خانه سلامتی چگونه علائم بارداری را از علائم قاعدگی تشخیص دهیم؟

رپرتاژ آگهی

چگونه علائم بارداری را از علائم قاعدگی تشخیص دهیم؟

۱
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
شناسایی برخی از علائم، در هفته اول بارداری امکان پذیر است. ممکن است در این روز ها متوجه نشوید که باردار هستید؛ اما نشانه های کوچکی وجود دارند که در تشخیص بارداری به شما کمک می کنند.
چگونه علائم بارداری را از علائم قاعدگی تشخیص دهیم؟

شاید اگر در یک نگاه تمام علائم بارداری را ببینید و در نزدیکی دوران قاعدگیتان نیز قرار داشته باشید، فکر کنید باردار هستید! این موضوع هنگامی نمود پیدا می کند که اقدام به بارداری کرده  و منتظر پاسخ بی بی چک باشید. به راستی چگونه می توان علائم بارداری را از علائم قاعدگی تشخیص داد؟ بر طبق توضیحات مقاله، علائم بارداری (https://www.mintapp.ir/علائم-بارداری-؛-از-هفته-اول-تا-ماه-سوم/) وبسایت مینت، برخی از این علائم کاملا مشترک هستند، اما برخی را می توان تشخیص داد و فهمید که آیا این علائم مربوط به بارداری هستند یا از علائم سندروم پیش از قاعدگی و خونریزی قاعدگی.

اما بارداری چگونه اتفاق می افتاد؟ قدم اول باید بازه تخمک گذاریتان را مشخص کنید. چنانچه سیکل قاعدگی منظمی داشته باشید، معمولا روز تخمک گذاری ۱۴ روز قبل شروع دوران خونریزی قاعدگی است. این بازه حدود ۶ روز است. پس از آن که این بازه ۶ روزه را شناسایی کردید، بهتر است در این ۶ روز مدام رابطه داشته باشید. البته چنانچه جنسیت دختر یا پسر برایتان مهم است داشتن رابطه بعد یا قبل از روز تخمک گذاری، اهمیت ویژه ای پیدا می کند. معمولا وسط این بازه ۶ روزه، احتمال تخمک گذاری به بیشترین مقدار خود می رسد.

توجه کنید که معمولا اسپرم ۵ تا ۶ روز در رحم زنده می ماند، اما تخمک تنها تا ۲۴ ساعت پس از آزاد سازی در رحم زنده می ماند. پس از اینکه تخمک و اسپرم باهم برخورد کردند، رویان تشکیل می شود و اگر شرایط مناسب بود، رویان در دیواره رحم لانه گزینی  و آنجا شروع به پرورش یافتن می کند.

بنابر توضیحات وبسایت مینت: شناسایی برخی از علائم، در هفته اول بارداری امکان پذیر است. ممکن است در این روز ها متوجه نشوید که باردار هستید؛ اما نشانه های کوچکی وجود دارند که در تشخیص بارداری به شما کمک می کنند. این علائم به این دلیل است که تخمک بارور شده، لانه گزینی کرده  و هورمون های بدنتان در حال تغییر کردن است.

بنابراین اولین نشانه بارداری، خونریزی لانه گزینی است. خونریزی لانه گزینی نوعی خونریزی یا لکه بینی سبک است (بسیار سبک تر از خونریزی قاعدگی) که معمولا یکی دو روز طول می کشد.

از دیگر نشانه های بارداری می توان به دل درد اشاره کرد. توجه کنید که دل درد بارداری بسیار شدید تر از دل درد قاعدگی است و این یکی از نکات متمایز بارداری نسبت به قاعدگی است.

از دیگر نشانه ها می توان به نوسانات خلقی و تغییر خلق و خو اشاره کرد که این مورد کاملا به تغییرات خلق و خویی قاعدگی مشترک است. اما یکی دیگر از علائم بارداری که کمی با علائم قاعدگی متمایز است، سینه درد و حساسیت سینه ها است. توجه کنید که با شروع خونریزی قاعدگی سینه درد و حساسیت سینه ها متوقف می شود اما در بارداری ممکن است تا ماه ها این نشانه را همراه خود داشته باشید.

از دیگر علائم بارداری می توان به حالت تهوع صبحگاهی و کمردرد نیز اشاره کرد. سردرد نیز می تواند از دیگر علائم مشترک بارداری و قاعدگی باشد.

پس همانطور که توضیح دادیم، اولین قدم در تفکیک علائم قاعدگی از بارداری این است که زمان تقریبی رابطه تان را مشخص کنید. چنانچه در دوران و بازه تخمک گذاری رابطه محافظت نشده داشته اید، احتمال بارداری بیشتر است. در برخی از دوران سیکل قاعدگی نیز احتمال بارداری بسیار کم و حتی نزدیک به صفر است.

توجه کنید چنانچه نتیجه باردار بودن یا عدم بارداریتان برایتان بسیار مهم است، حتما علاوه بر بررسی این علائم، از بی بی چک یا تست خون استفاده کند، چرا که این روش ها سطح هورمون HCG بدن را می سنجند و نتیجه دقیق تری دارند. بی بی چک سطح هورمون های موجود در ادرار و تست خون B HCG سطح هورمون های موجود در خون را می سنجد. اما توجه کنید که برای انجام تست خون باید زمان بیشتر از لقاح ( حدود یک ماه) گذشته باشد.

مثلا در دوران قاعدگی اصلا امکان آزاد سازی تخمک وجود ندارد، بنابراین احتمال بارداری بسیار بسیار ناچیز است. سه چهار روز پس از اتمام خونریزی قاعدگی نیز احتمال آزاد سازی تخمک کم است. البته توجه کنید که چنانچه سیکل قاعدگی کوتاهی دارید، احتمال تخمک گذاری در این دوران افزایش پیدا می کند. اما پس از این روزها، به بازه تخمک گذاری می رسیم، که بیشترین احتمال تخمک گذاری وجود دارد. هر چقدر به روزهای پایان سیکل نزدیک می شویم، احتمال تخمک گذاری کمتر می شود، مخصوصا در ۳ ۴ روز پایانی سیکل و روزهای نزدیک به خونریزی تخمک گذاری، بازهم احتمال تخمک گذاری ناچیز است. اصطلاحا به این روزها، دوران امن رابطه می گویند.

چگونه علائم بارداری را از علائم قاعدگی تشخیص دهیم؟

چنانچه در محاسبه این بازه های سیکل قاعدگی مشکل دارید، می توانید از اپلیکیشن های قاعدگی یا همان پریود ترکر ها یا تقویم های تخمک گذاری استفاده کنید. یکی از این اپلیکیشن های معروف و ایرانی که به خوبی طراحی شده  و به تازگی بین بانوان ایرانی نام و نشانی دست و پا کرده است، اپلیکیشن مینت است. این اپلیکیشن که توسط جوان ایرانی توسعه داده شده است، یکی از بهترین و کامل ترین پریود ترکرهای فارسی محسوب می شود.

شما می توانید با وارد کردن اطلاعات سیکل قاعدگی خود یعنی:

  • طول دوران خونریزی قاعدگی
  • طول سیکل قاعدگی
  • تاریخ آخرین پریود

بازه های مختلف سیکل قاعدگیتان را شناسایی کنید و برای روزهای مختلف، برنامه ریزی داشته باشید.

اپلیکیشن مینت را می توانید از اپ استورها مانند گوگل پلی یا کافه بازار دانلود و از آن استفاده کنید.

در این مقاله در رابطه با این موضوع بیشتر صحبت می کنیم، اما برای اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت مینت به آدرس https://www.mintapp.ir/ مراجعه  و مقالات اقدام به بارداری و بارداری این سایت را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

تیروئید کم‌ کار چه نشانه‌هایی دارد؟

کم‌کاری تیروئید با کاهش تولید هورمون‌های ترشح شده از تیروئید به وجود می‌آید. …