ساحل بریس ؛ بندر صیادی در نقطه صفر مرزی (+ویدئو)

۱۰
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ساحل بریس در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق چابهار است، بندری زیبا در امتداد دریای عمان رو به اقیانوس هند، که نزدیک‎ترین بندر صید به چابهار است.
ساحل بریس

چه چیز می‎تواند زیباتر از تصویر ساحلی آرام باشد با لنج‎های کوچک ماهیگیری که با هر باد تکان خورده و موج‎هایی به اطراف می‎پراکنند؟ جایی که وقتی از بالای صخره‎های سخت به آن نگاه می‎کنی، لطافت قلم زیبای خداوند را در تصویر زیبا و زنده ساحل خواهید دید. تصویری از ساحل بریس یا بندر بریس. یکی از آخرین بنادر شهرستان چابهار در نقطه صفر مرز دریایی. بندر صیادی اهالی روستای بریس است.

ساحل بریس

کجا هست؟

از سمت چابهار در جاده‎ای پُروپیج وخم، در میان کوه‎های مینیاتوری به سوی شرق که برویم،  ۶۴ کیلومتر در کنار سواحل طلایی مکران و دریای نیلگون عمان که برانیم، به بندری زیبا که شبیه شبه‎ جزیره است، می‎رسیم. بندری ۲۰۰ ساله و زیبا که مهم‎ترین جذابیتش قایق‌ها و لنج‌های صیادی‌ است و مرغ‌های دریایی که بالای قایق‌ها در پروازند. صخره‎هایی قدعلم‎کرده و مشرف به ساحل که چیزی شبیه کارت‎پستال را در ذهن تداعی می‎کنند.

ساحل بریس

 بندر بریس، بندر صیادی

این‎جا بندری است که همیشه صیادی حرف اول را می‎زند. نزدیک‎ترین بندر صید به چابهار در کنار کوه‎های مریخی. در کنار توراندازی صیادان زیر درخشش خورشید، روی امواج آرام که بی‎شباهت به خلق‎وخوی آرام مردمش نیست. ساحل بریس تنها ولوله‎اش از پرندگانی است که سر سفره روزی حلال ماهیگیران می‎نشینند و شاید این نوای سپاسگزاری‎شان است که برای ما سروصدا محسوب می‎شود.

ساحل بریس

روستای بریس

این بخش از گردشگری در ساحل بریس روستایی است که نقریباً به روستای نوساز معروف است، چراکه اهالی به دلیل موقعیت این ساحل و وضعیت ماهیگیری‎اش به این روستا مهاجرت کردند و امروزه بیشتر و بیشتر به تعدادشان افزوده شده و روستا در حال گسترش است. همچنین کمپ‎زنی در نزدیکی این روستا بر بلندای صخره‎ها با مناظر چشم‎نواز، خالی از لطف نیست.

ساحل بریس

گردشگری

شاید آنچه بیش از همه در حوزه گردشگری ساحل بریس نقش خوبی ایفا کرده است، همان رخداد طبیعی تلاقی صخره، ساحل، آب و آسمان باشد که اگر ساعت‎ها روی ماسه‎ها راه بروی و به این زیبایی خیره شوی، باز هم سیر نخواهی شد. از سویی پدیده آب‎فشان که برخورد شدید آب با صخره‎ها را نشان می‎دهد و گاهی طول موج این آب‎فشان‎ها به ۲۰ متر نیز می‎رسد، به نوبه خودش بار سوژه عکاسی بودن را به دوش کشیده است.

ساحل بریس

خانه‎های متروکی که سر راه بندر بریس هستند و روزی خانه ماهیگیران بودند نیز یکی دیگر از مقاصد گردشگری است که شاید روزی لوکیشن یکی از فیلم‎های سینمایی‎مان بشود.

میتوانید تصاویر جذاب ساحل بریس را در ویدئوی زیر ببینید:

دانلود اپلیکیشن
 • عجیب‌ترین کشور اروپا

  همچنین بخوانید: اسرار شگفت انگیز تخت جمشید جزیره مرگباری که ورود به آن ممنوع است! وحشتناک‌…
 • روستای رومانو

  روستایی با مردمان اروپایی در قلب ایران!

  تنها روستای رومانو زبان ایران، روستای زرگر محسوب می‌شود. با وجود این که افسانه‌های قدیمی ز…
 • تعطیلات تیر ماه کجا برویم

  تعطیلات تیر ماه کجا برویم؟

  تیرماه سال ۱۴۰۱، غیر از جمعه‌ها، دو روز تعطیلی دیگر هم دارد که به این ترتیب می‌توانید با ا…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین کشور اروپا

همچنین بخوانید: اسرار شگفت انگیز تخت جمشید جزیره مرگباری که ورود به آن ممنوع است! وحشتناک‌…