قلعه فلک الافلاک، شاهکار معماری در لرستان

۱۱
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قلعه تاریخی فلک افلاک که به نام دژ شاپور نیز معروف است یکی از جاذبه‌های تاریخی استان لرستان است که از دوران حکومت ساسانیان تا به امروز به جا مانده است و در حال حاضر به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.
قلعه فلک الافلاک

زمان ساخت دقیق قلعه فلک الافلاک مشخص نیست اما برخی ساخت سازه اولیه بنا را به دوران حکومت شاپور اول در قرن سوم میلادی نسبت می‌دهند. قلعه‌ای که با معماری شگفت انگیز خود به خوبی توانسته گرشگران داخلی و خارجی را به تماشای خود بکشاند، سازه‌ای با تاریخی شنیدنی و ابهتی وصف نشدنی. این قلعه در طول زمان نام‌های مختلفی داشته است، دژ شاپور، کاخ اتابکان، دوازده برجی و …اما از زمان حکومت قاجار به بعد نام فلک افلاک روی این بنا گذاشته شد که در ادامه دلیل نام‌گذاری آن را هم توضیح می دهیم. با مجله دلتا همراه باشید تا باهم سری به این قلعه تاریخی بزنیم.

قلعه فلک الافلاک لرستانقلعه فلک الافلاک به روی یکی از تپه‌های بلند شهر خرم آباد جایی در مقابل شهر ساخته شده است. معماری خاص بنا، عظمت و اهمیت استراتژی این دژ همواره از ویژگی‌های اینجا بوده است. بنایی که زمانی محل حکومت آل حسنویه و گنجور بوده است. دورانی که به قرن چهارم باز می‌گردد. در این قلعه حکومت‌های دیگری با نام اتابکان لر کوچک و والیان حکومت کردند. از اینجا در طول تاریخ به عنوان خزانه حکومت، پادگان و زندان نیز استفاده شده است.
دیوارهای قلعه بسیار بلند هستند تا جایی که بلندترین دیوار آن چیزی حدود ۲۳ متر ارتفاع دارد. فلک الافلاک در زمینی به اندازه حدودی پنج هزار متر مربع با شکل هشت ضلعی نامنظم ساخته شده است. برای ساخت قلعه افلاک از مصالحی چون سنگ، خشت و گچ و آهک استفاده شده است.

معماری قلعه فلک الافلاکیکی دیگر از جذابیت‌های قلعه فلک الافلاک که آن را بیش از پیش نزد علاقه‌مندان‌ به ایرانگردی محبوب کرده است، تماشای منظره فوق‌العاده شهر خرم آباد آن هم در شب است. اطراف قلعه مملو از پرتگاه‌های وهم‌انگیز است که راه رسیدن به این قلعه را سخت می‌کنند، از همین رو چنین اسمی روی این سازه باستانی گذاشته‌اند. فلک الافلاک، یعنی بالاترین آسمان، جایی که رسیدن به آن سخت و دشوار است.

پیشنهاد مطالعه: “قلعه هزار درب ایلام، از شگفت‌آورترین پادگان‌های دوره ساسانی” را در مجله گردشگری دلتا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

کوچک‌ترین کشورهای جهان کدام‌اند؟

کشورهایی در دنیا وجود دارند که بسیار کوچک هستند. همچنین این کشورها موقعیت‌های جغرافیایی خا…