ثبت و جستجوی ملک
اپلیکیشن مجله دلتا نصب رایگان اپلیکیشن مجله دلتا
خانه گزارش های ملکی مالیات خانه‌های خالی، مسکن را ارزان می‌کند؟

مالیات خانه‌های خالی، مسکن را ارزان می‌کند؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به عقیده برخی از کارشناسان مسکن، اخذ مالیات از خانه‌های خالی اهرمی بازدارنده برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ در بازار مسکن است.
اخذ مالیات از خانه‌های خالی

رییس اتحادیه مشاورین املاک کرمانشاه، با اشاره به پیشنهاداتی که برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی مطرح شده، اظهار کرد: اگر واقعا شاهد اجرای چنین طرحی باشیم تاثیر بسزایی در کاهش قیمت‌ها خواهد داشت.

به گزارش مجله دلتا بابک مرادی با بیان اینکه عمده خانه‌های خالی شناسایی شده در کشور مربوط به چند کلانشهر بزرگ است، عنوان کرد: بیشترین تاثیر اخذ مالیات از خانه‌های خالی در همین شهرهای بزرگ خود را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: وقتی بر خانه‌های خالی مالیات بسته شود، مالکان مجبور خواهند شد یا خانه را بفروشند یا رهن و اجاره بدهند و با این روند شاهد افزایش عرضه مسکن خواهیم بود که به دنیال آن کاهش قیمت رخ می‌دهد.

رییس اتحادیه مشاورین املاک کرمانشاه شناسایی خانه‌های خالی را نیازمند داشتن بانک اطلاعاتی جامع و کامل دانست و افزود: البته همکاری خود مردم نیز برای معرفی خانه‌های خالی نیاز است، بگونه‌ای که هر کس در محدوده زندگی خود هر خانه خالی را که می‌شناسد، معرفی کند.

مرادی درباره اینکه چرا برخی افراد خانه‌های خود را خالی می‌گذارند نیز خاطرنشان کرد: عمده این افراد ملک را با هدف سرمایه‌گذاری خریده‌اند و آن را نگه می‌دارند تا ارزشش بیشتر شود که حدود ۹۰ درصد سهم خانه‌های خالی مربوط به همین بخش است.

وی تاکید کرد: برخی از افراد نیز منزل تازه ساز را تا زمانی‌ که قصد فروش آن را داشته باشند رهن و اجاره نمی‌دهند، زیرا خانه نوساز و کلید نخورده با قیمت بیشتری فروش می‌رود.

رییس اتحادیه مشاورین املاک کرمانشاه اشاره‌ای هم به وضعیت خانه‌های خالی در کرمانشاه داشت و افزود: اگر از واحدهای مسکونی در حال ساخت خصوصا در مناطق حاشیه شهر صرف نظر کنیم، آمار خانه‌های خالی در کرمانشاه چندان بالا نیست.

مرادی برآورد کرد سهم خانه‌های خالی از تعداد واحدهای مسکونی کرمانشاه حداکثر پنج تا شش درصد باشد و گفت: با همین تعداد نیز اخذ مالیت از خانه‌های خالی بر بهبود وضعیت بازار مسکن در کرمانشاه بی‌تاثیر نیست.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از آخرین گزارش های ملکی “فرار از مالیات خانه‌های خالی کلید خورد!” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…

پیشنهاد سردبیر

وبگردی

جدیدترین مطالب

مشاهده موارد بیشتر