طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر امکان پذیر است؟

۵
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
طبق قانون حمایت از خانواده، در مواردی که عقد ازدواج دائم ثبت نشود، جرم و مجازات آن، جزای نقدی درجه پنج و حبس تعزیری درجه هفت است. بنابراین اگر مردی ازدواج را در مراجع صلاحیت دار ثبت نکند مرتکب جرم شده است.
طلاق

طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر یکی از معضلاتی است که دامن گیر بسیاری از خانواده ها شده است. ازدواج مجدد مرد به دلیل اجازه ای که قانون به او داده است صورت می‎گیرد اما به آن معنی نیست که حقوق قانونی زن تضییع شود. چنانچه مردی اقدام به ازدواج مجدد کند حتی اگر با اجازه دادگاه یا درصورت نشوز (عدم تمکین) زن باشد باز هم حق طلاق برای وی محفوظ است. در مجله دلتا شرایط دادخواست طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر بررسی شده است.

دادخواست طلاق در صورت ازدواج مجدد شوهر

طبق ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده، مصوب ۱۳۵۳، مرد نمی‌تواند با داشتن زن، همسر دوم اختیار کند مگر با شروط زیر:

دادخواست طلاق

 1. رضایت همسر اول
 2. عدم توان همسر اول به ایفای وظایف زناشوئی
 3. عدم تمکین زن از شوهر
 4. ابتلاء زن به جنون با امراض صعب‌العلاج
 5. محکومیت زن وفق بند ۸ ماده ۸
 6. ابتلاء زن به هرگونه اعتیاد مضر
 7. ترک زندگی خانوادگی از طرف زن
 8. غایب یا مفقودالاثر شدن زن

بنابراین اگر مرد به دلایل یاد شده از دادگاه برای ازدواج اجازه بگیرد، زن اول می‎تواند به استناد بند ۱۲ عقد نامه تقاضای طلاق کند. در اجرای این شرایط لازم نیست زن حقوق مالی خویش از جمله مهریه و نفقه و… را بذل کند (ببخشد). باید در نظر داشت چنانچه مردی با داشتن همسر، مبادرت به ازدواج مجدد کند، عمل خلاف قانون و شرع انجام نداده است.

طلاق به دلیل ازدواج موقت همسر

از آنجا که منظور از لفظ ‌ازدواج، جاری کردن صیغه عقد ازدواج بین زن و مرد است و نیز روابط زناشوئی برقرار می‎شود بنابراین فرق نمی‌کند که این رابطه دائم باشد یا موقت و نمی‎توان حق زن به تحقق درخواست طلاق را فقط محدود به ازدواج مجدد شوهر به‌ طور دائم کرد. این امر خلاف موازین حقوقی و انصاف قضائی بوده و رویه قضائی موجود نیز هم اکنون بر همین نظر استوار است.

ازدواج مجدد و درخواست طلاق

مجازات ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر اول

نکته حائز اهمیت این است که ازدواج مجدد شوهر، بدون اجازه دادگاه و همسر اول و همچنین عدم ثبت واقعه ازدواج موقت، جرم نیست. حتی اگر مردی بدون اجازه همسر اول و دادگاه به هر شکلی ، ازدواج دوم خود را ثبت کند، جرم عدم ثبت واقعه ازدواج را مرتکب نشده است.

زن اول با اثبات ازدواج مجدد شوهر بدون اجازه وی، می‎تواند به استناد شروط ۱۲ گانه ضمن عقد، از دادگاه تقاضای طلاق کردن و نیز می‎تواند مهریه و کلیه حقوق خود را نیز از همسر مطالبه کند .شایان ذکر است که در مواردی که شوهر شرایط ۱۲ گانه مندرج در عقد نامه را امضا نکرده باشد، زن می‎تواند به دلیل عسر و حرج (سختی و مشقت)، به استناد بند ۱۰ ماده ۸ قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۵۳ ، از دادگاه تقاضای طلاق کند. نکته مهم که باید به آن توجه داشت این است که طبق قانون حمایت از خانواده، در مواردی که عقد ازدواج دائم ثبت نشود، جرم و مجازات آن، جزای نقدی درجه پنج و حبس تعزیری درجه هفت است. بنابراین اگر مردی ازدواج را در مراجع صلاحیت دار ثبت نکند مرتکب جرم شده است.

۵ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۰ دی ۱۳۹۸ در ۴:۰۰ ب٫ظ

 2. میلاد

  ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در ۱۲:۲۲ ب٫ظ

  متشکر

  پاسخ

 3. شمس

  ۲۰ آبان ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۱ ق٫ظ

  اطلاعات خوبی بود ممنون از شما

  پاسخ

 4. ثامن

  ۱۹ آبان ۱۳۹۸ در ۹:۰۲ ق٫ظ

 5. فرهاد کرمی

  ۱۹ آبان ۱۳۹۸ در ۸:۳۹ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …