با این غذاها به جنگ خستگی بروید

۳
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اگر در مدیریت سندرم خستگی مزمن (CFS) دچار مشکل هستید، شاید نیاز باشد شرایط رژیم غذایی خود را بررسی کنید.
مواد غذایی ضد خستگی و انرژی بخش

سندرم خستگی مزمن با بروز نشانه‌هایی مانند خستگی بیش از اندازه، تفکر آشفته و احساس خستگی کلی خود را نشان می‌دهد و هر ساله میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. مواد غذایی ضد خستگی و انرژی بخش را در مجله دلتا بخوانید.

کربوهیدارت‌های پالایش شده را با نمونه‌های پیچیده جایگزین کنید

برخلاف کربوهیدارت‌های کامل و پیچیده، غلات پالایش شده روند آسیابی را تجربه می‌کنند که لایه‌های مختلف دانه را از بین می‌برند و در نتیجه مواد مغذی مانند فیبر در این فرآیند حذف می‌شوند. خوراکی‌هایی مانند نان سفید و پاستای سفید سریع‌تر از غلات پیچیده از دستگاه گوارش عبور می‌کنند. از این رو، سطوح قند خون به ناگاه افزایش می‌یابد و سپس به سرعت نیز افت می‌کند. افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن به طور معمول در تنظیم قند خون ضعیف‌تر عمل می‌کنند، بر همین اساس کربوهیدارت‌های حاوی مواد مغذی احتمالا احساس خستگی را در آن‌ها از بین می‌برد.

کربوهیدارت های پالایش شده را با نمونه های پیچیده جایگزین کنید

با چربی های سالم به خود کمک کنید

همانند بسیاری از بیماری‌های مزمن، سندرم خستگی مزمن با سطوح بالای التهاب پیوند خورده است. در شرایطی که چربی‌های ترانس می‌توانند شرایط التهاب را وخیم‌تر سازند، چربی‌های سالم به از بین رفتن آن کمک می‌کنند. همچنین، چربی‌های سالم آرام‌تر گوارش می‌شوند، از این رو سطوح پایدارتر قند خون و انرژی را موجب می‌شوند.

از منابع چربی‌های غیر اشباع سالم می‌توان به مغزهای خوراکی و کره مغزهای خوراکی، روغن زیتون، آووکادو، و ماهی سالمون اشاره کرد. در مقابل، از منابع چربی‌های ترانس می‌توان فست‌فودها و ناگت‌ها، پای‌های تجاری، کرم‌های غیر لبنی، و پاپ کورن‌های طعم‌دار کره‌ای مایکروویوی را نام برد.

مواد غذایی سرشار از ویتامین B مصرف کنید

از جمله مواد غذایی سرشار از ویتامین B12 می‌توان به گوشت ماکیان، تخم مرغ و ماهی اشاره کرد و از منابع خوب برای فولات می‌توان سبزیجات برگدار، بروکلی، و میوه‌های خانواده مرکبات را نام برد. این ویتامین‌ها نقش مهمی در کمک به عملکرد درست میتوکندری – بخشی از سلول که مسئول تولید انرژی است – دارند. مصرف کافی از آن‌ها می‌تواند به تسکین نشانه‌های سندرم خستگی مزمن کمک کند. پزشک شما می‌تواند میزان دقیق مصرف روزانه ویتامین B12 و فولات را تعیین کند.

مصرف کافئین را کاهش دهید

در دوزهای کوچک، کافئین ممکن است موجب تقویت انرژی شما شود. اما همانند کربوهیدارت‌های پالایش شده، مصرف زیاد کافئین می‌تواند موجب افزایش ناگهانی سطوح انرژی و سپس افت شدید آن شود. بر همین اساس، به مصرف هرچه بیشتر کافئین برای بازگشت به شرایط عادی نیاز خواهید داشت. این چرخه باطل می‌تواند زمینه ساز شکل‌گیری سطوح بیش از اندازه بالا و پایین انرژی شود. همچنین، این شرایط می‌تواند بر غدد آدرنال فشار وارد کند که امکان احساس خستگی بیشتر را افزایش می‌دهد.

آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنید

کم آبی خفیف بدن نیز می‌تواند احساس خستگی و آشفتگی ذهنی را به همراه داشته باشد. در صورت عدم تامین آب مورد نیاز بدن، سموم به صورت کارآمد از طریق غدد عرق دفع نمی‌شوند. خون نیز به صورت کارآمد نمی‌تواند جریان یابد تا گلبول‌های سفید را به جایی که بیشترین نیاز به آن‌ها وجود دارد، انتقال دهد. می‌توانید برای تشخیص بهتر به شرایط ادرار خود توجه داشته باشید. در صورتی که رنگ ادرار زرد تیره است، به احتمال زیاد باید مصرف آب خود را افزایش دهید. اگر رنگ ادرار زرد کمرنگ یا شفاف است، احتمالا به میزان کافی آب مورد نیاز بدن خود را تامین می‌کنید.

مواد غذایی ضد خستگی کدامند

پیشنهاد مطالعه: مطلب چگونه از اینستاگرام ویدئو دانلود کنیم؟ را بخوانید.

۳ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۱۷ آبان ۱۴۰۱ در ۲:۵۷ ق٫ظ

  2. ناشناس

    ۱۵ مهر ۱۴۰۱ در ۶:۴۹ ب٫ظ

  3. ناشناس

    ۱۵ مهر ۱۴۰۱ در ۷:۱۱ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…