آشنایی با فناوری‌های نوین ساختمان و آسانسورهای عجیب!

۱۹
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اَبَر آسمانخراش‌ها در شهرها در حال افزایش هستند و معماران با هم به رقابت پرداخته تا به تدریج خود را به عمق اتمسفر نزدیک کنند. امروزه استفاده از آسانسورها در ساختمان‌ها با تغییر و تحول مواجه شده است.
فناوری های نوین ساختمان

 با ورود فناوری های نوین ساختمان معماران با هم به رقابت پرداخته تا به تدریج خود را به عمق اتمسفر نزدیک کنند. این ساختمان‌ها چالش‌هایی برای سازه‌ها محسوب می‎‌شوند؛ به نحوی که مهندسان باید فناوری‎‌های نوین ساختمان‎‌سازی را که می‌توانند در برابر نیروهای جانبی ارتفاعات بالا و سازه‌های بلند مقاومت کنند، توسعه دهند. چگونه آسانسورها باید برای استفاده موثر در ابر آسمانخراش‌ها تکامل یابند؟ برای پاسخ به این سوال با ما در مجله دلتا همراه باشید.

حرکت افقی آسانسورها در فناوری ‌های نوین ساختمان

تکنولوژی اولیه آسانسور خطرهای بسیاری داشت. وزنه و سیستم قرقره آن هنگامی که تسمه‌ها یا کابل‌های حمال دچار شکست یا پارگی می‌شدند، هیچ مکانیسم ایمنی نداشتند. سیستم‌های ایمنی نخستین  بار در نمایشگاه جهانی نیویورک توسط “الیشا اوتیس” در سال ۱۸۵۴ عرضه شد.
او توجه کاربران را جلب کرد تا شاهد قطع شدن کابل حمایت آسانسور باشند و به جای سقوط کابین آسانسور، سیستم  ایمنی کابین را نگه دارد. این اختراع هنوز استفاده می‌شود و آسانسور را امن‌تر کرده و صعود تا ۳۰۰ متری را با امنیتی بیشتر ممکن ساخته است.
اما در تازه‌ترین شکل از تکنولوژی آسانسورها یک شرکت آلمانی اقدام به طراحی آسانسور بدون کابل و با قابلیت حرکت افقی کرده است. این آسانسور که “مولتی” نام دارد، مانند سیستم مترو از یک چرخه دالی در ساختمان بهره‌ می‌برد. این آسانسور با استفاده از سیستم ترمزهای چند سطحی ایمن، داده‌های وایرلس و مدیریت انرژی چرخ‌دنده‌ها به حرکت در می‌آید.
این آسانسور شفت‌های کمتر و کوچک‎تری نسبت به آسانسورهای سنتی اشغال می‌کند و باعث می‌شود تا فضای مفید ساختمان ۲۵ درصد بیشتر از آسانسورهای سنتی آزاد شود. این تکنولوژی در مصرف برق نیز صرفه‌جویی قابل توجهی دارد.
به نظر می‌رسد که فناوری های نوین ساختمان با ورود آسانسورهای چند جهته، دوره تازه‌ای را پیش روی خود می‌بیند که در نتیجه باعث تغییر در شکل ساختمان‌ها و افزایش قدرت مانور معماران در طراحی ساختمان می‌شود.

 پیشنهاد مطالعه: مطلب دلیل داغ شدن گوشی‌های هوشمند را بدانید را در مجله دلتا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

با این بیماری‌های عجیب تبدیل به قهرمان می‌شوید!

در جهان بیماری‌هایی وجود دارند که در نگاه اول به شخص قدرت‌هایی فرا‌‌انسانی می‌بخشند و خیلی…