خانه گردشگری چاه یعقوب؛ یک شگفتی هولناک

چاه یعقوب؛ یک شگفتی هولناک

۱
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یکی از زیباترین و در عین حال خطرناک‌ترین نقاط روی زمین، چاه یعقوب نام دارد؛ چاهی که به آن لقب "زیبای ترسناک" را داده‌اند.
چاه یعقوب

چاه یعقوب (Jacob’s well)، مشهورترین و مخوف‌ترین چاه در منطقه ویمبرلی تگزاس است. چاهی مملو از آب‌های سرد و دهانه ۴ متری. این چاه ماجراجویان بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند تا جایی که برخی از این ماجراجویان برای رزرو آن، ساعت‌ها منتظر باز شدن سایت می‌شوند. بخش گردشگری مجله دلتا را با معرفی چاه یعقوب تگزاس دنبال کنید.

در ابتدا هیچ نشانه‌ای از خطر در سطح چاه یعقوب نمی‌بینید، اما چند متر پایین‌تر از سطح آب، ۴ حفره متصل به هم وجود دارد. ورودی حفره چهارم انقدر باریک است که کمتر کسی تابحال به آنجا رسیده است و به این ورودی، غار ویرجین می‌گویند. گفته می‌شود سنگ‌های آهکی شگفت‌انگیزی در این حفره وجود دارد و اندک ضربه پای شناگر به شن های کف این نقطه، کاملا دید او را کور می کند.

چرا چاه یعقوب اسرار آمیز است؟

در دهه سی میلادی، افرادی سعی کردند تا به اعماق چاه یعقوب نفوذ کنند. پسرهای منطقه ویمبرلی و سان مارکوس درصدد کشف عمق چاه یعقوب به وسیله شلنگ‌های هوا و تجهیزات دست ساز خود شدند اما بیشتر از ۷.۶ متر آن، کشف نشد.

تلاش مجدد برای اکتشاف چاه یعقوب از سال ۲۰۰۰ توسط غواصان آموزش دیده‌ای آغاز شد. این تلاش‌ها که در قالب پروژه‌ای به نام JWEP انجام گرفت تا سال ۲۰۰۷ ادامه داشت اما نقشه دقیقی از چاه تهیه نشد و تا امروز فقط ۶۰۰۰ فوت آن به طور کامل کشف شده است.

جاذبه های گردشگری عجیب

در نگاه اول چاه یعقوب چاهی آرام و بی‌خطر جلوه می‌کند اما این فقط ظاهر ماجرا است. ۹ متر پایین‌تر از دهانه چاه، ۴ حفره متصل به هم وجود دارد که حفره چهارم، خطرناکترین حفره در بین آن ها است. تا به حال کسی نتوانسته این حفره را کشف کند و کسانی که برای کشف به این بخش، به اعماق چاه شنا کرده‌اند، غرق شده‌اند. این حفره تاکنون جان ۸ نفر را گرفته. حفره چهارم چاه یعقوب، این چاه را اسرار‌آمیزتر کرده است. برخی می‌گویند درون این حفره اشکال مختلفی از آهک وجود دارد و به زیبایی آن افزوده است.

با این که خطرات شنا در این چاه بر کسی پوشیده نیست، اما ماجراجویان زیادی برای شنا به این منطقه می‌روند. به عقیده برخی از آن ها، امکان غرق شدن در قسمت‌های بالایی چاه وجود ندارد زیرا فشار آب چشمه به حدی است که افراد را به قسمت‌های بالایی پس می‌زند. این خطر تنها شامل کسانی می شود که به قسمت‌های عمیق‌تر برای اکتشافات بیشتر می‌روند. با تمام این تفاسیر زیبایی اعماق چاه همچنان افراد زیادی را به اکتشاف وا می‌دارد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با جاذبه‌های گردشگری بیشتر “تایلند شمالی بهتر است یا تایلند جنوبی؟” را مطالعه کنید.

شنا در چاه یعقوب

خشک شدن چاه

در سال ۲۰۰۰ چاه یعقوب دستخوش تغییراتی شد و کم کم از ارتفاع آب آن کاسته شد. با کمک زمین داری به نام دیوید بیکر، چاه بازسازی شد. وی تمام تلاشش را کرد تا چاه یعقوب به غار یعقوب تبدیل نشود.

رزرو بلیط برای شنا در چاه یعقوب

چاه یعقوب سال هااست که مکانی برای بازدیدکنندگان و مردم محلی شده است. اگر می‌خواهید به این مکان بروید، حتما از دو هفته قبل بلیط رزرو کنید. شنا دراین منطقه از ۱۰ صبح تا ۶ عصر مجاز است و هر شناگر فقط دو ساعت می‌تواند در آب باشد. تگزاسی‌ها معتقدند این چاه الهام‌بخش دانشمندان و غواصان است و باید به خوبی از آن محافظت شود. با تمام خطرهایی که چاه یعقوب دارد، این مکان برای بسیاری از افراد، سرشار از آرامش است. تگزاسی‌ها خنکی آب را به خطرات آن ترجیح می دهند. چاه یعقوب در اواخر هر هفته بسیار شلوغ است. اگر برای کسب آرامش به این منطقه می روید، بهتر است در اواسط هر هفته بلیط رزرو کنید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با جاذبه‌های گردشگری بیشتر “با تفریحات لاکچری دبی آشنا شوید!” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

گردابی از جنس سنگ در خرم آباد!

درشمال غربی شهر خرم‌ آباد و در استان لرستان، جاذبه‌ای بسیار زیبا در انتظار شماست. بنایی که…