ایرانگردی

کوه های رنگین کمانی ؛ جعبه مداد رنگی در وسط اتوبان

۱۰
4
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کوه های رنگین کمانی جایی در اتوبان زنجان تبریز قرار دارند. کاملا رایگان، منتظر بازدید شما هستند.
کوه های رنگین کمانی

چیزی که می‌بینید نه نقاشی بچه‌هااست و نه تصاویری از سیاره‌های فیلم‌های تخیلی و دنیای ناشناخته! بلکه چشم‌اندازی واقعی از کوه‌ های رنگین‌کمانی یا آلاداغ لار است. به اندازه‌ای رنگارنگ و باشکوه است که انگار جعبه‌ای مدادرنگی در طبیعت رها شده و با رنگ‌های جادویی، هر تکه را به رنگی در آورده است. کوه‌ های رنگین‌کمانی یا آلاداغ لار یکی از جاذبه‌های طبیعی منحصر به فرد ایران است. البته چین و پرو هم کوه‌های رنگین کمانی دارند. با مجله گردشگری پیام دلتا همراه باشید تا با هم به کوه ‌های رنگین کمانی ایران سفر کنیم.

کوه های رنگین کمانی

کوه ‌های رنگین کمانی کجا هستند؟

کوه های رنگین کمانی در زبان ترکی آلاداغ لار نامیده می‌شود. آلا به معنی رنگارنگ و داغلار به معنی کوهستان است. کوه‌ های رنگین‌کمانی یا آلاداغ لار از ۲۵ کیلومتری شمال شرق تبریز یعنی حوالی شهرستان خواجه شروع شده و تا اهر نیز امتداد دارد. همچنین دنباله‌های این کوهستان رنگارنگ تا قسمت جنوب شرق تبریز یعنی میانه نیز امتداد یافته و درمسیر اتوبان زنجان- تبریز به چشم می‌آید. یعنی قسمتی از استان زنجان را نیز در بر می‌گیرد. اگر از سمت تهران، زنجان و یا قزوین می‌خواهید به تبریز سفر کنید، در طول مسیر با کوه‌ های رنگین‌کمانی یا آلاداغ لار رو‌به‌رو خواهید شد.

بخشی از کوه‌ های رنگین‌کمانی یا آلاداغ لار در کنار اتوبان زنجان- تبریز قرار دارد. بکرترین صحنه‌ها از کوه‌ های رنگین‌کمانی یا آلاداغ لار، در جاده ( و نه اتوبان) میانه به تبریز و همچنین تبریز به اهر واقع شده است. حوالی ماهنشان از استان زنجان نیز چشم انداز بی‌نظیری از کوه های رنگین کمانی دارد.

کی برویم؟

کوه‌ های رنگین‌کمانی یا آلاداغ لار در زمان طلوع و غروب آفتاب و همچنین بعد از بارش باران بسیار دیدنی هستند. بازی نور و سایه، تصاویر منحصر به فردی از کوه‌ها و رنگ‌هایش می‌آفریند. پیشنهاد می‌کنیم در چنین زمان‌هایی از کوه‌ های رنگین‌کمانی دیدن کنید. به دلیل وسعت محدوده می‌توان گفت هرگز با ازدحام جمعیت روبه‌رو نخواهید شد. در تمام ۳۶۵ روز سال می‌توانید خودتان را به کوه‌ های رنگین‌کمانی یا آلاداغ لار برسانید، عکاسی کنید و لذت ببرید.

کوه های رنگین کمانی

چرا رنگی رنگی؟

تا به حال ادویه فروشی‌های بازار را دیده‌اید؟ ادویه‌ها را لایه لایه روی هم می‌ریزند و ترکیب رنگ‌های آنها قند در دل بینندگان‌شان آب می‌کند. کوه‌های رنگین کمانی هم مثل ادویه‌های عطاری، لایه لایه و رنگارنگ هستند.

دلیل رنگارنگی کوه‌ های رنگین‌ کمانی یا آلاداغ لار، تفاوت مواد موجود لایه‌های تشکیل دهنده آن است که یکی از زیباترین پدیده‌های ژئوفورمولوژی به شمار می‌آید. زرد، سفید، نارنجی، قرمز، قهوه‌ای و سبز از جمله رنگ‌هایی است که در کوه‌ های رنگین‌ کمانی یا آلاداغ لار به خوبی می‌توان آن‌ها را تشخیص داد.

نکات مهم در بازدید از کوه های رنگین کمانی

زیبایی کوه‌ های رنگین‌کمانی یا آلاداغ لار رابطه مستقیمی با شدت و زاویه نور دارد. از این‌رو بهترین زمان را برای بازدید انتخاب کنید تا بیشترین لذت را ببرید. هنگام طلوع و غروب آفتاب کوه‌ های آلاداغ لار زیباتر به نظر می‌رسند. به آسمان و ابرهای فراز کوهستان نیز دقت کنید و هارمونی طبیعت را بنگرید. عینک آفتابی، کلاه لبه‌دار و کرم ضد آفتاب به همراه داشته باشید. خوراکی سبک و آب آشامیدنی نیز از ملزوماتی است که باید همراهتان باشد.

کوه های رنگین کمانی

کوه‌ های آلاداغ لار حتی در تابستان نیز خنک‌ است. همراه داشتن ژاکت سبک در تابستان توصیه می‌شود. آنچه از بالا به چشمتان می‌آید، بسیار باشکوه‌تر از چیزی است که در پایین کوه می‌بیند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم دستِ‌کم از یک تپه کم ارتفاع کوه‌ های رنگین‌کمانی یا آلاداغ لار بالا بروید و بیشتر غرق در زیبایی شوید.

نکات مهم برای افراد با نیازمندی‌های خاص

بالا رفتن از کوه های رنگین کمانی برای افراد دارای معلولیت امکان پذیر نیست. ولی در نواحی فرودست می‌توانید به کمک یک همراه به خوبی تفریح کنید. همچنین بازدید از این جاذبه طبیعی برای خانواده‌های دارای کودک اوتیسم پیشنهاد می‌شود. شیب کوه‌ها زیاد و خطرناک نیست. کوه‌ها نیز چندان مرتفع نیستند. به راحتی می‌توانید به اتفاق فرزندتان از این دیدنی بازدید کنید و لذت ببرید. آموزش‌های غیر مستقیم در طبیعت برای درک شناختی فرزند شما مفید است.

کوه های رنگین کمانی

دانلود اپلیکیشن
 • عجیب ترین حمام های جهان

  عجیب‌ترین حمام‌های جهان

  حمام‌های عجیب در سراسر دنیا یکی از جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌روند که شاید کمتر اسم آن‌ه…
 • جاهای دیدنی شهر نور

  برترین جاهای دیدنی شهر نور

  شهر دیدنی و جذاب نور از دیگر جاذبه‌های پرطرفدار و گردشگری در ایران محسوب می‌شود. شهرهای شم…
 • کوچک ترین کشورهای جهان

  کوچک‌ترین کشورهای جهان کدام‌اند؟

  کشورهایی در دنیا وجود دارند که بسیار کوچک هستند. همچنین این کشورها موقعیت‌های جغرافیایی خا…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین حمام‌های جهان

حمام‌های عجیب در سراسر دنیا یکی از جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌روند که شاید کمتر اسم آن‌ه…