حمام سلطان امیر احمد کاشان

۱۲
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
غیر از زیبایی حمام، یکی از نمونه‎های منحصربه‎فرد بام‎های گنبدی، بر سقف این بنا ساخته شده، با شیشه‎های عدسی محدب تا نور به داخل برسد و از طرفی امکان دیدن فضای داخلی هم وجود نداشته باشد.
حمام سلطان امیر احمد

یکی از شهرهای تاریخی ایران، کاشان، با آثار تاریخی جذابی که دارد از معروف‎ترین شهرهای گردشگری ایران به شمار می‎رود. اما باید بدانیم باغ و حمام فین، تنها جاذبه‎های گردشگری کاشان نیستند؛ این شهر آینه‎ی تمام‎نمای تاریخ و پر است از جاذبه‎های تماشایی، که یکی از آن‎ها حمام سلطان امیر احمد است. تزئینات به کار رفته در این حمام و همچنین معماری ارزشمند آن، بی‎شک این اثر تاریخی را در زمره جذاب‎ترین حمام‎های ایران قرار داده است.

حمام سلطان امیر احمد

تاریخچه ای مختصر

با این‎که حمام سلطان امیر احمد در زمان سلجوقیان بنا شد، اما سربینه آن متعلق به دوره قاجاریه است، برخی می‎گویند حمام روی ویرانه‎های حمام قبلی ساخته شده. همه حمام‎های کاشان بسیار اصولی و خلاقانه بنا شده‎اند، به‎طوری که وقتی جهانگردان زیادی در دوره صفوی به کاشان سفر کردند، حمام‎های کاشان را آثاری جذاب خواندند.

قوانین خاص ساخت حمام باعث شده که در زمره پیچیده‎ترین بناها قرار گیرد، مثلاً برای این‎که حمام گرم بماند و انرژی زیادی صرف گرم نگه داشتن آن نشود، بنا را از سطح زمین پایین‎تر می‎ساختند.

حمام سلطان امیر احمد

در حمام سلطان امیر احمد گچ‎بری‎ها و آهک بری‎های جذاب، آن را به اثری خاص و تماشایی تبدیل کرده است. با آن کاشی‎های طلایی و آبی و همین‎طور نقوش ماهرانه، سقف‎های طاقی، نقاشی‎های دیواری و شیشه‎های رنگی. همه این‎ها جمعش می‎شود بنای شاهکاری که یکی از مقاصد گردشگری پر بازدید در کاشان است.

این بنا از دو حمام کوچک و بزرگ تشکیل شده، حمام بزرگ شامل ورودی، سربینه، گرم خانه و خزینه، تون یا گلخن است.

ورودی

ورودی چندین فضا دارد (جلوخان، سردر ورودی، هشتی و راهروی ارتباطی) و در نهایت به رختکن ختم می‎شود. در هشتی حمام سلطان امیراحمد، تزئینات به کار رفته در سقف تماشایی و جذاب است. در این‎جا دالان پر پیچ و خم را می‎بینید که نمی‎گذارد هوای گرم به راحتی از حمام خارج شود.

سربینه

سربینه در واقع همان رختکن است و جذاب‎ترین قسمت آن، هوایی نیمه‎گرم دارد و به غیر از تزئینات و طراحی‎های به کار رفته، وجود نورپردازی‎ها هم جذابیت آن را دوچندان کرده است. ۸ ستون؛ فضای سربینه را به دو قسمت تقسیم کرده‎اند.  وسط سربینه، فواره‎ای بین حوضی ۸ ضلعی، نیز خودنمایی می‎کند.

حمام سلطان امیر احمد

گرم خانه

گرم خانه، همان جای حمام کردن است. تزئینات به‎کار رفته در این قسمت از حمام سلطان امیر احمد کمتر از سربینه است اما کاشی‎های معرقی که برای پوشاندن یک متر از دیوارها به کار رفته، جذابیت خاصی به این فضا داده است.

غیر از زیبایی حمام و آن همه جذابیت تماشایی، یکی از نمونه‎های منحصربه‎فرد بام‎های گنبدی، بر سقف این بنا ساخته شده است. چندین گنبد که با شیشه‎های عدسی محدب پوشیده شده‎اند تا نور به داخل برسد و از طرفی امکان دیدن فضای داخلی هم وجود نداشته باشد.

حمام سلطان امیر احمد

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

بهترین مقصد برای تفریح نیم‌روزی در تهران

امکانات پارک آب و آتش به قدری متنوع است که حتی بعد از چندین ساعت وقت گذراندن در آن حوصله‌ت…