خانه گردشگری تنگه رغز؛ زانو بزن و خواستگاری کن!

طبیعت گردی

تنگه رغز؛ زانو بزن و خواستگاری کن!

۲۹
8
زمان مطالعه: 4 دقیقه
ده ساعت اعجاب انگیز و جادویی را در تنگه رغز تجربه کنید. شاید منحصر به فردترین تجربه زندگی‌تان!
تنگه رغز

تنگه رغز ، عروس تنگه‌های ایران را اگر هنوز ندیده‌اید بدانید ضرر کرده‌اید. اگر همین امروز تصمیم نگیرید به تنگه رغز بروید، شک نداشته باشید بزرگ‌ترین حسرت زندگی‌تان را خواهید داشت. تنگه رغز یکی از بهترین مناطق برای سفر و تفریح و طبیعت گردی، مخصوصا در اوج گرمای تابستان است. جایی که حتی در خواب و رویا هم ندیده‌اید. جایی شبیه به جلوه‌های ویژه فیلم‌های هالیوودی دست بجنبانید. این جور جاها را باید تا جوان هستید ببینید و لذت ببرید. البته اگر در پی جایی شبیه به دره رغز هستید، بد نیست شیرز را نیز به یاد  داشته باشید. با مجله گردشگری دلتا همراه باشید تا با هم به تنگه رغز سفر کنیم، خنک شویم و از تماشای آبشارها و حوضچه‌های متعدد آن غرق در لذت شویم.

تنگه رغز

تنگه رغز کجاست؟

تنگه رغز در استان فارس و ۳۰ کیلومتری شهر داراب قرار دارد. در واقع در ۲۵ کیلومتری جاده داراب به فسا، باید در جاده فرعی روستای حسن آباد بپیچید و حدود ۵ کیلومتر برانید تا به محدوده تنگه برسید. از این مسیر هم می‌توانید خودتان را به تنگه برسانید: در ۳۵ کیلومتری جاده‌ شیراز به داراب، گردنه‌ای به نام دراکویه قرار دارد. از اینجا به بعد مسیر خاکی آغاز می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم این مسیر را با نیسان بروید. این جاده‌ خاکی حدود دو ساعت طول می‌کشد. سپس بخش پیاده‌روی آغاز می‌شود. با گذشتن از چشمه بیدک و ادامه‌ی مسیر پاکوب، درنهایت به تنگه رغز می‌رسید.

تنگه رغز

در دره رغز چه دیدنی‌هایی وجود دارد؟

این منطقه یکی از نواحی بکر و کمتر شناخته شده برای سفر است. ۶۴ آبشار طبیعی در این تنگه قرار دارد. ۱۴ تای آن بیشتر از دیگران مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. آبشارهایی که کوتاه‌ترین آن ۶ متر طول دارد! یعنی به اندازه یک ساختمان ۳ طبقه. بلندترین آن هم ۶۵ متر درازا دارد. یعنی به اندازه یک برج حدود ۳۰ طبقه! از حوضچه‌های تنگه رغز برای‌تان بگوییم. حوضچه‌هایی که از زیبایی نفس‌تان را به شماره می‌اندازد. عمیق‌ترین حوضچه ۲۰ متر عمق دارد و کم عمق‌ترین آن ۶ متر. یعنی به اندازه عمیق‌ترین جای استخرهایی که در آن شنا کرده‌اید!

تنگه رغز در محدوده‌ای کوهستانی قرار دارد و اصلا” خود واژه رغز به معنی لغزنده و ناهموار است. مردم بومی به آن تنگه رودخیز هم می‌گویند.

تنگه رغز

حوضچه قلبی تنگه رغز کجاست؟

حوضچه قلبی یکی از منحصر به فردترین حوضچه‌های تنگه رغز و حتی دنیااست. حوضچه‌ای طبیعی که کاملا شبیه به قلب ساخته و با آبی فیروزه‌ای رنگ پر شده و آن قدر بزرگ است که صدها نفر می‌توانند در آن همزمان شنا کنند. حوضچه قلبی رمانتیک‌ترین جای دنیااست. جایی که لنگه آن را نمی‌توانید پیدا کنید. پس اگر در پی یافتن یک جای منحصر به فرد برای برگزاری رمانتیک‌ترین رویداد زندگی‌تان هستید، چه جایی بهتر از تنگه رغز و حوضچه قلبی‌اش؟

تنگه رغز

اگر در پی این هستید که مراسم خواستگاری خود از دختر مورد علاقه‌تان را متفاوت برگزار کنید، پیشنهاد ما خریدن یک تور تنگه رغز و بازدید از حوضچه قلبی آن است. آن وقت است که مثل صحنه‌های اشک درآور فیلم‌های هالیوودی می‌توانید جلوی دختر مورد علاقه‌تان زانو بزنید و از او درخواست ازدواج کنید. حتی می‌توانید مراسم ازدواج خود را در رمانتیک‌ترین جای دنیا، آن هم خاص و شورانگیز برگزار کنید. درست مثل آن زوج کوهنورد که بر فراز قله دماوند عروسی گرفتند و در خبرها و افکار عمومی ماندگار شدند.

تنگه رغز

نکات مهم در بازدید از تنگه رغز

تنهایی بروید؟ هرگز. فکرش را هم از سرتان بیرون کنید. برای رفتن به این محدوده حتما باید گروهی سفر کنید. این ربطی به مهارت شما ندارد. منطقه رغز در صورتی که به آن آشنایی نداشته باشید می‌تواند خطرناک باشد. برای همین بی برو و برگرد به راهنمای محلی احتیاج دارید تا راه و چاه را نشان‌تان بدهد. همچنین باید چهارستون بدن‌تان سالم باشد. با زانوی ساییده و دیسک بیرو زده کمر، گزینه مناسب برای سفر به رغز نیستید. باید اصول ابتدایی طبیعت‌گردی و کوهنوردی را نیز بدانید. برای اینکه یک سفر فوق العاده داشته باشید باید تجهیزات سفرتان کامل باشد. با این حال مهمترین چیزی که نیاز دارید جسارت برای تجربه کردن اتفاقات جدید است.

تنگه رغز

نگران نباشید. برگزار کنندگان تور، برای شما جلسه آموزشی رایگان نیز می‌گذارند. حتی چند استارتاپ جدید، می‌توانند وسایل مورد نیاز شما را اجاره دهند. در این صورت هزینه خرید بر دوش‌تان تحمیل نمی‌شود. برگزار کنندگان تور حتی خدمات عکاسی هم به شما می‌دهند. این محدوده حتی در چله تابستان سرد است. بنابراین از لباس غواصی استفاده کنید. لباس گرم هم همراه‌تان باشد. از دمپایی و کفش جلوباز استفاده نکنید.

تنگه رغز

کی برویم؟

بهترین زمان برای سفر به دره رغز ، اردیبهشت تا مهر ماه است. در مجموع باید ۴ کیلومتر را بپیمایید. این مسیر حدود ۱۰ ساعت به درازا می‌کشد. ۱۰ ساعتی که با انواع چالش‌های دلنشین روبه‌رو می‌شوید و لحظه به لحظه بر آدرنالین خون‌تان افزوده می‌شود. در نظر داشته باشید مکان اقامتی در دره وجود ندارد. برای اقامت باید به شهر داراب بروید.

تنگه رغز

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

روستای ایرانی که جاذبه‌اش تمساح است!

مردم روستا گاندو را مقدس می‌دانند و هیچ آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌کنند؛ اهالی گاندو به‌قدری …