سهم مالکان در تقسیم املاک مشاع

۲
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تقسیم اموال مشاع تابع ضوابط و قواعدی است. به موجب قانون، مالکان در تفکیک می‎توانند با یکدیگر توافق کنند و به یک نتیجه واحد برسند. اما در صورتی که بین آنها توافقی صورت نگیرد، متقاضی تقسیم می‌تواند ‌اجبار شرکا را به انجام تقسیم بخواهد.
املاک مشاع

املاک مشاع به ملک هایی گفته می‌‌شود که بیش از یک مالک و هر مالک در کل ملک حق تصرف دارد. گاهی در مورد فروش یا تقسیم ملک مورد نظر میان مالکان املاک مشاع اختلاف نظر به وجود می‌آید. به همین دلیل در قانون، برای پیشگیری از اختلاف و مشکلات ، قوانین و مقررات خاصی وضع شده است. بنابراین در صورتی که یکی از مالکان قصد فروش سهم مشاع خود را داشته باشد، فقط می‌تواند از طریق تفکیک و افراز اقدام کند. در مجله دلتا در مورد چگونگی تقسیم ملک و نکات مهم و اساسی در این خصوص پرداخته شده است. پس با ما همراه باشید.

تقسیم املاک مشاع

تقسیم اموال مشاع تابع ضوابط و قواعدی است. به موجب قانون، مالکان در تفکیک می‎توانند با یکدیگر توافق کنند و به یک نتیجه واحد برسند. اما در صورتی که بین آن ها توافقی صورت نگیرد، متقاضی تقسیم می‌تواند ‌شرکا را به تقسیم ملک مجبور کند . در این شرایط  قانون به طور مستقیم به موضوع رسیدگی خواهد کرد و شرکا را مجبور به تقسیم ملک مشاع می‌کند.

افراز ملک

افراز و تفکیک به چه معناست؟

افراز در اصطلاح حقوقی ؛ در لغت به معنای جدا کردن یک چیز از دیگری است. از طریق افراز می‌توان سهم هر یک از شرکا را از طرف دیگر جدا و از این طریق با توافق مالکان و یا اجبار قانون اقدام کرد. به عبارت دیگر از طریق افراز ملک مشاع هر شخص به عنوان مالک مستقل ملک مشترک سابق شناخته می‌شود.

تفکیک در اصطلاح حقوقی ؛ چنانچه تصمیم افراد بر آن باشد که مالی غیر منقول ( اموال غیر منقول به مالی گفته می‎شود که از جایی به جای دیگر قابل انتقال نباشد) را به قطعات کوچک‌تری تقسیم یا تجزیه کنند، به این عمل تفکیک گفته می‎شود. به عنوان مثال شخصی دارای زمینی به مساحت ۲۰۰۰ متر است. اگر وی این زمین را به دو تکه ۱۰۰۰ متری تقسیم کند، در اصطلاح ثبتی گفته می‎شود که مالک زمین را به دو قسمت تفکیک کرده است.

مراحل تفکیک املاک مشاع

افرادی که قصد تفکیک ملک خود دارند، باید کلیه مراحل مربوطه را به طور قانونی و در اداره ثبت اسناد و املاک طی کنند. مراحل این اقدام در زیر به ترتیب شرح داده شده است :

  • باید در نخستین گام تقسیم نامه عادی تهیه شود.
  • سند مالکیت پیشین باطل شود.
  • به منظور تنظیم صورت جلسه تفکیک، به اداره ثبت مراجعه شود.
  • با توجه به صورت جلسه تهیه شده از سوی اداره ثبت، برای هر بخش مجزا یک سند مالکیت تهیه و تنظیم خواهد شد.

بر طبق قانون در مواردی که ملک مورد نظر به چند نفر یا شریک تعلق داشته باشد، کلیه مالکان با توجه به سهم خود، در بخش‌های تفکیک شده با یکدیگر شریک خواهند بود.

تفکیک ملک

تفاوت افراز و تفکیک در چیست؟

افراز و تفکیک در ماهیت و نوع متفاوت هستند که این تفاوت ها در ادامه به تفصیل اشاره خواهد شد.

  1. در تفکیک در صورتی که ملک دارای یک مالک باشد، می‎توان نسبت به تفکیک ملک اقدام کرد. در صورتی که در حالت افراز باید ملک مورد نظر بیش از یک مالک داشته باشد تا بتوان اقدامات لازم به منظور افراز را انجام داد.
  2. در تفکیک هیچ الزامی در توجه دقیق به شش دانگ ملک در مراحل اولیه نیست. در ادامه کار، سهم هر یک از مالکان مشاع مورد بررسی قرار می‌گیرد تا در مورد سهم هر یک به یک توافق و نتیجه مشترک برسند. در صورتی که در افراز باید از همان ابتدا به سهم شرکا توجه ویژه‌ای شود و اگر بنا به دلایل مختلف از قبیل تصرف شرکا امکان رعایت سهم در ملک مورد نظر وجود نداشته باشد، لازم است تا تعدیل برقرار شود. به این ترتیب سایر شرکا مکلف هستند تا بهای قسمت اضافی ملکی را که به شریک تعلق دارد به او پرداخت کنند. و باید کلیه این موارد در صورت مجلس مربوط به افراز قید شود.
  3. هدف از تفکیک یک ملک فقط تقسیم کردن آن است. در صورتی که هدف از افراز، تقسیم ملک مشاع مورد نظر است. به طوری که سهم هر یک از مالکان در آن مشخص شود.
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چند نکته مهم که در مورد سهم‌الارث زنان باید بدانید

از آثار حقوقی عقد ازدواج دائم، ارث بردن مرد و زن از یکدیگر بعد از فوت یکی از آنهاست که مبن…