تاثیر برنامه “شیفت شبانه” اپل بر خواب

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حالت تیره گوشی همراه با افزودن نور زرد رنگ و کاهش رنگ آبی روی گوشی همراه صورت می‌گیرد.
حالت تیره گوشی همراه

مفید نبودن حالت تیره گوشی همراه

چند سال پیش، برای اولین بار، اپل ویژگی “شیفت شبانه” (Night Shift) را معرفی کرد. این ویژگی که در واقع حالت تیره گوشی همراه به حساب می‌آید، قابلیتی انعطاف پذیر است و با تغییر زمان، لایه های رنگی متفاوتی را به سیستم اضافه می‌کند. اپل مدعی بود این قابلیت به خواب راحت تر و بهتر کمک خواهد کرد.

به گزارش مجله دلتا؛ حالت شبانه با توجه به ساعت، هنگام غروب، فعال می‌شود و رنگ صفحه نمایشگر با اضافه شدن لایه ای زرد رنگ، گرم تر به نظر می‌رسد. این حالت برای مقابله با نور آبی که گفته می‌شد باعث کاهش کیفیت خواب و درد چشم می‌شود، طراحی شده است. آی او اس ۱۳ (iOS 13)، که به تازگی منتشر شده است، هم از سیستم شیفت شبانه پشتیبانی می‌کند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این خصوصیت آنچنان که تصور می‌شود، موثر نیست.

night mode

با استناد به تحقیقات انجام شده در دانشگاه منچستر، قابلیت هایی مانند حالت شبانه، می‌توانند خلاف آنچه انتظار می‌رود عمل کنند. کاهش شدت نور آبی یکی از مواردی بوده است که تولید کنندگان سال ها در تلاش برای کاهش آن بوده اند. حتی عینک هایی با نام “نور آبی”، برای کاهش و مقابله با این مشکل طراحی و عرضه شده است. کاهش نور آبی برای کمک به فرد برای بهتر خوابیدن و حفظ ساعت بیولوژیکی بدن انجام می‌شود.

 اما بر اساس مطالعات جدید، این عمل، باعث بر هم زدن چرخه خواب طبیعی در بدن انسان می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد سطح “شدت روشنایی” بیش تر از نوع رنگ بر ریتم خواب تاثیر می‌گذارد. یعنی وقتی نور آبی شدت کمی داشته باشد در برابر نور زرد، آرامش بخش تر است. این آزمایش توسط دکتر تیم براون، روی موش های انجام شده است. او می‌گوید می‌توان نتیجه این آزمایش را به انسان نیز تعمیم داد.

در این مطالعه از نورپردازی هایی استفاده شده است که به محققان اجازه تعویض رنگ، بدون تغییر شدت نور را می‌دهد. رنگ آبی به نسبت رنگ زرد تاثیرات کم تری روی ساعت بیولوژیکی بدن خواهد گذاشت.
نورِ روز، زرد رنگ و زمانِ گرگ و میش آسمان آبی است. توجه به رنگ طلوع و غروب روشی قابل اطمینان است که ساعت بدن بر اساس آن تنظیم می‌شود. البته هم اکنون این مورد فقط روی موش ها آزمایش شده است.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در تازه های فناوری

همچنین بخوانید

تشخیص آلزایمر به کمک بازی تلفن هوشمند

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که یک بازی مخصوص تلفن همراه به تشخیص میزان خطر ابتلا به آلزایمر ک…