خانه گزارش های ملکی بازار اجاره مسکن گرم شد!

بازار اجاره مسکن گرم شد!

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رشد قیمت مسکن که با کاهش توان خرید متقاضیان واقعی همراه شده، این گروه از خریداران را به سمت بازار اجاره سوق و این بازار را رونق داده است.
نرخ پیشنهادی اجاره در شهر تهران

براساس آمار اتحادیه املاک از یکم تا بیست و چهارم خرداد ۹۹ تعداد ۴۲ هزار و ۹۵۶ اجاره نامه در کل کشور منعقد شده که در مقایسه با ماه قبل ۲۷ درصد و در مقایسه با زمان مشابه سال قبل سه درصد افزایش یافته است. البته نرخ پیشنهادی اجاره در شهر تهران نیز با افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی همراه بوده است.

به گزارش مجله دلتا در شهر تهران از یکم تا بیست و چهارم خرداد ۹۹ تعداد ۹۸۴۵ قرارداد اجاره به امضا رسیده که از افزایش ۱۰ درصدی در مقایسه با اردیبهشت‌ماه امسال و کاهش ۹ درصدی نسبت به همین زمان در خرداد سال گذشته حکایت دارد. عمده واحدهای خالی نیز که اکنون آگهی شده‌اند بالای ۸۰ متر مربع مساحت دارند و بیشتر در مناطق شمالی تهران واقع شده‌اند. واسطه‌های ملکی می‌گویند که عادی انگاشتن ویروس کرونا در افزایش جابجایی مستاجران تاثیرگذار بوده است.

ثبات معاملات مسکن در کشور

در بخش خرید و فروش با وجود افزایش ۱۵ درصدی قراردادها در شهر تهران، معاملات در کل کشور فقط یک درصد رشد داشته است. آمارها نشان می‌دهد از یکم تا بیست و چهارم خرداد ۹۹ بالغ بر ۵۳ هزار و ۱۹ قرارداد خرید و فروش ملک در کل کشور به امضا رسیده که از افزایش یک درصدی نسبت به اردیبهشت امسال و رشد ۳۶ درصدی نسبت به خرداد سال گذشته حکایت دارد.

در شهر تهران نیز طی این مدت بالغ بر ۹۸۱۲ قرارداد فروش ملک منعقد شده که رشد ۱۵ و ۵۶ درصدی به ترتیب نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

اهتمام دولت برای ساماندهی بازار مسکن

افزایش تورم و رشد قیمت ارز، انتظارات تورمی در بازار مسکن را افزایش داده که منجر به بالا رفتن خریدهای سفته بازانه و سرمایه‌گذارانه در بخش ملک شده است. با افزایش بی‌قاعده نرخ های پیشنهادی اجاره در شهر تهران تصمیماتی در ستاد اقتصادی دولت برای کنترل قیمت‌ها و ساماندهی بازار فروش و اجاره اتخاذ شد.

از طرف دیگر پلیس در روزهای اخیر اعلام کرد که اگر دستوری به آنها داده شود برای مقابله با موارد تخلف و سودجویی در بازار مسکن آماده است؛ موضوعی که کارشناسان معتقدند به دلیل کثرت عرضه و تقاضا در بخش ملک، نه تنها قابلیت اجرایی ندارد بلکه می‌تواند به فرار سرمایه ها و کاهش و ساخت و ساز منجر شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از آخرین گزارش های ملکی “فرار از مالیات خانه‌های خالی کلید خورد!” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…