حمام اعیانی سلطان امیر احمد کاشان

۵
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
حمام در قدیم فقط محل استحمام نبوده، بلکه مکانی برای گذراندن اوقات فراغت، گفت‌وگو و تبادل نظر، رفع خستگی و حتی عبادت، گرد آمدن دوستان و حل‌وفصل مسائل زندگی بوده است.

حمام‌های تاریخی کاشان، از جمله آثار باشکوهی هستند که در دوران صفوی مورد ستایش جهانگردان داخلی و خارجی قرار گرفتند، به طوری که شاردن فرانسوی در سفرنامه خود نوشته است: «گرمابه‌های کاشان فوق‌العاده عالی، خوب و تمیز هستند.» با مجله گردشگری دلتا همراه باشید.

این حمام‌ها با معماری بی‌نظیری که دارند یکی از پنج عنصر اصلی شهر یعنی (مسجد، بازار، خانه، حمام و آب‌انبار) در قدیم به شمار می‌آیند.

حمام تاریخی سلطان امیراحمد

حمام تاریخی سلطان امیراحمد، یکی از زیباترین حمام‌های ایران از نظر معماری و تزیینات داخلی با وسعت ۱۰۰۰ مترمربع است. کارشناسان آثار باستانی قدمت این حمام را به دوران سلجوقیان نسبت می‌دهند و دلیل آن هم از آثار به‌جامانده دوران قبل از زلزله معروف ۱۱۹۲ ه.ق کاشان است. اما بنای فعلی سربینه آن از دوران قاجار به جا مانده است .

این بنا شامل دو حمام کوچک و بزرگ بوده که اهالی محل در ایام خاص هفته از آن استفاده می‌کردند. یکی از موارد مهم این بنا، گچبری‌هایی است که قدمت این بنا را مشخص می‌کند.

حمام سلطان امیراحمد

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن ویدیوهای بیشتر از گردشگری، سیشِل، رویایی‌ترین جزیره دنیا + ویدیو را ببینید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

روستایی که ساکنانش یکباره به خواب می‌روند!

یک بیماری عجیب و اسرارآمیز اهالی روستای کلاچی را بر سر زبان‌ها انداخته است. می‌گویند ساکنا…