌شود بازی‌های رایانه‌ای و کار با گوشی هوشمند محدود شود. اما عوارض چشمی خاصی جز خشکی چشم در این مورد تاکنون دیده نشده است.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

ماست و خیار را فقط با این سبزی بخورید!

مجله اینترنتی دلتا در این مطلب به بررسی مصلح ماست و خیار ، عدسی و مواد غذایی که نباید باهم…