نکاتی درباره تمدید اجاره نامه

۶
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دریافت کد رهگیری برای کلیه معاملات ملکی چه خرید و فروش و چه اجاره ملک مطابق قانون اجباری است. این امر در زمان تمدید اجاره‌نامه باید رعایت شود.
تمدید اجاره‌نامه

اجاره یکی از رایج‎ترین و مهمترین قراردادها در حوزه معاملات املاک است که بین موجر و مستاجر منعقد می‎شود. قانونگذار برای اینکه حق و حقوق هر دو طرف رعایت شود قوانین و مقرراتی را در این خصوص تعیین کرده که در صورت آگاهی موجر و مستاجر از این قوانین از بسیاری اختلافات جلوگیری می‎شود. یکی از مواردی که در بخش اجاره ملک مطرح است تمدید اجاره است. زمانی که مهلت قرارداد اجاره تمام می‎شود دو حالت متصور است. مستاجر ملک را تخلیه می‎کند و یا با موجر به توافق می‎رسند مدت بیشتری در مورد اجاره بماند که به آن تمدید اجاره‌نامه می‎گویند. در مجله دلتا قواعد و ضوابط تمدید اجاره بررسی شده است.

اجاره‌نامه و روش‎های تمدید آن

۱. تمدید اجاره در بنگاه املاک : بهترین و مطمئن‎ترین روش، تمدید اجاره در بنگاه معاملات ملکی است. وقتیکه تمدید اجاره در بنگاه انجام شود، برای قرارداد جدید که بین موجر و مستاجر دوباره منعقد می‎شود می‎توان کد رهگیری املاک دریافت کرد. تمدید اجاره در بنگاه به شیوه‌های زیر انجام می‎شود.

  • تمدید اجاره در سامانه سراسری املاک کشور و دریافت کد رهگیری
  • پشت‌نویسی اجاره‌نامه
  • تنظیم اجاره‌نامه جدید و یا متمم قرارداد اجاره

۲. تمدید شفاهی اجاره‌نامه : برخلاف تمدید اجاره در بنگاه مشاور املاک می‎توان گفت نامناسب‎ترین روش تمدید، تمدید شفاهی و بیانی بین مالک و مستاجر است. زیرا در صورت بروز اختلاف طرف‎های قرارداد از نظر اثبات توافقاتی که بین خود رد و بدل کرده‎اند دچار مشکل می‎شوند.

۳. تمدید اجاره بین طرف‎های قرارداد : این روش که در اصطلاح تمدید اجاره به صورت دستی گفته می‎شود در مواردی است که مالک و مستاجر به جای مراجعه به بنگاه املاک، تصمیم می‎گیرند به شکل دستی و پشت نویسی، قرارداد را تمدید کنند. فقط باید شهود در پشت قولنامه ملک را امضا کنند و پشت‌نویسی به طور دقیق و صحیح انجام شود.

تمدید اجاره‌

نکات قانونی تمدید اجاره‌نامه ملک

  • برای تمدید قرارداد باید شروط یا تغییراتی در آن صورت گیرد و کلیه شرایط و تغییرات جدید به طور دقیق و با جزئیات در اجاره‌نامه جدید  درج شود.
  • در زمان تمدید اجاره، افرادی به عنوان شاهد حضور داشته باشند و در مواردی که لازم است تحت عنوان شاهد قرارداد اجاره را امضا کنند. این اقدام به این دلیل است که اگر اختلاف و دعوایی بین موجر و مستاجر رخ داد، شهود در مراجع قانونی حاضر و شهادت بدهند.
  • افراد برای تنظیم قرارداد اجاره جدید یا تمدید آن از متن‎های آماده در اینترنت استفاده نکنند و این کار را به مشاور املاک متخصص محول کنند تا با توجه به شرایط واقعی هر دو طرف قرارداد، یک قرارداد اجاره‌ای صحیح تنظیم کنند.
  • دریافت کد رهگیری برای کلیه معاملات ملکی چه خرید و فروش و چه اجاره ملک مطابق قانون اجباری است. این امر در زمان تمدید اجاره‌نامه باید رعایت شود.
  • بنگاه صرفا باید هزینه کمیسیون تمدید اجاره نامه را دریافت کند، و حق دریافت مبالغ بیشتری برای دریافت کد رهگیری و … ندارد.
  • هزینه‌های تمدید اجاره‌نامه توسط اتحادیه املاک به بنگاه‌های ملکی ابلاغ می‎شود. بهتر است که موجر و مستاجر از مبلغی که اتحادیه برای بنگاه‎های معاملات ملکی تعیین می‎کند آگاه باشند.
  • قراردادهای ملکی باید فقط در بنگاه‎های دارای جواز کسب از اتحادیه املاک تنظیم و تمدید تا از مشکلات بعدی پیشگیری شود. این مجوز باید در محدوده دید همه افراد باشد.

هزینه تمدید اجاره‎نامه در بنگاه املاک

حق کمیسیون برای کلیه قرارادادها اعم از اجاره و رهن و همین طور تمدید قرارداد اجاره‌نامه هر سال توسط اتحادیه املاک برای بنگاه‌های املاک تعیین و ابلاغ می‎شود. طرف‎های قرارداد برای اطلاع دقیق از مبلغ کمیسیون بنگاه املاک می‎توانند از سایت‎ها و اتحادیه املاک شهر خود استعلام کنند.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با شرایط افزایش اجاره‌بها “افزایش اجاره‌بها و نکات آن” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

طلاق قبل از رابطه زناشویی چه شرایطی دارد؟

در برخی موارد، ممکن است بروز اختلافات میان زوجین، منجر به آن شود که قبل از برپایی مراسم عر…