۷ ترفند برای خانه تکانی سالم و راحت

۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
کمردرد ناشی از خانه تکانی معمولا به این علت است که به‌اندازه کافی درباره نحوه انجام کار فکر نمی‌کنیم. اگر از کمرتان در برابر آسیب، درد یا صدمه مجدد حفاظت کنید، همه‌چیز عوض می‌شود.
خانه تکانی

خانه تکانی بدون کمر درد برای برخی یک رویا است. اگر کمردرد مزمن داشته باشید، تمیز و مرتب نگه‌داشتن خانه می‌تواند برای شما دشوار باشد. با این حال رعایت بعضی نکات به شما کمک می‌کند که یک خانه تکانی بدون کمردرد را پشت‌سر بگذارید. مجله دلتا در این مطلب به بررسی ۷ نکته برای خانه تکانی راحت می‌پردازد.

استفاده از جاروبرقی

استفاده از جاروبرقی یکی از کارهایی است که می‌تواند به‌سرعت موجب خمیدگی همیشگی در پایین کمرتان شود. این وضعیت برای سلامت ستون فقرات مناسب نیست. خم‌شدن پایین کمر، چه مسمتر باشد و چه برای فعالیتی تکراری مثل استفاده از جاروبرقی، می‌تواند موجب مشکلات دیسک بین‌مهره‌ای شود.

بهترین روش استفاده از جاروبرقی

در این روش فقط کافی است یک پا را کمی جلوتر از پای دیگر قرار دهید (شبیه حالت ایستادن شمشیربازان) تا هنگام استفاده از جاروبرقی به‌جای خم‌کردن ستون فقرات، با کمک پاهایتان به‌سمت جلو و عقب تغییر وضعیت بدهید. اگر مشکل مفصل ساکروایلیاک دارید، می‌توانید پایی را جلوتر از دیگری قرار دهید که با آن راحت‌تر هستید. با درد کار نکنید حالتی را پیدا کنید که با آن راحتید و همان را انجام دهید.

گردگیری و جلا‌دادن در خانه تکانی

هنگام گردگیری با قراردادن دست غیرفعالتان روی جسمی که تمیزش می‌کنید، باری را از روی کمرتان بردارید. همچنین می‌توانید آن دست را روی رانتان قرار دهید. تا حد امکان در حالت ایستاده کار کنید و از خم‌ یا کشیده‌شدن پرهیز کنید.

گردگیری و جلا‌دادن در خانه تکانی

شستن لباس‌ها

در صورت امکان لباس‌ها را به چند دسته تقسیم کنید که وزن زیادی نداشته باشند. این کار فشار روی ستون فقرات را کم می‌کند. همچنین ستون فقرات‌تان را خم یا صاف نگه ندارید. وسایل را با تکیه بر پاهایتان بلند کنید نه با تکیه بر کمرتان.

شستن ظرف‌ها

یکی از روش‌های جلوگیری از آسیب یا کاهش درد هنگام ظرف‌شستن استفاده از چهارپایه یا جعبه‌ای کوچک است. این جعبه را زیر کابینت سینک قرار دهید و یکی از پاهایتان را برای استراحت روی آن بگذارید. این روش برای افرادی با مشکل مفصل ساکروایلیاک مناسب است، به‌خصوص اگر آن پایی را روی جعبه بگذارند که درد ندارد. البته مطمئن شوید که قراردادن پایتان در این حالت درد و ناراحتی شما را کم می‌کند و خودش موجب درد نمی‌شود.

خانه تکانی و مرتب‌کردن تخت

مرتب‌کردن تخت هم به خم‌شدن، کشش و فشار نیاز دارد. در این مورد هم نباید با ستون فقرات بیش از حد صاف یا خم کار کنید. حواستان به میزان کشیدگی و وضعیت بدنتان باشد و در صورت نیاز آن را تغییر دهید.

خانه تکانی راحت و آسان

جارو زدن و جمع‌کردن وسایل

بعضی افراد با کمک کمرشان جارو می‌زنند. این کار می‌تواند به سلامتی شما آسیب بزند. به‌جای کمر، سعی کنید دست‌ها و پاهایتان را درگیر کنید. جارو را با بازوهای خود تکان دهید و به‌جای چرخیدن به اطراف، از پاهایتان برای دسترسی به تمام جهات استفاده کنید. اگر می‌خواهید جهت‌تان را تغییر دهید، پای عقبتان را جابه‌جا کنید و تنه را بی‌حرکت نگه دارید. این روش شبیه تکنیک تای چی است. همچنین می‌توانید با چند قدم کوچک کل بدنتان را بچرخانید. جفت این روش‌ها کارآمدند و جلوی فتق دیسک ناشی از پیچش یا خم‌شدن را می‌گیرند.

بلندکردن اجسام

بلندکردن اشتباه اجسام یکی از علت‌های اصلی درد و آسیب کمر است. سعی کنید زانوهایتان را خم کنید و پشت‌تان را صاف نگه دارید. اجسام سنگین را نزدیک بدنتان نگه دارید و برای بلندکردنشان نچرخید. اگر لازم است چیزی را گوشه‌ای قرار دهید، تمام بدنتان را به همان سمت ببرید.

بلند کردن اجسام سنگین

پیشنهاد مطالعه: مطلب عجیب‌ترین روش‌های درمانی پزشکان در گذشته را بخوانید.

۳ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۲۷ آبان ۱۴۰۱ در ۹:۳۸ ب٫ظ

  2. ناشناس

    ۱۲ آبان ۱۴۰۱ در ۱۱:۰۲ ب٫ظ

  3. ناشناس

    ۱۱ آبان ۱۴۰۱ در ۹:۴۸ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…