وکالت اتفاقی چیست؟

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مسلماً برای برخی افراد توانایی مالی برای گرفتن وکیل دادگستری وجود ندارد و البته که قانون برای اشخاصی که از توان اقتصادی لازم برخوردار نیستند، تدابیری در نظر گرفته است. یکی از آن‌ها وکیل اتفاقی است.
وکالت اتفاقی

وکالت مرسوم در دادگاه‌ها وکالت دادگستری است. اما نوع دیگری از وکالت نیز وجود دارد که به آن وکالت اتفاقی گفته می‌شود. این نوع از وکالت به منظور جلوگیری از پایمال شدن حقوق افراد به وجود آمده است. به طور کلی طرح شکایت در دادگاه‌ها یا دفاع در برابر شکایات مطرح‌ شده، نیازمند آشنایی با قوانین و مقرراتی است که نکات و جزئیات بسیاری دارد و هرگونه ناآگاهی یا کوتاهی ممکن است آثار جبران‌ناپذیری در بر داشته باشد. بنابراین افرادی که تمایل دارند شخص دیگری پرونده‌ آنها را پیگیری کند یا می‌خواهند به‌ طریق بهتری حق موردنظر خود را مطالبه کنند، به وکلای دادگستری مراجعه می‌کنند. اما در شرایط دیگری افراد می‌توانند شخص دیگری را که وکیل دادگستری نباشد، به‌ عنوان وکیل خود انتخاب کنند که به این شخص وکیل اتفاقی می‌گویند. برای آشنایی بیشتر با وکالت اتفاقی با مجله دلتا همراه باشید.

وکیل اتفاقی

وکلای دادگستری می‌توانند به‌ نمایندگی از شخصی که به آنها وکالت داده است، در دادگاه حضور پیدا کرده و کلیه‌ امور مربوط به پرونده‌ موکل خود را در مراجع قضایی و غیرقضایی پیگیری کنند. اما این نوع از نمایندگی فقط مختص وکلای دادگستری است که پروانه وکالت دارند. زیرا قانون، نکات و ظرافت‌های خاصی دارد که فقط افراد متخصص در این حوزه می‌توانند وکالت فردی را برعهده بگیرند. پس شخصی که صرفا از دیگری در برخی از امور مثل خرید و فروش ملک و… وکالت رسمی دارد، نمی‌تواند درباره‌ موضوع خاص، به نمایندگی از او در دادگاه حاضر شود. با‌ این‌ حال قانون موردی را پیش‌بینی کرده است که افراد دارای اطلاعات و دانش حقوقی اما بدون پروانه وکالت، بتوانند با اجازه‌ کانون وکلا برای بستگان خود وکالت و از حقوق آنها دفاع کنند. این نوع از وکالت، وکالت اتفاقی نام دارد.

وکیل اتفاقی

شرایط متقاضی وکالت اتفاقی

مسلماً برای برخی افراد توانایی مالی برای گرفتن وکیل دادگستری وجود ندارد و اشخاصی که توان اقتصادی و مالی ندارند، طبق قانون می‌توانند از وکیل معاضدتی استفاده کنند. وکیل معاضدتی وکیلی است که در شرایط ناتوانی مالی موکل، توسط کانون وکلا برای افراد تعیین می‌شود. با وجود این، ممکن است افراد تمایل داشته باشند تا از میان اقوام خود کسانی که مورد اعتماد آنها هستند و اطلاعات حقوقی لازم را نیز دارند، به‌ عنوان وکیل در دادگاه حاضر شوند. بنابراین شخص متقاضی وکالت اتفاقی باید شرایطی داشته باشد که در ادامه توضیح داده شده است.

۱. اطلاعات و دانش حقوقی کافی داشته باشد.

۲. وکیل دادگستری نبوده و پروانه‌ وکالت نداشته باشد.

۳. متقاضی وکالت اتفاقی می‌تواند فقط برای بستگان خود وکالت اتفاقی انجام دهد.

۴. خواهان وکالت اتفاقی فقط سه بار در سال می‌تواند این کار را انجام دهد.

شرایط وکالت اتفاقی

نحوه درخواست وکالت اتفاقی

افرادی که خواهان انجام دادن چنین وکالتی هستند، باید پس از مراجعه به کانون وکلای دادگستری، درخواست خود را همراه مدارک قانونی دیگر به کانون ارائه دهند. شخص متقاضی باید درخواست دریافت جواز وکالت اتفاقی را بدهد و ضمن معرفی کامل خود و اعلام میزان تحصیلات و تجربیات، دلایل احتمالی مؤثر در قضیه، مشخصات کامل و نشانی موکل یا موکلان موردنظر، درجه‌ قرابت و نزدیکی آنان و مشخصات موضوعی را که قرار است در دادگاه طرح کند و یا عهده‌دار دفاع از آن شود اعلام و سپس مدارک مورد استناد را پیوست و پس از امضا درخواست خود، آن را در دفتر کانون وکلا ثبت کند.

نکته‌ مهم در مورد وکالت اتفاقی این است که شخص متقاضی وکالت اتفاقی باید برای هر مورد وکالت خود، درخواست جداگانه‌ای همراه با ضمایم کامل تهیه و به کانون وکلا ارائه دهد. این قاعده در مورد پرونده‌هایی که از دو یا چند دعوای مرتبط به هم تشکیل شده باشد نیز صدق می‌کند؛ مگر اینکه به تشخیص کانون وکلای دادگستری تکرار اصل تقاضا یا مدارک و مستندات و اطلاعات ضروری ‌نباشد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با شرایط وکالت معاضدتی “وکالت معاضدتی و شرایط آن” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اجاره‌بهای ملک موروثی به چه کسانی می‌رسد؟

در جامعه ما بسیاری از افراد با پیش‌بردن روش‌های سنتی و باتوجه‌به این روش‌ها معاملات خود را…