قوانین پارکینگ مجتمع های آپارتمانی

۱
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در صورتی که یکی از مالکان در آپارتمان سکونت نداشته و دیگری بدون اجازه از پارکینگ آپارتمان متعلق به او استفاده کند و با درخواست مالک، اتومبیل خود را از پارکینگ خارج نکند، به عنوان مجرم و متصرف عدوانی شناخته شده  و بر اساس قانون ضمن رفع تصرف و پرداخت خسارت به مالک پارکینگ، به حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد. همچنین مالک میتواند از استفاده کننده اجاره بگیرد.
پارکینگ مشاع

پارکینگ مجتمع های آپارتمانی به دو صورت اختصاصی و مشاعی است. پارکینگ اختصاصی مکانی خاص با مساحت مشخص است که‎ در سند مالکیت به ‎عنوان پارکینگ قید شده و جز ملک اختصاصی مالک محسوب می‎شود. منظور از پارکینگ مشاع در مجتمع های آپارتمانی آن است که مالک و ساکنان ذینفع با توافق یکدیگر، یکی از مکان‎ ها را برای استفاده به عنوان پارکینگ در اختیار می‎گیرند. هریک از ساکنان مجتمع های آپارتمانی می‎توانند در محدوده ای که توافق کرده اند، اتومبیل خود را پارک کنند و دیگران حق استفاده از این پارکینگ را ندارند. البته ممکن است در برخی از مجتمع ‎های آپارتمانی بین ساکنان در نحوه‎ استفاده از پارکینگ مشاع توافق نشود، در چنین شرایطی هر کس می تواند اتومبیل خود را در هر جا که بخواهد پارک کند. هر چند در این حالت رعایت حق تقدم و انضباط برای ساکنان دشوار می‎شود. در مجله دلتا  قوانین و مقررات مربوط پارکینگ مجتمع های آپارتمانی بررسی شده است.

قوانین پارکینگ

 

پارک اتومبیل بدون اجازه مالک

در صورتی که یکی از مالکان در آپارتمان سکونت نداشته و دیگری بدون اجازه از پارکینگ آپارتمان متعلق به او استفاده کند و با در‎خواست مالک، اتومبیل خود را از پارکینگ خارج نکند، به عنوان مجرم و متصرف عدوانی شناخته شده  و بر اساس قانون ضمن رفع تصرف و پرداخت خسارت به مالک پارکینگ، به حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد. همچنین مالک می‎تواند از استفاده کننده اجاره بگیرد.

خرید پارکینگ

در برخی از مجتمع ‎های آپارتمانی با توجه به تعداد خودرو ها امکان تخصیص پارکینگ به تمام واحد ‎ها وجود ندارد. گاهی مالک یک واحد ساختمانی دو پارکینگ در اختیار دارد یا مالکی به دلیل نداشتن اتومبیل یا ساکن نبودن در این مجتمع آپارتمانی از پارکینگ خود استفاده نمی‎کند که می‎تواند پارکینگ خود را بفروشد یا اجاره دهد، در این صورت دو حالت پیش می‎آید:

حالت اول: خرید پارکینگ آپارتمان  توسط یکی از مالکان همان ساختمان، در این حالت مالک می تواند با در دست داشتن اسناد مالکیت خود نسبت به انتقال پارکینگ در دفاتر اسناد رسمی اقدام کند.

حالت دوم: در این حالت مالک آپارتمان خود در آن مجتمع ساختمانی سکونت نداشته و قصد دارد پارکینگ خود را به فردی غیر از ساکنان آن مجتمع واگذار کند، این امر خلاف قانون بوده و جرم محسوب می شود زیرا هیچ ‎یک از مالکان حق فروش جداگانه قسمتی از ملک خود را ندارد.

آپاراتمان نشینی

فروشنده تعهد خود را انجام ندهد

گاهی پیش می‎آید، خانه ‎ای خریداری شده و طبق سند عادی یا همان مبایعه نامه،  فروشنده متعهد به واگذاری ملک همراه با پارکینگ و انباری به خریدار شده اما در زمان تحویل، خانه را بدون پارکینگ واگذار می‎کند. در چنین شرایطی می توان علیه فروشنده اقامه‎ دعوا کرد. برای این کار باید با حضور در مراجع قانونی و ارائه دادخواست فروشنده را مجبور به انجام تعهداتی کرد که در مبایعه نامه قید شده است، حتی اگر فروشنده فضای پارکینگ را در ساختمان پیش بینی نکرده باشد باید مبلغ آن را به خریدار بپردازد که میزان آن را کارشناس رسمی دادگستری  با توجه به ارزش منطقه ای ملک تعیین می کند.

یک نظر

  1. بزرگی

    ۱ آذر ۱۳۹۸ در ۹:۴۷ ب٫ظ

    مفید و کاربردی بود سپاس

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …