آیا ناتوانی جنسی مرد دلیلی برای طلاق است؟

۶
6
زمان مطالعه: 3 دقیقه
درخواست طلاق انواع مختلفی دارد. طلاق ممکن است یا به تقاضای مرد باشد یا به تقاضای زن باشد یا حتی توافقی.
طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد یکی از مواردی است که زنان در رابطه با آن سوال می‌کنند که مدت زمان طولانی است با همسر خود رابطه زناشویی نداشته‌اند آیا به این دلیل می‌توانند درخواست طلاق کنند؟ همراه مجله اینترنتی دلتا باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

آیا ناتوانی جنسی مرد دلیلی برای طلاق است؟

در پاسخ به طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد باید گفت که پس از ازدواج هر یک از زوجین یک‌سری وظایف دارند و حسن معاشرت، یکی از آن‌ها برای زوجین است. حسن معاشرت دارای انواع مختلفی است که برقراری رابطه زناشویی یکی از این موارد است.

علاوه‌بر این مورد در ماده ۱۳۰ قانون مدنی، به عسر و حرج زن اشاره شده است. عسر و حرج به این معنا است که در زندگی برای زن شرایطی ایجاد می‌شود که ادامه زندگی را برای وی غیرممکن می‌کند.

در این ماده مواردی را قانون‌گذار نام برده است که مصادیق عسر و حرج هستند. زن با اثبات کردن این موارد می‌تواند درخواست طلاق از شوهرش را بخواهد.

باتوجه به این نکات، طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد یکی از موارد عسر و حرج است که به استناد آن زن می‌تواند از دادگاه درخواست طلاق کند. اگر نمی‌توانید همسر خود را بدون دلیل طلاق دهید، به مطلب آیا زن را بدون دلیل می‌توان طلاق داد؟ مراجعه کنید.

طلاق به دلیل ناتوانی جنسی

آیا فسخ نکاح از جانب زن به علت مشکلات جنسی امکان دارد؟

علاوه بر طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد، فسخ نکاح به علت مشکلات جنسی مرد نیز امکان دارد.

خِصاء (اختگی): اختگی یکی از مواردی است که باعث فسخ نکاح می‌شود. خصاء زمانی باعث فسخ می‌شود که ابتدا قبل از ازدواج ایجاد شده باشد اما زن از آن اطلاع نداشته باشد، ثانیا این مشکل مانع از رابطه زناشویی بین زوجین باشد.

عِنَن (عدم توانایی جنسی): این مورد یعنی ناتوانی جنسی مرد. در واقع این مورد به معنای عدم میل وی به برقراری رابطه جنسی و ضعف و سستی آلت تناسلی است.

عنن مرد زمانی برای زن حق فسخ ایجاد می‌کند که مرد از ابتدای ازدواج حتی برای یک‌بار توانایی رابطه جنسی با زن را نداشته است. لازم به ذکر است عنن اگر قبل از ازدواج وجود داشته باشد و مرد از آن اطلاع داشته باشد اما زن آگاهی به این موضوع نداشته باشد، زن می‌‌تواند با استناد به این موضوع نکاح را فسخ کند. همچنین در صورتی‌که زوج در طول زندگی مشترک به عنن دچار گردد، زوجه می‌تواند به حکم قاضی نکاح را فسخ کند.

مقطوع بودن آلت تناسلی: مقطوع بودن آلت تناسلی باید به اندازه‌ای باشد که مرد توانایی انجام رابطه جنسی را نداشته باشد.
با این‌حال عده‌ای از اساتید بر این باورند که زن موقعی حق دارد به این دلیل نکاح را فسخ کند که این مورد قبل از ازدواج وجود داشته باشد و زن از آن اطلاع نداشته باشد. بنابراین می‌توان گفت اگر زن پیش از ازدواج از این مورد اطلاع داشته باشد، نمی‌تواند به استناد آن نکاح را فسخ کند.

جنون: جنون مرد نیز برای زن حق فسخ به‌وجود می‌آورد.

فسخ نکاح

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب در این شرایط هرگز به زن نفقه تعلق نمی‌گیرد را مطالعه کنید.

۶ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۱ آذر ۱۴۰۱ در ۰:۱۶ ق٫ظ

 2. ناشناس

  ۱۴ آذر ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۴ ق٫ظ

  🙏🙏🙏🙏

  پاسخ

 3. ناشناس

  ۱۴ آذر ۱۴۰۱ در ۶:۴۵ ق٫ظ

 4. ناشناس

  ۱۱ آذر ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۳ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۱۱ آذر ۱۴۰۱ در ۶:۰۶ ب٫ظ

  بسیارمفیدوروشن

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۱۲ آذر ۱۴۰۱ در ۹:۱۱ ق٫ظ

   ممنون از همراهی شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …