خانه گردشگری آسباد چیست؟ آسبادهای نشتیفان

ایرانگردی، خراسان، مشهد

آسباد چیست؟ آسبادهای نشتیفان

۱۲
9
زمان مطالعه: 3 دقیقه
از راهنمای تور مشهد بپرسید آیا آسبادها را در فهرست گردشگری‌شان دارند یا نه. البته بیشتر آن‌ها در این فصل شما را برای بازدید از این مجموعه تاریخی خواهند برد، چرا‌که بهترین زمان سفر به این ناحیه از اردیبهشت تا پاییز است.
آسباد ها

آسباد همان آسیاب بادی‌است، که آن زمان ابتدا به آسیای بادی و سپس به آسباد تغییر کرد. در نشتیفان از توابع شهرستان خواف می‌توانید آن را بیابید. بناهای بسیار زیبا که برای آرد کردن گندم می‌ساختند. البته نوع آبی آن هم هست که هرکدام زیبایی مخصوص به خود را دارد.

آسبادها

اگر می‌خواهید راجع به آسبادها بیشتر بدانید یا عکس‌های بی‌نظیر آن را ببینید، با صفحه گردشگری مجله دلتا همراه باشید.

آسبادهای نشتیفان

در استان خراسان رضوی، مجموعه‌ای تاریخی واقع شده به نام آسبادهای نشتیفان خواف. می‌توان گفت یکی از بزرگ‎ترین مجموعه‌های خشت، گل و چوب در ایران است. جالب است به شما بگویم از مجموعه آسبادهای تاریخی جهان محسوب می‌شود که از دوران پیش از تاریخ اسلام در ایران باقی مانده است.

با توجه به ساخت و معماری جذاب و جالبش، به‌ عنوان یکی از جاذبه‌‌های گردشگری مهم این استان به شمار می ‎رود که سالانه صدها گردشگر خارجی و داخلی از آن دیدن می‌کنند.

آسبادها

عکس گرفتن از بناهای خشتی و ساختن آلبومی زیبا از خشت‌های در هم‌تنیده شده، همراه با چوب‌هایی که با گِل آن‌ها را استوار کرده‌اند، می‌تواند خاطره سفر گردشگری شما را برای همیشه حفظ کند.

تاریخ گردی در آسبادها

درباره پیدایش این آسیاب‌ها اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما برخی تاریخ‌نگاران‌ مبنای آن‌ها را قبل از فتح ایران به دست مسلمانان ذکر می‌کنند.

آسبادها

طرز کار آسباد به این صورت است که چرخ و پره‌های بسیار بزرگی را که معمولاً ۴۸ بال، ۳۲ پره داشت، روی بام آسیاب، در جهت وزش باد قرار می‌دادند و باد آن را به حرکت در آورده، باعث چرخش سنگ آسیا می‌شد.

امروزه هرگاه به این ناحیه سفر کنید، گردشگران بی‌شماری را خواهید دید که دوربین به دست، یا در حال عکس گرفتن از بنا هستند یا در حال سلفی گرفتن، جایی که نفر اول صف انتظار برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو ایستاده است.

آسبادها

چطور برویم؟

وقتی به خراسان سفر کردید، به خواف بروید و خود را به نشتیفان برسانید. اگر قرار است تور مشهد رزرو کنید، از راهنما بپرسید آیا آسبادها را در فهرست گردشگری‌شان دارند یا نه، که البته بیشتر آن‌ها در این فصل شما را برای بازدید از این مجموعه تاریخی خواهند برد؛ چرا‌که بهترین زمان سفر به این ناحیه از اردیبهشت تا پاییز است.

آسبادها

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

خانه بهنام، بنای افسانه‌ای و خاص!

خانه بهنام یکی از خانه‌های تاریخی تبریز است که قدمت آن به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قا…