خانه گردشگری دره شهر زیبا ؛ ممنون که ثابت می کنی ایران بیابان نیست

دره شهر زیبا ؛ ممنون که ثابت می کنی ایران بیابان نیست

۱۲
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اگرچه ما در گشت‎و‎گذار تصویری‎مان فقط طبیعت را نشان کرده‎ایم اما قلعه‎هایی هم در این منطقه هنوز پا‎برجا هستند که سکوتِ گردشگران را به تحسین بشکنند.
دره شهر

در ساحل جنوبی رود سیمره و در جنوب شرقی استان ایلام، در کوهپایه کبیرکوهِ زاگرس، یکی از پایتخت‌های ایران در دوره ساسانی، دومین شهر بزرگ استان ایلام، بعد از شهر ایلام؛ شهر قلعه‌های ایران، شهری به نام دره شهر واقع است. به هر سو از ایران که می‎نگریم مناظر زیبا، ما را محو تماشا می‎کنند. اما  میان افرادی که به ایران سفر نکرده‎ و از نزدیک لمسش نکرده‎اند، شایعه شده که کشور ما سرزمینی بیابانی و خشک است! یا حتی، غیر از شمال کشور، باقی مناطق کویری‎است.

دره شهر

اما چه‎بسا شهرهایی که یک‎تنه ایستاده‎اند تا با جلوه زیبایی از طبیعت منحصربه‎فرد خود یادآور شوند ایران، کشوری چهارفصل است و هر گوشه‎اش زیبایی‎های طبیعی خود را دارد. بیایید و ببینید.

دره شهر

چرا دره شهر؟

دره شهر محل شهر باستانی ماداکتو، پایتخت عیلامیان و به نظر می‌رسد که این شهر اولین شهر عیلامی بوده‌است یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی در ایران به شمار می رود. در گذشته با همان نام سیمره شناخته می‌شده، سکه‌هایی که در خرابه‌های دره شهر  کشف شد، به خسرو سوم و جانشینان او متعلق است. شهر کنونی دره شهر در دامنه کبیرکوه و در حاشیه شهر باستانی آن و رودخانه سیمره قرار دارد.

دره شهر

تصاویری که به تماشا نشسته‎ایم از دره شهر عکس‎برداری شده‎اند. جایی که یک‎تنه می‎تواند به تمام شایعه‎ها پایان دهد. با آب‎وهوایی کوهستانی و چشم‎اندازی بی‎نظیر در پیش روی مسافران و ساکنانش و توریست‎ها و گردشگران .

دره شهر

جالب است بدانید گذر رودخانه سیمره از کنار دره شهر نیز جلوه‎گریِ خاص خودش را دارد. با سروصدا، اما خرامان می‎گذرد و بر طبیعت این خطه تاثیر می‎گذارد، حاصلخیزی این نواحی را دوچندان کرده و دلربایی را به حد اعلا رسانده.

دره شهر

حرف آخر

دره شهر حتی تاریخچه غنی‎اش هم مُهری برای بیابان نبودن ایران است. چراکه در زمان عیلامیان هم عنوان پایتخت تابستانه را یدک می‎کشید.  اگرچه ما در گشت‎و‎گذار تصویری‎مان فقط طبیعت را نشان کرده‎ایم اما قلعه‎هایی هم در این منطقه هنوز پا‎برجا هستند که سکوتِ گردشگران را به تحسین بشکنند.

دره شهر

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

فستیوال‌های رنگارنگ‌ تایلند

تایلند نه تنها سواحل درخشان و جنگل‌هایی بکر با درختان سر به فلک کشیده‌ای دارد، بلکه دارای …