انواع کاربری اراضی و تغییر قانونی آنها

۵
16
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شهرداری مکلف است در شهر‌هایی که نقشه جامع شهر تهیه‌ شده، طبق ضوابط نقشه‌ مذکور در پروانه‌های ساختمانی، نوع استفاده از ساختمان‌ها را قید کند. کاربری اراضی در درون شهر‌ها قبلا محدود بود که عمدتا شامل کاربری‌های مسکونی و تجاری است.
کاربری اراضی

اراضی که در محدوده‌ی شهر قرار گرفته اند، با توجه به نیاز‌هایی که در درون شهر وجود دارد، دارای کاربری‌های متفاوتی هستند. در تبصره بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری قیدشده که شهرداری‌ها باید در پروانه‌ای که برای املاک صادر می‌کنند، نوع کاربری اراضی و املاک را قید کنند.

 بنا‎بر این تبصره قانونی، شهرداری مکلف است در شهر‌هایی که نقشه جامع شهر تهیه‌ شده، طبق ضوابطِ نقشه‌ مذکور در پروانه‌های ساختمانی، نوع استفاده از ساختمان‌ها را قید کند. در گذشته کاربری اراضی در درون شهر‌ها محدود بود که عمدتا شامل کاربری‌های مسکونی و تجاری می‎شد. اما به ‌تدریج و با توجه به نیاز‌های شهری و پیشرفت‌هایی که در حوزه اراضی و موضوعات شهرسازی ایجادشده، در حال حاضر انواع و اقسام کاربری‌های اراضی در داخل محدوده شهر وجود دارد که در این مطلب به چند مورد از آن می‎پردازیم.

انواع کاربری اراضی:

  1.  کاربری مسکونی
  2. کاربری تجاری که برای احداث مغازه و فروشگاه و … استفاده می‌شود.
  3. کاربری اداری که در ادارات دولتی یا دفاتر شرکت‌ها و… به کار گرفته می‌شود.
  4. کاربری آموزشی و فرهنگی که برای احداث مساجد، مراکز فرهنگی و فرهنگسرا‌ها استفاده می‌شود.
  5. کاربری بهداشتی و درمانی برای احداث بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی به کار گرفته می‌شود.
  6. کاربری فضای سبز برای ایجاد پارک‌ها، مراکز تفریحی مانند استراحتگاه‎های  بین شهری و… استفاده می‌شود.
  7. کاربری تجهیزات شهری
  8. کاربری خدمات شهری
  9. کاربری نانوایی
  10. کاربری صنعتی که معمولا در شهرک‌های صنعتی و بیشتر در خارج از شهر‌ها این نوع از کاربری‌ها تعریف می‌شود که براساس آن کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و … احداث می‌شوند.

کاربری اراضی

کاربری مختلط:

در مجموع این کاربری‌ها برای اینکه محیط شهری متوازنی داشته باشیم، تعریف می‌شوند. اثر این کاربری‌ها این است که فقط در کاربری مجاز می‌توان ملک را احداث کرد. یعنی در کاربری مسکونی فقط ملک مسکونی و در کاربری تجاری تنها می‌توان بنای تجاری احداث کرد. مثلا در کاربری آموزشی نمی‌توان پاساژ و مغازه احداث کرد.

لازم به ذکر است که در مواردی کاربری‌های مختلط نیز داریم. یعنی برخی از اراضی، تلفیقی از چند کاربری است. مثلا یک ملک ممکن است کاربری‌اش ۸۰ درصد مسکونی و ۲۰ درصد تجاری باشد، که برای تامین نیاز‌های شهری و منعطف‌شدن کاربری‌ها پیش‌بینی شده است.

این مطلب ادامه دارد…

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی مجله دلتا مراجعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

شکایت از مادر شوهر بابت دخالت در زندگی ممکن است؟

امروزه بنا به دلایل متعددی آمار طلاق در جامعه بالا رفته است. یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که گ…