کرونا بر حس بویایی و چشایی چه تاثیری دارد؟

۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آیا با از بین رفتن یا کاهش حس بویایی و چشایی، بلافاصله باید نگران ابتلا به کرونا شد؟
از بین رفتن حس بویایی و چشایی
یک فوق تخصص ریه در پاسخ به این پرسش که آیا کرونا حس بویایی و چشایی را از بین می‌برد یا نه، گفت: در گذشته اگر فردی دچار سرماخوردگی می‌شد ممکن بود مدتی با کاهش یا از بین رفتن حس بویایی و چشایی مواجه شود؛ اما این عارضه گذرا بود و دوباره بهبودی حاصل می‌شد. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید تا توضیحات بیشتر این پزشک را در این خصوص بخوانید.
علائم کرونا

کرونا و اختلال در حس بویایی و چشایی

دکتر نادر حیدرزاده افزود: در مورد بیماری کرونا نیز وضع به همین صورت است و ممکن است برخی افراد به این وضعیت دچار شوند؛ اما معنی آن این نیست که هر که بویایی یا چشایی خود را از دست داد به کرونا مبتلا شده است. وی با بیان این که از بین رفتن حس بویایی و چشایی ممکن است یکی از نشانه های ابتلا به کرونا باشد، گفت: نکته مهم این است که این علائم در کنار سایر علائم مانند سرفه، تنگی نفس، تب و غیره ارزش دارد.

او خاطرنشان کرد: بنابراین افراد فقط با افت بویایی و چشایی نباید نگران باشند. این در حالی است که فرد مبتلا به کرونا باید بداند اگر دچار از بین رفتن حس بویایی و چشایی شد یا کاهش آن‌ها شد، مانند سایر بیماری‌های ویروسی، بعد از بهبودی به احتمال زیاد این مشکل نیز برطرف خواهد شد و جای نگرانی نیست.

از بین رفتن حس بویایی و چشایی از علائم کرونا است؟

نکات بهداشتی مهم

این فوق تخصص ریه همچنین به چند نکته بهداشتی اشاره کرد و گفت: نکته دیگری که باید به آن توجه داشت استفاده از ماسک و دستکش است؛ اگر فردی از ماسک استفاده می‌کند، تا زمانی که آن را در یک کیسه در بسته قرار نداده باید از دست زدن به آن خودداری و در صورت ضرورت از بندهای آن برای برداشتن ماسک استفاده کند.

وی ادامه داد: برخی افراد هنگام صحبت ماسک خود را روی چانه قرار می‌دهند و دوباره آن را مقابل دهان می‌گذارند، در حالی که این کار اشتباه است و می‌تواند منجر به انتقال ویروس شود. علاوه بر این شهروندان باید به این نکته توجه داشته باشند که قبل از استفاده از ماسک، باید دست‌ها را با آب و صابون شست.

توصیه های بهداشتی برای کرونا

دکتر حیدرزاده تصریح کرد: همچنین باید توجه داشت که بعد از قرار دادن صحیح ماسک جلوی دهان، دیگر نباید به آن دست زد تا زمانی که بخواهیم ماسک را دور بیندازیم؛ اما برخی هنگام استفاده از ماسک و دستکش فکر می‌کنند کاملا ایمن هستند و بعضا احتیاط‌های لازم را رعایت نمی‌کنند. درحالی که باید این نکته را در نظر داشته باشند که برای مثال به منظور کاهش شست‌وشوی دست می‌توان از دستکش استفاده کرد، یعنی به جای شست‌وشوی مرتب دست‌ها، دستکش‌ را به‌طور مرتب تعویض کرد، نه این که آن را در مدت زمان طولانی استفاده کرد و با هر سطحی تماس داشت.

پیشنهاد مطالعه: برای دانستن ارتباط بین سیگار کشیدن و ابتلا به کرونا، “کرونا سیگاری‌ها را بیشتر تهدید می‌کند؟” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

این آجیل برای درمان فشارخون معجزه می‌کند!

محققان منطقه اسکاندیناوی دریافتند که خوردن آجیل می‌تواند خطر حمله قلبی را کاهش دهد. آیا آج…