خانه گردشگری دره عشق اینجاست

دره عشق اینجاست

۵
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
در برخی از قسمت‌های دره عشق عشایر را خواهید دید. که مانند رقصندگان زیبایی در دامنه کوه جلوه می‌کنند. همچنین اگر شانس خوبی نصیب‌تان شود، می‌توانید حسابی از آن‌ها عکاسی کنید.
دره عشق

هر گوشه از جهان هستی، شکلی از طبیعت را به نمایش گذاشته است. گاهی یک آبشار است، گاهی یک بیابان پر از سکوت، در جایی دیگر جنگلی انبوه و گاهی هم دره‌های عمیق. قبل از افراد طبیعت گرد، همه دره‌ها، از دید مردم عادی تنگناهای باریکی بودند که هرلحظه ممکن بود خطری از گوشه‌شان بیرون بیاید. اما امروز زیبایی این پدیده‌های طبیعی، رشته ای ورزشی به نام دره نوردی را به وجود آورده است که هزاران طرفدار نیز دارد. با مجله دلتا همراه باشید تا به گردشی در یکی از بکرترین آن‌ها، دره عشق بپردازیم.

چطور برویم؟

برای رسیدن به دره عشق باید به استان چهارمحال و بختیاری برویم و وارد یکی از زیباترین و پرپیچ‌وخم ترین جاده‌های ایران، جاده شهرکرد به ایذه شویم. مسیری پر از درختان بلوط در دامنه‌های زاگرس. پس از آن، راه‌های فرعی ما را به دامنه‌های کوه هزار دره و یکی از انشعابات کارون می‌رسانند و پس از عبور از یک پل و چند روستای کوچک، باید به‌سوی روستای دروک پر از انار برویم که به همین دلیل است که به آن دورک اناری می‌گویند.پس از ادامه مسیر عاقبت به مقصد خودمان می‌رسیم.

دره عشاق

دره عشق چرا؟

 بسیاری از گردشگران از افسانه‌های محلی خبردارند که می‌گویند: در زمان‌های بسیار دور دو نفر در دو سوی این دره به هم دل می‌بازند اما چون هنوز پلی وجود نداشته و راهی نیز برای ارتباط نبوده است به‌ناچار هر دو خود را به داخل آب دره انداختند تا بهم برسند.

رودخانه کارون

رودخانه کارون در میانه‌های راهش از دره عشق گذر می‌کند. که باعث شده تا حیات در این سرزمین ماندگار شود و روستاهای کوچک و بزرگی شکل بگیرند. آب‌وهوای فرح‌بخش اطراف این دره دست‌نخورده همه و همه به خاطر وجود این رودخانه است.

آب و هوای فرح بخش

همچنین در قسمت‌هایی از دره، آبشارهای متعددی وجود دارد که برخی از آن‌ها فصلی و برخی دیگر دائمی هستند.

آبشار دره عشق

یکی از مهم‌ترین این آبشارها، همان آبشار دره عشق است که آب با سرعت زیاد از دل کوه به بیرون می‌آید و از ارتفاع بیش از ۱۰۰ متر سقوط می‌کند.

چشمه‌سارها نیز یکی دیگر جاذبه‌ی این دره هستند به‌ویژه تعدادی از آن‌ها که دارای آب معدنی گوگردی هستند و خواص خاص خود را دارند. نمونه‌ای از این چشمه‌ها در روستایی با نام معدن در میان همین دره قرار دارد.

آبشارهای چهار محال و بختیاری

روستاها و انارستان ها

روستاهای زیبایی در این دره وجود دارند که با معماری بسیار دیدنی در کنار جاذبه‌های طبیعی تصویری خاص را در منطقه ایجاد کرده‌اند. همچنین به سبب وجود پربرکت رود کارون، شالیزارها و باغ‌های انار با جلوه‌های خاص خودشان، رنگی تازه به طبیعت می دهند.باغ‌های انار روستای دورک هم در این میان دلبری می‌کنند درحالی‌که پیش از رسیدن به روستا حتی یک درخت انار هم به چشم نمی‌خورد و این حکایت از تنوع آب و هوایی منطقه دارد.

پوشش گیاهی

عشایر رقصان در درامنه کوه

این دره در میانکوه‌هایی استوار و سر به فلک کشیده قرار دارد. جالب است بدانید در برخی قسمت‌های دره عشق عشایر، مآمن خود را برپا کرده و با حضورشان جلوه‌ای خاص به منطقه بخشیده‌اند. لباس‌های رنگین، چهره‌هایی پر از لبخند  و طعم اصیل زندگی سوغات همیشگی آن‌ها برای دره عشق است. اگر از فاصله دور به حرکات آن‌ها خیره شوید مانند رقصندگان زیبایی در دامنه کوه جلوه می‌کنند. همچنین اگر شانس خوبی نصیب‌تان شود، می‌توانید حسابی از آن‌ها عکاسی کنید.

عشایر دامنه زاگرس

در دره عشق چه کنیم؟

 رفتینگ در کارون

تصور کنید داخل یک قایق کوچک بر جریان آب رودخانه سوار می‌شوید و با فراز و نشیب‌هایش پیش می‌روید. خوب، چی از این بهتر؟ امروزه هر کسی دوستدار هیجان در دل طبیعت است، ممکن است به گزینه‌ای به نام رفتینگ نیز فکر کند چراکه به سبب شیب مناسب کارون و آبدهی بالای آن، می‌توانید این هیجان را در دره عشق و در آب‌های خروشان رود آن نیز تجربه کنید و خاطره‌ای خوش را در ذهنتان حک نمایید.

رفتینگ

گشت و گذار و عکاسی

می‌توانید ساعت‌ها وقت بگذارید و گوشه گوشه‌ی این دره را کشف کنید. از آن‌همه زیبایی نمی‌توانید دست بکشید پس معطل نکنید، به دوربین‌تان مسلح شوید و تصاویر حیرت‌انگیزی را به ثبت برسانید.

پیک نیک

وسایل و خوراکی‌های مورد نیازتان را بردارید و گوشه‌ای از این طبیعت بکر را برگزینید تا غرق در آن شوید. پیک‌نیک در دره عشق در کنار خانواده می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد.

پیک نیک در دره

کوهنوردی

کوه‌های استوار این منطقه امکان تجربه‌ی یک کوهنوردی متفاوت را برای شما فراهم می‌کنند. البته بد هم نیست که از یک کوهنورد حرفه‌ای کمک بگیرید. می‌توانید بر فراز این کوه‌ها بایستید و شاهد شاهکار خلقت در دره عشق باشید.

دوچرخه سواری

در مسیر دره عشق معمولاً رکاب‌زنانی را خواهید دید که در دسته‌های چندتایی یا تکی به دوچرخه‎سواری مشغولند. اگر دوستدار این ورزش هستید می‌توانید بخشی از راه را همراه آنها بپیمایید.

دوچرخه سواری در جاده

حرف آخر

خوب است قبل از سفر به آب‌وهوای پاییز دقت کنید که ممکن است گاهی بارانی و سرد باشد و گاهی آفتابی و گرم. پس حتماً به فکر فراهم کردن همه‌چیز باشید.

 • جزایر هالیگ

  جزایر فراموش شده دریای وادن

  درست در سواحل شمال غربی آلمان، در دریای شمالی وادن، سری ده تایی از جزایر کم ارتفاع و همسطح…
 • موزه جهانی فیفا

  از موزه فیفا دیدن کنید!

  موزه جهانی فیفا ( Fifa World Football Museum ) در اوایل سال 2016 افتتاح شده است. موزه‌ای ک…
 • جنگل ابر شاهرود

  سفر به بانک دارویی ایران

  جنگل ابر شاهرود یکی از معرو‌ف‌ترین و زیباترین جاذبه های توریستی طبیعی ایران به شمار می‌رود…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

جزایر فراموش شده دریای وادن

درست در سواحل شمال غربی آلمان، در دریای شمالی وادن، سری ده تایی از جزایر کم ارتفاع و همسطح…