آیا واحد خالی در یک ساختمان باید شارژ بپردازد؟

۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از سوالات پرتکراری که از ما پرسیده می‌شود آن است که آیا یک واحد خالی در ساختمان باید پول شارژ پرداخت کند؟ یا از پرداخت آن معاف است.
شارژ ساختمان

قبل از پاسخ به سؤال پیرامون شارژ واحد خالی ساختمان باید مفهوم شارژ ساختمان را برای شما توضیح دهیم؛ بنابراین همراه مجله اینترنتی دلتا باشید تا در ابتدا به موضوع شارژ ساختمان و سپس شارژ واحد خالی ساختمان بپردازیم.

شارژ ساختمان

آپارتمان‌ها باتوجه‌به میزان امکاناتی که دارند، هزینه‌هایی مانند حقوق نگهبان، قبوض، نگهداری تأسیسات، تعمیر بنا، نظافت محوطه ساختمان و … شامل حالشان می‌شود. این هزینه‌ها به‌صورت ماهیانه باید توسط اعضا به مدیر ساختمان پرداخت شود.

طبق ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها، پرداخت حق شارژ ساختمان از سوی مالکین آن‌ها به‌صورت ماهانه الزامی است، چه از آن استفاده شود چه اینکه خالی بماند.

شارژ واحد خالی

شارژ واحد خالی ساختمان

طبق قانون آپارتمان‌نشینی، حق شارژ و تعمیرات ساختمان ارتباطی به بودونبود اعضای آن واحد ندارد. از طرفی نکته مهم آن است که مالکان واحدهای خالی نیز هیچ اجباری برای پرداخت هزینه‌های متغیر مصرفی ندارند. به بیان دیگر این مالکان چون در واحد موردنظر سکونتی ندارند، سهمی از آب و گاز یا برق مصرفی ندارند بنابراین نیازی نیست پولی پرداخت کنند.

پرداخت شارژ و یا هزینه‌های قسمت‌های مشترک آپارتمان وظیفه هر مالک است و طبق بند اخیر ماده ۴ حتی اگر مالک آپارتمان را خالی گذاشته باشد و استفاده نکند موظف به پرداخت شارژ خواهد بود، مگر هزینه‌هایی که متغیر است و پرداخت آن بستگی به استفاده از آپارتمان دارد.

اما یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید به آن اشاره کنیم آن است که هنگام خریداری ملک حتماً مصوبات هیئت‌مدیره در خصوص واحدهای خالی را جویا شوید، چرا که ممکن است هیئت‌مدیره تصمیم بگیرد از واحدهای خالی نیز این هزینه‌ها را دریافت کند.

بنابراین، اگر بخواهیم جمع‌بندی کنیم به این موارد باید اشاره کنیم:

  • حق شارژ و تعمیرات ساختمان ارتباطی به بود یا نبود مالکان واحد خالی نداشته و درهرحال پول شارژ را باید پرداخت کنند.
  • تنها هزینه‌ای که واحدهای خالی می‌توانند پرداخت نکنند آب یا گاز است. به دلیل آنکه آن‌ها از آب و گاز استفاده نکرده‌اند، از پرداخت هزینه مشترک ساختمان در این دو مورد معاف هستند.

ساختمان

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب آیا دودی کردن شیشه خودرو مجازات دارد؟ را مطالعه کنید.
برچسب ها

۹ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۴ خرداد ۱۴۰۲ در ۱۰:۴۱ ق٫ظ

  2. ناشناس

    ۲ خرداد ۱۴۰۲ در ۷:۴۹ ق٫ظ

    سلام بسیار خوب ومفید بود

    پاسخ

  3. سعیدی

    ۱ خرداد ۱۴۰۲ در ۱۱:۰۳ ب٫ظ

    فوق‌العاده عالی و کاملا جالب و به جا بود

    پاسخ

    • حسن زارع کمال آبادی

      ۲ خرداد ۱۴۰۲ در ۷:۳۴ ب٫ظ

      خانم هاوآقایان محترم که در شبکهء دلتا زحمت می کشید بابت این آگاهی ها که می دید یک دنیا سپاس و تشکر

      پاسخ

      • مونا اصفهانی

        ۶ خرداد ۱۴۰۲ در ۱۰:۰۳ ق٫ظ

        ممنون از لطف و همراهی شما🌹

        پاسخ

    • یاری

      ۲ خرداد ۱۴۰۲ در ۷:۳۵ ب٫ظ

      عالی و متعالی ۴ ن

      پاسخ

  4. ناشناس

    ۱ خرداد ۱۴۰۲ در ۰:۳۱ ق٫ظ

  5. ناشناس

    ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۷:۲۰ ق٫ظ

  6. ناشناس

    ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۹:۵۸ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

یک دلیل محکمه‌پسند برای طلاق گرفتن زنان

عسر و حرج در مورد زندگی زناشویی، میان زوجین نیز مصداق می‌یابد. بر اساس آن، اگر زن در طول ز…