چگونه می‌توان به کابوس‌ دیدن پایان داد؟

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
از آنجا که انسان بیش از ۳۳ درصد از کل عمرش را می‌خوابد، بدون شک کابوس نیز بخشی از آن است. هرچه بیشتر درباره علل و عوامل این اختلال بدانیم، ضرر نکرده‌ایم.
علت کابوس شبانه چیست

خواب دیدن روشی است که مغز از آن برای بروز احساسات و افکار سرکوب‌شده استفاده می‌کند. اما امروزه پژوهشگران درباره علل خواب دیدن با هم اختلاف نظر دارند. برخی معتقدند خواب‌ها معنی و مفهوم خاصی ندارند اما بعضی دیگر بر این باورند که خواب دیدن فرایند ناخودآگاه مغز برای بیان احساسات و آسیب‌های روانی است. اگر شما نیز از آن دسته کسانی هستید که مرتب کابوس می‌بینید یا اینکه صرفا دلتان می‌خواهد بدانید علت کابوس شبانه چیست ؟ با مجله دلتا همراه باشید.

چرا کابوس می‌بینیم؟

می‌توان گفت بیشتر کابوس‌ها در مرحله خواب با جنبش سریع چشم‌ها (REM) اتفاق می‌افتند؛ اما چرایی بروز آن‌ها از نظر علمی به اثبات نرسیده است. اگرچه برای کابوس‌ دیدن هنوز علت روشنی ارائه نشده، اما دانشمندان چندین عامل را با افزایش احتمال کابوس‌ دیدن مرتبط دانسته‌اند.

بر اساس اعلام متخصصین، از جمله این عوامل می‌توان به استرس یا اضطراب، کم‌خوابی، مصرف داروهای خاص و افراط در خواندن کتاب‌ها یا دیدن فیلم‌های ترسناک اشاره کرد.

البته برای برخی افراد ممکن است موضوع فقط گهگاه کابوس‌ دیدن نباشد. بلکه تعداد دفعات آن به‌قدری زیاد باشد که بتوان نام آن را «اختلال بروز کابوس» گذاشت.

بهترین حالت برای خوابیدن کدام است؟

چگونه می‌توان به کابوس‌ دیدن پایان داد؟

شاید این یکی از سوالاتی باشد که ذهنتان را درگیر می‌کند اما باید گفت تا آنجا که دانشمندان فهمیده‌اند، حذف کابوس از خواب‌ها ممکن نیست. با این حال به گفته پژوهشگران دانشگاه هاروارد، برای کم کردن مقدار و شدت آشفتگی این نوع خواب‌های بد چندین راه وجود دارد:

در اولین قدم، اگر فرد استرس دارد، باید آن را ریشه‌یابی کند و پس از شناسایی عامل استرس‌زا، برای مدیریت آن راه‌حل‌های موثری به کار گیرد. دیگر آنکه در مورد کابوس‌های ناشی از مصرف دارو، ممکن است لازم باشد دوز دارو یا نوع آن تغییر کند.

شیوه خوابیدن نیز می‌تواند در بروز کابوس یا خواب بد دیدن موثر باشد. بر اساس پژوهش دکتر کالوین کای چینگ یو، دانشیار دانشگاه شو یان هنگ‌کنگ، کسانی که به پشت می‌خوابند، بیشتر کابوس می‌بینند و در عین حال نمی‌توانند آن‌ها را به یاد بسپرند. به باور دکتر یو، «هر شکل خوابیدن ممکن است به نقطه خاصی از بدن فشار وارد کند و احساساتی که بدن بروز می‌دهد، احتمالا منبع عناصری‌اند که در کابوس‌ می‌بینیم.»

بهترین حالت برای خوابیدن کدام است؟

همیشه در مقابل این پرسش، به این پاسخ رسیده‌ایم که بهترین حالت می‌تواند موقعیتی باشد که ما در آن بیشترین احساس راحتی را داریم. با این حال، به گفته متخصصین، از دانشگاه یوزونجوییل (YuZunCu Yil)، معمولا افرادی که به پهلوی راست می‌خوابند، خوابی راحت‌تر و آرام‌تر دارند. در حالی که خوابیدن به پهلوی چپ ممکن است با احساس تنش و ناامنی در خواب مرتبط باشد. اگر هم از آن دسته افراد باشید که عادت دارند روی شکم بخوابند، احتمالا خواب‌های شهوانی و تحریک‌کننده بیشتری می‌بینید.

رایج‌ترین کابوس‌ها

بر اساس یک پژوهش از جمله رایج‌ترین خواب‌های ترسناک زمین خوردن است. دومین کابوس متداول هم این است که کسی ما را تعقیب می‌کند. سومین کابوس مرگ و چهارمی هم احساس گم شدن است. پنجمین و ششمین کابوس‌های رایج در تله و دام گرفتار شدن و هدف حمله قرار گرفتن اعلام‌شده‌اند.

علت کابوس شبانه چیست؟

پیشنهاد مطالعه: مطلب آیا خوابیدن با لباس بیرون ضرر دارد؟ را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…