طلاق به دلیل بیماری روانی همسر

۲
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
این سوال ممکن است پیش‌ بیاید که در صورت بیماری روانی زن یا شوهر، قانون چه راه‌کاری درنظر گرفته است؟
طلاق به دلیل بیماری روانی همسر

یکی از مواردی که ممکن است باعث ایجاد تنش در زندگی زناشویی شود بیماری روانی زن یا مرد است. طلاق به دلیل بیماری روانی همسر از حقوق قانونی و شرعی است که در صورت بروز اختلافات‌حل‌نشدنی در زندگی زناشویی در نظر گرفته شده است. در مجله دلتا به بررسی طلاق به دلیل بیماری روانی همسر می‌پردازیم.

طلاق به دلیل بیماری روانی همسر

طبق قانون اگر زن در دادگاه ثابت کند که همسر وی دچار بیماری سخت شده و یا درگیر بیماری است که موجب سوء‌رفتار و سوءمعاشرت او شده است می‌‎تواند از دادگاه درخواست طلاق کند حتی درصورتی‌که شوهر وی مخالف طلاق باشد. در چنین شرایطی زن به دو طریق می‌‎تواند شکایت کند:

  • باید اثبات کند یکی از شروط دوازده‌گانه عقدنامه محقق شده است ( البته این در مواردی است که مرد شروط عقدنامه را امضاء کرده باشد.)
  • باید به دادگاه عسر و حرج خود را ثابت کند. در واقع رنج و مشقتی را که در اثر بیماری مرد برای وی ایجاد شده است بتواند در دادگاه ثابت کند.

بنابراین براساس قانون مدنی، مبتلا شدن مرد به بیماری‌های سخت یا مسری یا هر عارضه دیگری که زندگی مشترک را با مشکل مواجه کند از موجبات عسر و حرج (سختی و مشقت) زن بوده و دادگاهی که به درخواست طلاق رسیدگی می‎‌کند حکم به طلاق صادر می‎‌کند.

 مواردی که در صدور حکم طلاق می‎‌تواند تاثیرگذار باشد به شرح زیر است:

  • سوءرفتار یا سوءمعاشرت شوهر به حدی که ادامه زندگی مشترک برای زن غیرقابل تحمل باشد.
  •  ابتلاء شوهر به بیماری‌های سخت به‌طوری که ادامه و دوام زندگی مشترک برای زن مخاطره‌آمیز باشد.
  •  جنون شوهر در مواردی که فسخ نکاح از نظر شرعی ممکن نباشد.

بیماری روانی همسر

اثبات بیماری شوهر چگونه امکان‌پذیر است؟

زن با ارائه مدارک و دلایل لازم به دادگاه نظیر سوابق پزشکی، اقرار صریح یا تلویحی شوهر، شهادت شهود، معاینه پزشکی قانونی، تحقیقات محلی و… می‌‎تواند به اثبات ادعای خود مبنی بر بیماری همسر و قانع کردن قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده کمک کند.

شایان ذکر است اگر شوهر بعد از عقد دچار جنون و بیماری روانی شود طبق قانون مدنی این امر موجب فسخ نکاح خواهد شد و هم‌چنین اگر هر کدام از طرفین در زمان عقد مجنون بوده باشند، طبق قانون مدنی عقد ازدواج فسخ می‎‌شود.

در واقع با استناد به ماده ۱۱۲۱ قانون مدنی، بیماری روانی هر یک از زن و شوهر، اعم از اینکه دائمی یا دوره‌ای باشد، برای طرف مقابل موجب حق فسخ خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی مطلب، جرم تبانی برای بردن مال دیگری و مجازات آن را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اجاره‌بهای ملک موروثی به چه کسانی می‌رسد؟

در جامعه ما بسیاری از افراد با پیش‌بردن روش‌های سنتی و باتوجه‌به این روش‌ها معاملات خود را…