با فوت زن فقط این افراد ارث می‌برند

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هر فردی که موقع فوت مال و اموالی از خود به جای گذاشته باشد، ورثه وی می‌توانند با تقسیم کردن اموال مذکور، سهم‌الارث خود را دریافت کنند.
ارث بردن افراد بعد از فوت زن

نحوه تقسیم ارث میان ورثه، بر اساس قواعد از پیش تعیین شده‌ای است که در قانون مدنی به تبعیت از اسلام، تدوین شده است. به عنوان نمونه درصورتی‌که زنی فوت کند، بسته به فرزنددار بودن یا بدون فرزند بودن زن، ورثه‌ای که از وی ارث می‌برند تفاوت خواهند داشت. به علاوه اینکه سهم‌الارث ورثه در صورت داشتن فرزند یا در صورت بی‌فرزند بودن زن، متفاوت خواهد شد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع ارث بردن افراد بعد از فوت زن می‌پردازیم.

ارث بردن افراد بعد از فوت زن

در پاسخ به این سوال که در صورت فوت زن چه کسانی ارث می‌برند، باید گفت برای تقسیم ارث زنی که فوت می‌کند باید طبق قانون مدنی و بر اساس طبقات و درجات گفته شده، اقدام به تقسیم ارث نمود. نکته مهمی که در مورد تقسیم ارث زن فوت شده وجود دارد، آن است که علاوه بر خویشاوندان نسبی زن فوت شده، درصورتی‌که زن همسر نیز داشته باشد، همسر وی هم حتما ارث می‌برد. البته شرط ارث زوج و زوجه، آن است که رابطه زوجیت میان آنها از نوع ازدواج دائم بوده باشد.

درصورتی‌که زن دارای فرزند یا بی‌فرزند باشد، میزان سهم‌الارث شوهر وی تفاوت خواهد داشت. به عبارت دیگر اگر زن شوهر داشته باشد، ولی فرزند نداشته باشد، شوهر وی یک دوم ترکه زن را به ارث می‌برد اما اگر زن، علاوه بر شوهر دارای فرزند نیز باشد، یک چهارم ترکه متعلق به شوهر بوده و باقی آن میان سایر ورثه زن تقسیم می‌شود. البته لازم به ذکر است که اگر زنی صرفا شوهر داشته و خویشاوند سببی دیگری نداشته باشد، تمام ترکه به شوهر تعلق می‌گیرد. اگر به مسائل حقوقی علاقه دارید، به مطلب این افراد نمی‌توانند مسافرت خارجی بروند مراجعه کنید.

نحوه تقسیم ارث زن

ارث بردن افراد بعد از فوت زن بدون فرزند

درصورتی‌که زن فوت شده فرزند نداشته باشد ابتدا یک دوم ترکه به شوهر پرداخت می‌شود. سپس مابقی آن به والدین زن می‌رسد که سهم پدر دو سوم و سهم مادر یک سوم باقی مانده ترکه است.

ارث بردن افراد بعد از فوت زن فرزنددار

درصورتی‌که زن فرزنددار فوت کند ابتدا یک چهارم ترکه را شوهر می‌برد. اگر زن بجز فرزند پدر و مادر نیز داشته باشد هرکدام از ایشان یک ششم ترکه را می‌برند و مابقی به فرزند می‌رسد که پسر دو برابر دختر ارث می‌برد.

ارث زن فوت شده

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب مجازات برقراری رابطه زناشویی در ملاءعام را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

زنا چگونه باعث اعدام افراد می‌شود؟

مجازات اعدام برای زنا یکی از انواع مجازات‌ها برای رابطه نامشروع و زنا است. زنا از جمله گنا…