شهر هشت ضلعی در مینودشت

۲
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یکی از استان‌های بسیار زیبای ایران استان گلستان است که جاذبه‌های بسیاری را در خود جای داده است. یکی از زیبایی‌های این استان شهر تاریخی دشت حلقه است که در دل مینودشت قرار دارد.
روستای تاریخی دشت حلقه مینودشت

روستای تاریخی دشت حلقه مینودشت به‌صورت هشت ضلعی نامنظم بنا شده است و دو حصار بزرگ داخلی و خارجی آن را محصور کرده‌اند. این روستا از لحاظ تاریخی روستایی کهن به شمار می‌رود. برخی از سفال‌های به دست آمده از دشت حلقه از هزاره اول پیش از میلاد شامل سفال قرمز رنگ از دوره اشکانی و دوره ساسانی و سفال لعابدار رنگارنگ از قرون هفت و هشت هجری قمری می‌شود. با مجله دلتا همراه باشید.

روستای تاریخی دشت حلقه مینودشت

روستای دشت حلقه از نظر تقسیمات سیاسی در سال‌‌های ۴۵، ۵۵ و ۶۵ در محدوده دهستان قان یخمز شرقی از بخش مرکزی شهرستان گنبد قرار داشته است و در سال ۱۳۷۵ در محدوده شهرستان مینودشت قرار گرفته است.

از نظر وجه تسمیه کلمه دشت حلقه برگرفته از قلعه‌ای است که از دوره هخامنشیان بوده و این قلعه هم‌اکنون در خارج بافت روستا قرار دارد که جمعیت در اطراف آن ساکن شده‌اند. از آنجایی که قلعه در منطقه دشتی قرار دارد به دشت قلعه معروف شده است.

روستای دشت حلقه مینودشت

جاهای دیدنی روستای تاریخی دشت حلقه مینودشت

جنگل چهل چای

مینودشت شهری سرسبز است که در هرجای شهر که باشید، تا چشم بچرخانید، سبزی و دار و درخت خواهید دید. جنگل چهل چای یا همان تنگه مینودشت گلستان، یکی از مهم‌ترین و وسیع‌ترین جاذبه‌های طبیعی این شهر است که در اطراف آن قرار گرفته است.

آبشار ریگ چشمه

یکی دیگر از روستاهایی که در اطراف مینودشت گلستان قرار دارد و زیبایی‌های طبیعی فراوانی را پنهان کرده است، روستای ریگ چشمه است.

آبشاری با همین نام نیز در میان جنگل‌های انبوه روستا، پنهان شده است. آبشاری که رسیدن به آن، مستلزم طبیعت‌گردی کوتاه و ساده‌ای است که در نهایت به مقصدی خیال‌انگیز می‌رسد.

آبشار لولوم

آبشار لولوم

آبشار لولوم نیز از دیگر جاهای دیدنی روستای تاریخی دشت حلقه مینودشت و روستاهای اطراف است که در میان جنگل‌های مینودشت گلستان قرار دارد. بعد از اینکه به روستای لولوم رسیدید، برای رسیدن به آبشار، حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی در پیش خواهید داشت.

این آبشار از روی صخره‌های سنگی کم‌ارتفاع در میان جنگل، جاری شده است و در نهایت نیز چشمه‌ای را به وجود می‌آورد. برای اینکه بتوانید با خیالی راحت از زیبایی‌های این آبشار لذت ببرید، بهتر است فصل بهار و تابستان را برای سفر خود انتخاب کنید. برای دیدن جاذبه‌های دیگر از ایران روستای ایرانی که کوچه و خیابان ندارد را بخوانید.

منطقه لوه

یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی مینودشت گلستان، منطقه لوه است. این منطقه در میان جنگل‌های هیرکانی قرار گرفته است و مهم‌ترین دیدنی طبیعی داخل آن نیز، آبشاری پله‌ای به همین نام است. برای رسیدن به این منطقه باید بعد از گالیکش، ۲۰ کیلومتر دیگر برانید تا به مقصد برسید. انواع جنگل‌های مختلف و از جمله مهم‌ترین جنگل بلوط گلستان در این منطقه قرار گرفته است.

روستای تاریخی دشت حلقه مینودشت

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر از گردشگری خطرناک‌ترین غار ایران در قعر قزوین را بخوانید.

۲ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۱۱ آبان ۱۴۰۱ در ۲:۲۰ ق٫ظ

  2. ناشناس

    ۱۰ آبان ۱۴۰۱ در ۷:۱۹ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

مقایسه قیمت خرید ویلا در مازندران و گیلان

دو استان گیلان و مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مطبوع خود، همیشه برای افراد…