تهران گردی

سد لار ؛ دامن گلدار کوه دماوند

۱۸
14
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دریاچه‌ای زیبا پشت سد لار قرار دارد. شاید برای‌تان جالب باشد اگر بدانید سد لار یکی از بزرگ‌ترین سدهای خاکی ایران است. در دریاچه نمی‌توانید شنا کنید.
سد لار

سد لار که در دشت لار قرار دارد، بخشی از پارک ملی لار به شمار می‌رود. این محدوده  دقیقاً در کنار کوه دماوند قرار دارد. محدوده پارک ملی لار نزدیک‌ترین نقطه به کوه دماوند است و همین، چشم‌اندازی منحصر به فرد و رویایی ایجاد کرده است. دشت لار تقریباً در همه روزهای سال پوشیده از گیاهان خودرو و گل‌های صحرایی است. انگار دماوند دامنی گلدار بر تن کرده است! با مجله گردشگری دلتا همراه باشید تا با هم سفری به دشت لار داشته باشیم و از همه خستگی‌های زندگی شهری رها شویم.

دشت لار کجاست؟

دشت و دریاچه سد لار۷۰کیلومتر با تهران فاصله دارد. با این حال از نظر تقسیمات کشوری بخشی از استان مازندران به شمار می‌رود. به دلیل فاصله نزدیکش تا تهران، بهترین گزینه برای سفرهای کوتاه مدت در تعطیلات آخر هفته است. برای رسیدن به دشت لار باید از جاده هراز به سمت شمال بروید. حوالی پلور، تابلوی جاده سد لار را در سمت چپ‌تان خواهید دید. حدود ۴۵ دقیقه در این مسیر برانید تا دریاچه شگفت انگیز و زیبای سد لار از پشت پیچ و خم جاده نمایان شود. تبریک می‌گوییم. شما به دشت و سد لار رسیده‌اید. هر کجا که بیشتر از منظره‌اش لذت می‌برید، می‌تواند محل اتراق شما باشد.

سد لار
دشت لار

در دشت لار چه خبر است؟

پارک ملی دشت لار یکی از مناطق حفاظت شده است. بنابراین سازمان حفاظت از محیط زیست برنامه جامعی برای آن دارد. مثلاً از ۱۵ شهریور تا ۱۵ خرداد سال بعدش نمی‌توانید به محدوده پارک ملی لار بروید. چون زمان زاد و ولد حیوانات دشت و ماهی‌های سد است. در دشت لار می‌توانید تا دل‌تان می‌خواهد از طبیعت انرژی و آرامش بگیرید. در هوای تمیز کوهستان پیاده‎روی کنید و گیاهان دارویی مثل آویشن بچینید. ماهیگیری تفریحی در زمانی که محیط بانی مجاز اعلام کرده است، از دیگر فعالیت‌های جذاب سفر به این محدوده به شمار می‌رود.

سد لار
سد لار

نکات مهم در سفر به دشت لار

می‌توانید آتش روشن کنید. ولی مراقب باشید به طبیعت صدمه نزنید. آتش را هم باید اصولی خاموش کنید. کشتن هر نوع جانور در محدوده حفاظت شده، جریمه نقدی سنگین چند ده میلیون تومانی دارد. فکر شکار را از سرتان بیرون کنید. داشتن کرم ضد آفتاب، کلاه لبه دار و عینک آفتابی تجربه بهتری از سفر به شما می‌دهد. تا می‌توانید عکس بگیرید. از خودتان از دریاچه، از چشم انداز دماوند و از هر چیز که در طبیعت بی‌نظیر آنجا می‌بینید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

حمام علیقلی آقا، جاذبه گردشگری اصفهان

حمام علیقلی خان اصفهان یک حمام در اصفهان بوده در دوره حاضر تغییر کاربری داده و تبدیل به مو…