انتقال حقوق بازنشستگی به فرزند بعد از فوت

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری، مبالغی را به طور ماهیانه به بازنشستگان تحت پوشش خود پرداخت می‌کنند که این مبلغ، حقوق بازنشستگی نامیده می‌شود.
انتقال حقوق بازنشستگی بعد از فوت

انتقال حقوق بازنشستگی بعد از فوت یکی از سؤالاتی است که بسیار پرسیده می‌شود.  انتقال حقوق بازنشستگی بعد از فوت  از جمله افرادی که از حقوق بازنشستگی بهره‌مند می‌شود، فرزند یا فرزندان بازنشسته بوده که پس از فوت پدر یا مادر خود، از حقوق بازنشستگی او بهره‌مند می‌شوند. نحوه انتقال حقوق بازنشستگی به فرزند، تابع مراحل و شرایط خاصی بوده که در مورد حقوق بازنشستگی تأمین اجتماعی و خدمات کشوری، دارای تفاوت‌هایی است. همراه مجله اینترنی دلتا باشید.

انتقال حقوق بازنشستگی بعد از فوت

حقوق مادر پس از فوت، به شوهر وی، فرزندان و پدر و مادر او می‌رسد. شرایط دریافت مستمری مادر، در دو قانون تأمین اجتماعی و استخدام کشوری، دارای تفاوت‌های زیادی بوده و نحوه تعیین تکلیف حقوق مادر بعد از فوت، برای مشمولین تأمین اجتماعی، از طریق سامانه خدمات اینترنتی تأمین اجتماعی و برای افراد تحت شمول قانون استخدام کشوری، با مراجعه حضوری به اداره محل خدمت مادر است.

انتقال حقوق بازنشستگی به فرزند بعد از فوت که از نظر قانون تأمین اجتماعی و قانون استخدام کشوری، مجاز بوده، تابع شرایطی است که در ادامه، به توضیح این شرایط، می‌پردازیم. اگر به مطالبی پیرامون مجازات‌ها علاقه دارید، به مطلب آیا دخالت در زندگی دیگران مجازات دارد؟ مراجعه کنید.

فرزند دختر، برای برخورداری از حقوق بازنشستگی پدر و مادر خود و استفاده از بیمه تأمین اجتماعی یا خدمات درمانی آنها، دارای محدودیت سنی نبوده و تا زمانی که ازدواج‌نکرده و دارای شغل نیست، می‌تواند برای انتقال حقوق بازنشستگی پدر یا مادر خود، اقدام نماید.

فرزند پسر، حداکثر تا ۲۰ سالگی، حق برخورداری از حقوق بازنشستگی پدر و مادر خود را داشته و بعدازاین سن، تنها در شرایط معلولیت و از کارافتادگی یا اشتغال به تحصیلات دانشگاهی، حق انتقال حقوق بازنشستگی پدر یا مادر خود را خواهد داشت.

حقوق بازنشستگی

 مراحل و نحوه انتقال حقوق بازنشستگی به فرزند به چه صورت است؟

نحوه این انتقال در مورد بازنشستگان تأمین اجتماعی از طریق ورود به سامانه خدمات اینترنتی تأمین اجتماعی و در مورد کارمندان دولت به روش مراجعه حضوری به اداره محل خدمت متوفی است.

 مراحل و نحوه انتقال حقوق بازنشستگی

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب مجازات شلاق برای بوسیدن + ویدیو را مطالعه کنید.

منبع: www.heyvalaw.com

 • طلاق به دلیل خیانت زن

  شرایط طلاق به دلیل خیانت زن

  در اسلام خیانت به‌عنوان عملی حرام تلقی شد و ارتکاب آن از سوی هر فردی دارای مجازات است. …
 • طلاق ‌دادن زن بدون مهریه

  طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه

  طلاق ‌دادن زن بدون مهریه یک مسئله ناراحت‌کننده برای خانم‌ها و خوشحال‌کننده برای آقایان است…
 • ارث بردن مجدد فرد

  این افراد دو بار ارث می‌برند

  موضوع ارث‌بری یک امر کاملا غیر ارادی است و شخص لازم نیست تا به اراده خود کاری انجام دهد تا…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

شرایط طلاق به دلیل خیانت زن

در اسلام خیانت به‌عنوان عملی حرام تلقی شد و ارتکاب آن از سوی هر فردی دارای مجازات است. …