دانلود اپلیکیشن مجله دلتا
اپلیکیشن مجله دلتا نصب رایگان اپلیکیشن مجله دلتا

چرا مسکن بی کیفیت ساخته می‌شود؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کارشناسان معتقدند تورم زمین و شیوه ساخت‌وساز دو عامل اصلی در ساخت مسکن بی کیفیت است.
سرمایه‌ گذاری بازار مسکن

یک کارشناس مسکن می‌گوید سود از کیفیت ساخت ‌و ساز مسکن و تورم زمین دو نوع کسب سودی است که در سرمایه‌ گذاری بازار مسکن وجود دارد، در ایران عمده سود سازنده‌ها از تورم زمین است نه از کیفیت ساخت ‌و ساز.

به گزارش مجله دلتا عمر ساختمان به عنوان یک فاکتور اصلی در انتخاب مسکن برای متقاضیان خرید مسکن در ایران محسوب می‌شود. تفاوت قیمت عجیبی بین یک آپارتمان نوساز و چند سال ساخت وجود دارد؛ به‌عنوان مثال یک آپارتمان نوساز با متراژ ۶۰ متر، در محله صادقیه تهران با متری ۲۲ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده، در حالی که در همان محدوده و با همان شرایط آپارتمانی که ۱۵ سال عمر دارد با متری ۱۸ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

مهدی غلامی، کارشناس مسکن در مورد این تفاوت قیمتی می‌گوید: میانگین عمر ساختمان و قیمت مسکن با هم تناسب دارند. به عبارتی، هرچه میزان عمر ساختمان پایین تر بیاید، تفاوت قیمت نوساز و چند سال ساخت بیشتر می‌شود.

این کارشناس مسکن در ادامه می‌گوید: میانگین قیمت مسکن تهران در سال ۹۵ حدود ۴ میلیون تومان بود. در روال کلی در عرف بازار مسکن هر سالی که به عمر ساختمان اضافه می‌شد، صد هزار تومان از ارزش ساختمان کم می‌شود اما امروز عرف بازار تغییر کرده است و قیمت‌گذاری از روال خاصی پیروی نمی‌کند.

وی می‌افزاید: میانگین عمر مسکن در ایران فقط در حدود ۳۰ سال است که بخشی از این ضعف در نحوه ساخت‌وساز است، صنعت ساخت‌وساز در ایران سنتی است و عامل مهم دیگر، نحوه کسب سود در ساخت ‌و ساز مسکن است.

مسکن بی کیفیت

عامل اصلی کیفیت پایین مسکن

این کارشناس بازار مسکن افزود: سود از کیفیت ساخت‌وساز، سود از تورم زمین دو نوع کسب سودی است که در سرمایه‌ گذاری بازار مسکن وجود دارد، در ایران عمده سود سازنده‌ها از تورم زمین است نه از کیفیت ساخت‌وساز.

وی خاطر نشان کرد: سازنده‌ها به جای توجه به کیفیت ساخت مسکن برای بالابردن عمر مفید ساختمان، با در نظر گرفتن فاکتور تورم همواره به دنبال این هستند که یک ملک و یا زمین را در زمانی خاص بخرند و بعد از ساخت‌وساز در زمانی که بیشترین سود را دارد، بفروشند.

غلامی بیان کرد: تا زمانی که این دو مشکل تورم زمین و شیوه ساخت‌وساز حل نشود همچنان با مشکل ضعف مسکن روبه‌رو خواهیم بود.

نوسازی بر اساس مدل پلاکی

این کارشناس بازار مسکن در ارتباط با نوسازی در بافت های فرسوده گفت:نوسازی در ایران بر اساس مدل پلاکی است، منظور از مدل پلاکی این است که یک یا چند ساختمان در بافت فرسوده از نو ساخته می‌شود در بسیاری مواقع با ادغام زمین‌ها،ساختمان‌های بلند مرتبه ساخته می‌شود و دردسرهای خاص خود را دارد.

وی افزود: یکی از مشکلات در نوسازی با مدل پلاکی این است که تراکم محله و کوچه را افزایش می‌دهیم بدون اینکه سرانه‌های خدماتی افزاش یابد.

غلامی در پایان با بیان این که برای حل مشکل ساخت و ساز نیاز به توجه بیشتر به مدل ساخت و ساز داریم، گفت: در ایران کارگاه‌های صنعتی به شکل جدی وجود ندارد، در صورت ساخت مسکن با روش‌های صنعتی هزینه، زمان و انرژی به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد.

پیشنهاد مطالعه : برای آگاهی از آخرین قیمت‌ مسکن در تهران “مظنه آپارتمان‌های نقلی در تهران” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…

پیشنهاد سردبیر

تبلیغات

جدیدترین مطالب