سرزمین آبشارهای خروشان در ایران

۲
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
لرستان شهری تاریخی در قلب ایران است که با آثار ارزشمند و باشکوه خود همه را خیره کرده است. یکی از زیباترین مقاصد گردشگری این شهرچشمه وقت و ساعت دورود است که با قدم گذاشتن در این سرزمین خروشان انگار که به بهشت وارد شده‌اید.
چشمه وقت و ساعت

چشمه وقت و ساعت کجاست؟ شهرستان دورود لرستان در دامنه رشته‌کوه زاگرس با وجود جاذبه‌های طبیعی مانند تپه‌های باستانی، رودهایی پرآب و زیبا، کوه‌های مرتفع و دره‌هایی با مناظر شگفت‌انگیز، به پایتخت طبیعت ایران شهرت یافته است؛ به‌دلیل وجود آبشارهای متعدد، لقب سرزمین آبشارهای خروشان نیز به این شهر داده می‌شود. یکی از جاذبه‌های منحصربه‌فرد و اسرارآمیز شهر دورود، «چشمه وقت و ساعت» به حساب می‌آید که با جریان آب تناوبی شگفت‌انگیز خود به یکی از جاهای دیدنی لرستان تبدیل شده است. با مجله گردشگری دلتا همراه باشید.

معرفی چشمه وقت و ساعت

شهرستان دورود یکی از جاهای دیدنی لرستان است که با آب‌وهوای معتدل و طبیعت بکر و بی‌نظیر خود، به پایتخت طبیعت ایران شهرت یافته است. چشمه وقت و ساعت نیز یکی از پدیده‌های طبیعی بسیار زیبا در این شهرستان است که وجود جریان تناوبی عجیب و اسرارآمیز، این چشمه را از دیگر چشمه‌ها متمایز می‌کند و صحنه‌ای به‌یادماندنی و مملو از تعجب و هیجان از تماشای جوش‌وخروش آب در ذهن گردشگران ثبت می‌کند.

دورود

میزان جریان آب چشمه

جریان آب در چشمه وقت و ساعت به‌گونه‌ای است که در زمان‌های مشخص آب این چشمه قطع و وصل می‌شود. این چشمه در تمام فصول سال در حال جوشش است؛ اما جریان آن در فصل‌های مختلف تفاوت دارد. منشا آب در انتهای غار و در ارتفاع ۱۵ متری سقف است که به‌شکل آبشار دوقلو به کف غار می‌ریزد. هنگام قطع آب صدای چک‌چک آب، طنینی دل‌انگیز ایجاد می‌کند و هنگام جاری‌شدن آب، غرشی سهمگین فضای غار را فرا می‌گیرد.

نحوه دسترسی به چشمه وقت و ساعت

برای دسترسی به چشمه وقت و ساعت و تماشای این معجزه طبیعی باید خود را به غاری در دل کوه پریز برسانید. راه دوم استفاده از قطار محلی دورود-اندیمشک است؛ این قطار هر روز عصر از دورود به‌سمت اندیمشک حرکت می‌کند. در این قسمت غاری وجود دارد که در دل خود پدیده شگفت‌انگیز چشمه وقت و ساعت را جای داده است.

راز نامگذاری چشمه وقت و ساعت

جریان تناوبی خاص چشمه جوشان در کوه پریز لرستان آن را از دیگر چشمه‌ها متمایز کرده است. مقدار آب این چشمه حیرت‌انگیز در زمان‌های معینی کم و زیاد می‌شود؛ البته زمان‌بندی این تناوب در فصول مختلف سال متفاوت است و فاصله سرریز آب حوضچه از ۳۰ دقیقه تا ۹۰ دقیقه تغییر می‌کند.

در فصل بهار مقدار آبی که از این چشمه می‌جوشد، هر ۳۰ دقیقه یک بار حدود چهار برابر می‌شود؛ به‌طوری که حوضچه پایین آبشار پر و سرریز می‌شود و مساحت وسیعی از کف غار را آب فرا می‌گیرد. جریان پرشدت آب حدود هفت دقیقه طول می‌کشد؛ سپس جریان آب به‌شکل اولیه بازمی‌گردد و کاهش می‌یابد؛ این فرآیند به‌شکل عجیبی به‌طور دقیق تکرار می‌شود.

چشمه وقت و ساعت

در فصل پاییز عملکرد چشمه در سه‌ دوره زمانی به‌گونه‌ای است که به‌مدت ۴۰ دقیقه جریان آب کم است؛ سپس به‌مدت ۱۰ دقیقه حدود ۵۰ درصد از حجم آب به‌طور شگفت‌انگیزی از چشمه می‌جوشد و جاری می‌شود؛ دوباره به‌مدت ۴۵ دقیقه جریان آب کاهش می‌یابد و برای ۱۰ دقیقه و بیشتر از دفعه قبل حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آب در چشمه جریان می‌یابد. این پدیده تناوب دقیق جریان آب باعث شده است که اهالی شهرستان دورود این چشمه را به چشمه وقت و ساعت نام‌گذاری کنند.

کی بروم؟

چشمه وقت و ساعت در دل غاری در کوه پریز قرار دارد و پیمودن مسیر دسترسی به این غار در فصل‌های پاییز و زمستان بسیار دشوار و خطرناک است؛ از طرفی فاصله زمانی بین جریان تناوبی و سرریز آب از حوض زیرین آبشار این چشمه در فصل‌های بهار و تابستان کوتاه‌تر است؛ از این‌رو، تماشای این چشمه زیبا و شگفت‌انگیز در فصل بهار و تابستان پیشنهاد می‌شود. برای دیدن جاذبه‌های بیشتر از ایران لذت‌بخش‌ترین زمستان در روستاهای اطراف اصفهان را بخوانید.

کوه پریز در لرستان

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر از گردشگری برترین مقاصد گردشگری ایران که ثبت جهانی شده‌اند + ویدئو را بخوانید.

۲ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۲ دی ۱۴۰۱ در ۶:۰۴ ب٫ظ

  2. ناشناس

    ۴ آذر ۱۴۰۱ در ۷:۴۴ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

مقایسه قیمت خرید ویلا در مازندران و گیلان

دو استان گیلان و مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مطبوع خود، همیشه برای افراد…