حمام سلطان امیر احمد کاشان

۱۲
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
غیر از زیبایی حمام، یکی از نمونه‎های منحصربه‎فرد بام‎های گنبدی، بر سقف این بنا ساخته شده، با شیشه‎های عدسی محدب تا نور به داخل برسد و از طرفی امکان دیدن فضای داخلی هم وجود نداشته باشد.
حمام سلطان امیر احمد

یکی از شهرهای تاریخی ایران، کاشان، با آثار تاریخی جذابی که دارد از معروف‎ترین شهرهای گردشگری ایران به شمار می‎رود. اما باید بدانیم باغ و حمام فین، تنها جاذبه‎های گردشگری کاشان نیستند؛ این شهر آینه‎ی تمام‎نمای تاریخ و پر است از جاذبه‎های تماشایی، که یکی از آن‎ها حمام سلطان امیر احمد است. تزئینات به کار رفته در این حمام و همچنین معماری ارزشمند آن، بی‎شک این اثر تاریخی را در زمره جذاب‎ترین حمام‎های ایران قرار داده است.

حمام سلطان امیر احمد

تاریخچه ای مختصر

با این‎که حمام سلطان امیر احمد در زمان سلجوقیان بنا شد، اما سربینه آن متعلق به دوره قاجاریه است، برخی می‎گویند حمام روی ویرانه‎های حمام قبلی ساخته شده. همه حمام‎های کاشان بسیار اصولی و خلاقانه بنا شده‎اند، به‎طوری که وقتی جهانگردان زیادی در دوره صفوی به کاشان سفر کردند، حمام‎های کاشان را آثاری جذاب خواندند.

قوانین خاص ساخت حمام باعث شده که در زمره پیچیده‎ترین بناها قرار گیرد، مثلاً برای این‎که حمام گرم بماند و انرژی زیادی صرف گرم نگه داشتن آن نشود، بنا را از سطح زمین پایین‎تر می‎ساختند.

حمام سلطان امیر احمد

در حمام سلطان امیر احمد گچ‎بری‎ها و آهک بری‎های جذاب، آن را به اثری خاص و تماشایی تبدیل کرده است. با آن کاشی‎های طلایی و آبی و همین‎طور نقوش ماهرانه، سقف‎های طاقی، نقاشی‎های دیواری و شیشه‎های رنگی. همه این‎ها جمعش می‎شود بنای شاهکاری که یکی از مقاصد گردشگری پر بازدید در کاشان است.

این بنا از دو حمام کوچک و بزرگ تشکیل شده، حمام بزرگ شامل ورودی، سربینه، گرم خانه و خزینه، تون یا گلخن است.

ورودی

ورودی چندین فضا دارد (جلوخان، سردر ورودی، هشتی و راهروی ارتباطی) و در نهایت به رختکن ختم می‎شود. در هشتی حمام سلطان امیراحمد، تزئینات به کار رفته در سقف تماشایی و جذاب است. در این‎جا دالان پر پیچ و خم را می‎بینید که نمی‎گذارد هوای گرم به راحتی از حمام خارج شود.

سربینه

سربینه در واقع همان رختکن است و جذاب‎ترین قسمت آن، هوایی نیمه‎گرم دارد و به غیر از تزئینات و طراحی‎های به کار رفته، وجود نورپردازی‎ها هم جذابیت آن را دوچندان کرده است. ۸ ستون؛ فضای سربینه را به دو قسمت تقسیم کرده‎اند.  وسط سربینه، فواره‎ای بین حوضی ۸ ضلعی، نیز خودنمایی می‎کند.

حمام سلطان امیر احمد

گرم خانه

گرم خانه، همان جای حمام کردن است. تزئینات به‎کار رفته در این قسمت از حمام سلطان امیر احمد کمتر از سربینه است اما کاشی‎های معرقی که برای پوشاندن یک متر از دیوارها به کار رفته، جذابیت خاصی به این فضا داده است.

غیر از زیبایی حمام و آن همه جذابیت تماشایی، یکی از نمونه‎های منحصربه‎فرد بام‎های گنبدی، بر سقف این بنا ساخته شده است. چندین گنبد که با شیشه‎های عدسی محدب پوشیده شده‎اند تا نور به داخل برسد و از طرفی امکان دیدن فضای داخلی هم وجود نداشته باشد.

حمام سلطان امیر احمد

۱۲ دیدگاه

 1. اسکندری

  ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ در ۹:۵۱ ق٫ظ

  perfect

  پاسخ

  • گلزار

   ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ در ۹:۳۶ ق٫ظ

   thanks 🙂

   پاسخ

 2. پوریا

  ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ در ۶:۰۷ ب٫ظ

  خیلی هم عالی

  پاسخ

  • گلزار

   ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ در ۹:۳۶ ق٫ظ

   سپاسگزارم 🙂

   پاسخ

 3. ثابتی

  ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ در ۴:۵۴ ب٫ظ

  بسیار منحصر به فرده
  یکی از زیباترین جاذبه های ایرانه

  پاسخ

  • گلزار

   ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ در ۹:۳۵ ق٫ظ

   بله خوشبختانه فرصتی دست داد تا راجع بهش بگوییم 🙂

   پاسخ

 4. مسرور

  ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ در ۴:۵۱ ب٫ظ

  بسیار زیبا و جالب و دیدنی هست

  پاسخ

  • گلزار

   ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ در ۹:۳۵ ق٫ظ

   بله بله
   سپاسگزارم 🙂

   پاسخ

 5. زارع

  ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ در ۳:۴۴ ب٫ظ

  به ایران میبالم

  پاسخ

  • گلزار

   ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ در ۹:۳۴ ق٫ظ

   🙂

   پاسخ

 6. سلیمی

  ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ در ۳:۴۴ ب٫ظ

  تمام ایران سرای من است

  پاسخ

  • گلزار

   ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ در ۹:۳۴ ق٫ظ

   احسنت 🙂

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

مقایسه قیمت خرید ویلا در مازندران و گیلان

دو استان گیلان و مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مطبوع خود، همیشه برای افراد…