روز عشق ایرانی و تجربه‌ای متفاوت

۹
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اگر شما هم از معنی سپندارمذگان و ریشه این جشن بی‌اطلاعید و علاقه‌مندید در این باره بیشتر بدانید، این مطلب را تا انتها بخوانید.
سپندارمذگان

سپندارمذگان یکی از رسوم ایرانیان باستان است که چند سالی است بر سر زبان‌ها افتاده و مردم از آن یاد می‌کنند. البته هنوز هم ابعاد مختلف این روز بر بسیاری از افراد پوشیده است. در این مطلب از مجله گردشگری دلتا شما را با تاریخچه، رسوم و آیین این روز و تاریخ برگزاری این جشن آشنا می‌کنیم.

سپندارمذگان چیست؟

سپندارمذگان جشنی باستانی و روزی برای ابراز عشق و دوستی به زنان و مادران در تاریخ ایران‌زمین است. در این روز، مردان وجود زنان را گرامی می‌داشتند و به نشانه ابراز عشق به زنان، جشن برگزار می‌کردند. ازاین‌رو، سپندارمذگان را روز عشق ایرانی می‌دانند.

تاریخچه سپندارمذگان

در گاه‌شمار ایران باستان، نه‌تنها هر ماه نامی مخصوص خود داشته، بلکه هریک از روزهای ماه نیز نامی مخصوص و مجزا از سایر روزها داشته است. روز پنجم اسفند سپندارمذ (به‌معنای اسفند) نامیده می‌شد و ۲۵ روز دیگر ماه نیز به همین شکل نامی مشخص داشتند. رسم بر این بود که هرگاه نام روز با نام ماه یکی شود، جشنی با همان نام برپا کنند. این جشن ایرانی در روز سپندارمذ، یعنی پنجمین روز از اسفندماه، برگزار می‌شود.

تاریخچه سپندارمذگان

آداب‌ورسوم روز سپندارمذگان

ایرانیان باستان برای گرامیداشت این روز آداب‌ورسوم ویژه‌ای داشتند. این روز نه فقط به زنانی که همسر و مادر بودند، بلکه به جنس زن اختصاص داده شده است. یکی از نخستین آیین‌های این روز جشن مردگیران یا جشن مژدگیران بوده است. در این جشن، زنان از انجام کارهای همیشگی معاف می‌شدند و شوهران، پدران و برادران انجام این امور را بر عهده می‌گرفتند. مردان به زنان و دخترانشان هدایایی پیشکش می‌کردند و به آنان عشق می‌ورزیدند. علاوه بر این، زنان در این روز به‌نوعی فرمانروایی می‌کردند و مردان از آنها پیروی کرده و فرمان می‌بردند.

سؤالات رایج

۱. معنی سپندارمذگان چیست؟

سپندارمذ به‌معنای فروتنی و تقدس و لقبی برای زمین است و پسوند «گان» که به انتهای سپندارمذ اضافه شده به‌معنای جشن است. ازآنجایی‌که زمین نیز نماد باروری است، سپندارمذگان روزی برای قدردانی از جایگاه مادران و زنان شمرده می‌شود.

۲. تفاوت ولنتاین و سپندارمذگان چیست؟

ولنتاین جشنی مسیحی است که از آن به‌عنوان روز عشق یاد شده و در کشورهای مختلفی برگزار می‌شود. درباره پیشینه تاریخی ولنتاین افسانه‌های گوناگونی وجود دارد. سپندارمذگان روز عشق ایرانی است که قدمتی بسیار بیشتر از ولنتاین دارد و در این روز، به‌ویژه از زنان و مادران قدردانی می‌شود.

۳. سپندارمذگان چه روزی از سال است؟

سپندارمذگان در پنجمین روز اسفندماه جشن گرفته می‌شود، اما عده‌ای در این باره اختلاف‌نظر دارند و معتقدند ۲۹ بهمن‌ماه روز سپندارمذگان است.

اگر به دانستنی‌های گردشگری علاقه دارید، مردم این روستای ایرانی، لای سنگ‌ها زندگی می‌کنند را بخوانید.

سپندارمذگان

سخن پایانی

پشت جشن‌ها و آیین‌های ایرانیان باستان، داستان‌ها و مفاهیم زیبا و ارزشمندی نهفته است. زنده‌نگه‌داشتن این آیین‌ها می‌تواند احساس سرزندگی را در ما بیدار کند. از طرفی اینکه می‌بینیم در فرهنگ کهن ما تا این اندازه به منزلت زن و عشق احترام گذاشته شده است، حسی خوشایند و سرشار از غرور وجودمان را فرا می‌گیرد. امید است که بتوانیم این مفاهیم ارزشمند را امروز هم دنبال کنیم و در زندگی‌مان به کار بگیریم.

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر از دانستنی گردشگری در این شهر مردم با دود حمام می‌گیرند! را بخوانید.

۹ دیدگاه

 1. عاطفه

  ۸ اسفند ۱۴۰۱ در ۱۰:۳۷ ق٫ظ

  واقعا چقدر قشنگه جشنهاو آیین ایران باستان. به امید روزی که باز این آیین زنده شوندوپاس بداریم🙏🙏

  پاسخ

 2. ایرانی

  ۵ اسفند ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۲ ب٫ظ

  بسیار سودمند

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۶ اسفند ۱۴۰۱ در ۸:۵۵ ق٫ظ

   درود بر شما

   پاسخ

 3. مهناز م

  ۴ اسفند ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۶ ب٫ظ

 4. اهورا

  ۴ اسفند ۱۴۰۱ در ۸:۱۰ ب٫ظ

  درود این نشان میدهد که چقدر ایرانیان باستان و نیاکان ما خوشبخت ترین بودند

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۶ اسفند ۱۴۰۱ در ۸:۵۶ ق٫ظ

   بله درسته 💖👌

   پاسخ

  • ناشناس

   ۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۷:۳۰ ب٫ظ

   بنام یزدان پاک. رمابش‌حضرت زرتشت: گفتار نیک/ پندار نیک/ کردارنیک. جهان جز راستی و درستی نیست.

   پاسخ

  • محمدایرانی

   ۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۹:۵۹ ب٫ظ

   درود بر ایران و ایرانی

   پاسخ

 5. ناشناس

  ۴ اسفند ۱۴۰۱ در ۵:۵۸ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

۴ مورد از جاهای دیدنی ماسوله که کمتر درباره آن‌ها نشیده‌اید

خانه‌های پلکانی و بالکن‌های مزین به گل‌های شمعدانی و روستایی که در بین کوه‌ها و جنگل‌های س…