چرا در رژیم لاغری موفق نمی‌شویم!

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شکست خوردن در یک رژیم لاغری، افراد دارای اضافه وزن را نسبت به تلاش‌هایشان ناامید می‌کند؛ این شکست ۴ دلیل مهم دارد و مهم‌ترین آن کالری شماری و محاسبه وزن است.
دلیل شکست رژیم غذایی

می‌توان گفت همه افراد حاضر بر کره زمین حداقل یک بار رژیم غذایی گرفتن را تجربه کرده‌اند. شکست خوردن در رژیم غذایی باعث می‌شود افراد از ادامه رژیم سرباز بزنند. مسئله مهم دلیل شکست رژیم غذایی است. مجله اینترنتی دلتا در این مطلب به بررسی دلایل این شکست می‌پردازد.

دلیل شکست رژیم غذایی چیست؟

یکی از دلایل مقاومت افراد برای کاهش وزن‌شان، خاطرات شکست‌های قبلی و تجربیات ناموفقی است که در گذشته داشته‌اند. متخصصین تغذیه و و رژیم درمانگر، می‌گویند افراد چاق جملات پرتکراری دارند:

  • من اصلا اراده ندارم
  • خیلی بد شدم
  • نمی‌توانم

این متخصصین ریشه تجربیات ناموفق لاغری را در نداشتن دانش، آگاهی و مهارت می‌دانند و توضیح می‌دهند: هر فرد منطبق با فیزیولوژی و عملکرد بدنش می‌تواند راهکارهایی مختص به خود داشته باشد.

دلیل شکست رژیم کاهش وزن چیست؟

بیش‌از حد خود را گرسنه نگه‌می‌دارید

یکی از شایع‌ترین خطاها در مسیر لاغری این است که این افراد معمولا خودشان را گرسنه نگه می‌دارند! زمان گرسنگی و دقیقا وقتی که هیچ قندی در مغز وجود ندارد، بدترین موقع برای تقویت اراده‌ و نخوردن چیزی است که دوست دارید؛ با سپری کردن دوره‌های متناوب گرسنگی نمی‌توان مهارت خودکنترلی‌ را تقویت کرد؛ گاهی هم چیزهای زیادی را می‌خوانید و می‌شنوید اما تمرین و تکرار ندارید و همین موفقیت شما در رژیم را با مشکل روبرو می‌کند.

اختلالات هورمونی از دلایل شکست در رژیم غذایی

هرچند اختلالات هورمونی و کم‌خونی‌های درمان نشده هم خیلی از اوقات این اوضاع را تشدید کرده است. خواب خوب داشتن و به قول روان‌شناسان، داشتن شفقت به خود اما روی نتیجه گرفتن شما تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت.

عواملی که روی شما تاثیر گذاراست را بشناسید

برای تقویت اراده باید بیش و پیش از داشتن یک برنامه غذایی صبح، ظهر، شب و میان وعده‌ای که می‌گوید این را بخور، آنقدر بخور، عوامل و رفتارهایی را شناسایی کرد که جسم و روان ما را تحلیل می‌برد؛ شناسایی این عوامل و آگاهی نسبت به آنهاست که به ما راه‌حل‌هایی منطقی لاغر شدن می‌دهند.

با حواس جمع غذا بخورید

با حواس جمع غذا بخورید

نکته اساسی دیگر، تمایز قائل شدن بین محاسبه در خوردن یا مشاهده در خوردن است؛ قطعا کالری موضوع مهمی است. دانستن کالری‌ها خوب است، اما مهم این است که موقع غذا خوردن کالری نمی‌شماریم. دانستن کالری‌ها برای وقتی است که می‌خواهیم رژیم را تنظیم کنیم اما در زمان تناول غذا، باید با آن ارتباط برقرار کنیم.

متخصصین در توضیح این نکته اساسی می‌گویند: یعنی وقتی که من دارم غذا می‌خورم، هیچگونه رابطه‌ای با خودم و با غذا ندارم. دارم چت می‌کنم، بحث می‌کنم، فیلم می‌بینم، اخبار می‌بینم و … پس من ارتباطی با غذا ندارم. اتفاقی که می‌افتد این است که بدن پاسخ‌های هورمونی مناسب دریافت نمی‌کند.

متابولیسم و سوخت و ساز بدن ما توسط هورمون‌های متعدد و پیچیده کنترل می‌شود و همین سیستم است که به ما در درک زمان گرسنگی و سیری کمک می‌رساند؛ حال اگر ما آنقدر سرگرم کارهایمان باشیم که متوجه این سیگنال‌ها نشویم نمی‌توانیم کنترلی روی میزان کالری دریافتی داشته باشیم.

موقع غذا خوردن به خودتان توجه کافی داشته باشید و به برکتی که جلوی شما قرار گرفته، احترام کافی بگذارید. غذا را نگاه کنید، بو کنید، مزه کنید و با طمانینه میل کنید. کالری مهم است، اما نکته مهمتر آگاهی به وقت خوردن است؛ آگاهی به وقت خوردن یعنی حضور و مشاهده آنچه می‌خورید و توجه به آن چیزی که دارید می‌خورید.

دلیل شکست رژیم غذایی چیست

پیشنهاد مطالعه: مطلب هواگیری شوفاژ در کمترین زمان ممکن را بخوانید.

یک نظر

  1. ناشناس

    ۲۹ آبان ۱۴۰۱ در ۲:۵۱ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…