با ۵ ترفند از رانندگی در باران جان سالم به در ببرید!

۶
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
چقدر تجربه رانندگی در شرایط بارانی را دارید؟ می‌دانید بخار شیشه را چگونه از بین‌ ببرید یا کروز کنترل چقدر می‌تواند برای شرایط آب‌وهوای نامساعد خطرناک باشد.
رانندگی در هوای بارانی

باران در کنار حس طراوت و پاکیزگی که دارد می‌تواند شرایط خیلی بدی را برای رانندگان به وجود بیاورد. با بارش باران و آب‌گرفتگی معابر میزان تصادفات و ترافیک به شکل چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. مجله اینترنتی دلتا در این مطلب به ارائه نکاتی که هنگام رانندگی در هوای بارانی باید رعایت کنید می‌پردازد.
یکی از بدترین شرایطی یک راننده می‌تواند تجربه کند، هوای بارانی و زمین مرطوب است. در این مواقع کاهش سرعت یک عنصر حیاتی است. در ادامه با ۵ اقدامی که در زمان هوای بارانی باید انجام دهید آشنا می‌شوید.

حواستان به تمیزی شیشه‌ها باشد!

حواستان به تمیزی شیشه‌ها باشد!

از پر بودن مخزن شیشه‌شور و سالم‌بودن تیغه‌های برف پاکن خود مطمئن شوید. زمانی که دید شما توسط آب‌وهوا محدود می‌شود نباید مانعی روی شیشه وجود داشته باشد. از بیرون و داخل شیشه‌ها را تمیز کنید.

از سالم‌بودن چراغ‌ها مطمئن شوید

طبق نتایج تحقیقات میزان تصادفات در هوای گرگ‌ومیش و ابری بیشتر است. حتما سیستم برق و چراغ خودروی خود را چک کنید. از سالم‌بودن چراغ‌های مه‌شکن خود اطمینان حاصل کنید. رانندگی بدون چراغ در هر شرایط آب‌وهوایی خطرناک است. از سالم‌بودن تمامی چراغ‌ها از جمله چرا جلو، چراغ راهنما و چراغ عقب اطمینان حاصل نمایید.

از سالم‌بودن چراغ‌ها مطمئن شوید

سیستم ترمز و عاج لاستیک‌ها را چک کنید

در هنگام شروع فصل بارانی حتما سیستم ترمز و عاج لاستیک‌های خود را چک کنید. باران بر روی سطح خشک و آفتاب‌خورده، سطحی لیز را ایجاد می‌کند.
درصورتی‌که شیشه‌های ماشین را بخار گرفت، کافی است کمی درجه حرارت خودرو را روی گرما قرار دهید و دکمه کولر ماشین را بزنید تا فن خودرو بخار را از بین ببرد.
درصورتی‌که سیستم تهویه خودرو دچار مشکل شده است، با استفاده از یک دستمال نخی بخار را پاک کنید و لای پنجره را کمی باز کنید تا اختلاف دمای بیرون با درون خودرو کم شود.

فاصله را رعایت کنید

به‌خاطر داشته باشید سرعت درج شده بر روی تابوهای کنترل سرعت در بزرگراه‌ها برای شرایط مساعد آب‌وهوایی است؛ بنابراین زمانی که خیابان خیس است شما باید از سرعت خود بکاهید. پیشنهاد می‌کنیم حداقل پنج ثانیه فاصله بین خودروی خود و خودروی جلویی فاصله قرار دهید.
اگر خودروی شما به کروز کنترل مجهز است هیچ‌گاه در مسیرهای خیس و بارانی از این ویژگی استفاده نکنید. زیرا شتاب خودکار در این شرایط ممکن است باعث شود کنترل وسیله نقلیه را از دست بدهید.

ترفند رانندگی در هوای بارانی

مراقب سطح آب باشید!

اگر ارتفاع آب در روی خیابان بیش از ۶ سانتی‌متر است از رانندگی روی آن اجتناب کنید. به گفته کارشناسان شما کنترل خودرو را در آب با عمق ۶ سانتی‌متر از دست می‌دهید، حتی اگر شما کنترل خودرو را حفظ کنید زمانی که یک خودروی سنگین‌تر از کنار شما عبور می‌کند آب را به زیر ماشین شما فشار می‌دهد و این موجب ازکارافتادن موتور شما خواهد شد.
سعی کنید در روزهای بارانی فقط در شرایط ضروری خودرو را از منزل خارج کنید تا از سنگین‌شدن ترافیک و تصادفات احتمالی جلوگیری کنید.

شرایط رانندگی در هوای بارانی

پیشنهاد دیدنی: ویدیوی جذاب انگلی که به زامبی تبدیل می‌کند + ویدیو را از دست ندهید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

شاهکار خودرو سازی + ویدیو

نخستین خودرو سوپر اسپرت افغانستان با نام مادا یا مدا 9 به تازگی معرفی شده است. در این ویدی…