تخلیه فوری ملک

۷
9
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گاهی به دلیل اختلافاتی میان مالک و مستاجر، ملک در زمان مقرر تخلیه نمی‌شود و مستاجر از تحویل ملک به مالک سر باز می‌زند. قانون در این خصوص برای موجر چاره‌ای اندیشیده که حق خود را از مستاجری که قانون را زیر پاگذاشته، بگیرد. یکی از راه‎های پیش روی صاحب‎خانه تقاضای تخلیه ملک از مراجع قضایی است.
اخطار تخلیه ملک

هنگام تنظیم قرارداد میان مالک و مستـاجر، تاریخ شروع و پایان مدت اجاره در قرارداد درج می‌شود. با پایان یافتن مدت اجاره، اگر قرارداد تمدید نشده باشد، مستاجر وظیفه دارد طی زمان مقرر ملک مورد اجاره را تخلیه کند. در این حالت، اگر ملک با رضایت و در زمان مقرر خالی و تحویل شود، مشکلی پیش نمی‌آید. اما گاهی به دلیل اختلافاتی میان مالک و مستاجر، ملک در زمان مقرر تخلیه نمی‌شود و مستاجر از تحویل ملک به مالک سر باز می‌زند. قانون در این خصوص برای موجر چاره‌ای اندیشیده که حق خود را از مستاجری که قانون را زیر پاگذاشته، بگیرد. یکی از راه‎های پیش روی صاحب‎خانه اخطار تخلیه ملک و تحویل فوری ملک از مراجع قضایی است. در مجله دلتا به بررسی تخلیه اجباری ملک پرداخته شده است.

اخطار تخلیه ملک

اخطار تخلیه ملک زمانی قانونی است که مستاجر پس از انقضای مدت قرارداد اجاره، ملک را خالی نمی‌کند، در حالی که موجر خواستار تخلیه ملک خود می‌شود.

تخلیه ملک

شرایط لازم برای تقاضای تخلیه ملک

در شرایطی که مستاجر از تخلیه ملک خودداری کند، موجر می‌تواند با فراهم بودن شرایطی، ‌تخلیه ملک خود را تقاضا کند. برای این کار لازم است که موارد زیر اتفاق افتاده باشد، در غیر این صورت درخواست مالک قانونی نخواهد بود

  • باید مدت زمان اجاره‌ای که در قرارداد ثبت شده است، منقضی شده باشد.
  • قراداد مکتوب باشد.
  • دو شاهد ذیل قرارداد اجاره را امضا کرده باشند.

شایان ذکر است مرجع صالح برای صدور این دستور، شورای حل اختلاف محل وقوع ملک است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با شرایط تخلیه ملک تجاری “تخلیه اماکن تجاری ؛ و شرایط آن” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اجاره‌بهای ملک موروثی به چه کسانی می‌رسد؟

در جامعه ما بسیاری از افراد با پیش‌بردن روش‌های سنتی و باتوجه‌به این روش‌ها معاملات خود را…