قیمت مسکن در سال ۹۷،کاهش یا افزایش؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مدیر علمی طرح جامع مسکن کشور با بیان اینکه بازار مسکن در حال جبران عقب ماندگی در دوران رکود است، گفت: افزایش قیمت مسکن تا حد ۳۰درصد در سال آینده بعید است‌.

به گزارش مجله دلتا «فردین یزدانی» در گفت‌وگو با ایلنا درباره افزایش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر اظهار داشت:«بازار مسکن در چند سال گذشته دچار رکود شده بود که با این افزایش قیمت‌ها در چند ماه اخیر، بخشی از عقب ماندگی‌ها در دوران رکود جبران شد. این افزایش قیمت‌ها نشان می‌دهد که در بازار مسکن رونق نسبی ایجاد شده است‌»‌.

مدیر علمی طرح جامع مسکن کشور اظهار داشت:« معمولا رونق در بازار مسکن بدون در نظر گرفتن قضاوت‌های مثبت و منفی با افزایش قیمت همراه است‌. یزدانی با تاکید بر اینکه این حد از افزایش قیمت‌ها در سال‌جاری سوداگری نیست، گفت:«سوداگری در بازار مسکن در سال‌های ۸۶ و ۸۷ رخ داد که قیمت مسکن به یکباره بیش از ۶۰ درصد افزایش پیدا کرد‌».

Delta قیمت مسکن در سال 97،کاهش یا افزایش؟

او همچنین گفت:«در سال ۹۱ قیمت مسکن رشد ۷۰ درصدی داشت که نمونه رشد قیمت همراه با سوداگری بود بنابراین در حال حاضر این رشد ۲۲ درصدی قیمت مسکن با سوداگری همراه نیست‌.
یزدانی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال افزایش سوداگرانه قیمت مسکن در سال آینده وجود دارد، گفت: معتقدم بازار مسکن در سال آینده ظرفیت افزایش قیمت سوداگرانه ندارد چراکه احتمال التهاب ارزی وجود دارد بنابراین نقدینگی سوداگرانه به سمت این بازار هدایت می‌شود‌».

مدیر علمی طرح جامع مسکن کشور ادامه داد: «از سوی دیگر هنوز قدرت خرید مردم به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا نکرده است بنابراین تصور نمی‌کنم که در سال آینده افزایش قیمت سوداگرانه مانند سال‌های ۸۶ تا ۹۱ رخ دهد»‌.
وی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش قیمت مسکن در سال اینده از ۲۲ درصد فراتر می‌رود، گفت:« بعید می‌دانم افزایش قیمت مسکن در سال آینده به ۳۰ درصد برسد»‌.
یزدانی همچنین درباره بازار خانه‌های کم متراژ گفت:« از آنجا که در حال حاضر توان مالی مردم به خرید خانه‌های متوسط رسیده است، تقاضا برای مسکن کم متراژ افزایش یافته و عمده رشد قیمت‌ها متوجه خانه‌های کوچک و متوسط شده است‌».

بیشتر ببینید در دسته بندی نشده

همچنین بخوانید

روشهای جالب برای بستن شال‌‍‌های زمستانی

بستن شال‌‍‌های زمستانی روشهای جالب برای بستن شال‌‍‌های زمستانی. یاد بگیرید و استفاده کنید.…