اثبات رابطه نامشروع با ضبط مکالمات

۱۸
20
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آیا می‌توان در اثبات جرم رابطه نامشروع توسط همسر با یک شخص غریبه به محتویات تلفن او مانند ضبط صوت یا ضبط مکالمه وی استناد نمود؟
اثبات رابطه نامشروع با ضبط مکالمات

آیا صدای ضبط شده همسر می‌تواند دلیل اثبات تحقق جرم روابط نامشروع باشد؟ همچنین آیا دادگاه به صدای ضبط شده یا ضبط مکالمات تلفنی همسر با شخص یا اشخاص غریبه توجه می‌کند؟ آیا با ضبط کردن صدای همسر می‌توان از آن به‌عنوان مدرک علیه او استفاده کرد؟ در این مطلب از مجله دلتا به موضوع اثبات رابطه نامشروع با ضبط مکالمات می‌پردازیم.

خوب است بدانید شاکی می‌تواند هر آنچه را که به زعم خویش در اثبات ادعایش کمک می‌کند، مستند دعوای خود قرار داده و به آن استناد نماید.

ولیکن بررسی میزان اعتبار آن ادله با قاضی است. یعنی قاضی رسیدگی‌کننده بررسی می‌نماید که آیا ادله اثباتی مطابق قانون دارای ارزش و اعتبار هستند یا خیر؟ لذا اگر محتویات صدای ضبط شده یا مکالمه تلفنی ضبط شده به حدی باشد که در کنار سایر قرائن و ادله اثباتی، برای قاضی رسیدگی‌کننده ایجاد یقین قضایی نماید، می‌تواند مستند حکم قرار گرفته و موجب محکومیت متهم به مجازات جرم رابطه نامشروع گردد.

نکته: مجازات جرم رابطه نامشروع مطابق ماده ۶۷۳ قانون مجازات اسلامی، تا ۹۹ ضربه شلاق نیست.

صدای ضبط شده دلیل نیست

آیا صدای ضبط شده مطابق قانون، دلیل محسوب می‌شود؟ مطابق قانون، صدای ضبط شده اشخاص، جزو ادله اثبات دعوا نیست. یعنی اگر هیچ دلیل دیگری جز صدای ضبط شده شخص در پرونده وجود نداشته باشد، علی‌القاعده نمی‌توان حکم به محکومیت وی به ارتکاب جرایم مربوط به روابط نامشروع و مادون زنا صادر نمود. ولیکن می‌توان هر موردی را، مانند عکس، فیلم، صدای ضبط شده مکالمه تلفنی و غیره را به‌عنوان مستندات دعوا، ضمیمه شکواییه نمود. زیرا قاضی به جمیع اسناد و مدارک شاکی رسیدگی می‌کند. یقین قضایی و علم قاضی از مجموع این موارد حاصل می‌شود. اگر به مطالبی پیرامون طلاق علاقه دارید، به مطلب این زنان بعد از طلاق، سریع می‌توانند ازدواج کنند مراجعه کنید.

اثبات رابطه نامشروع

صدای ضبط شده در جرم رابطه نامشروع

به‌عنوان مثال تصور نمایید درخصوص رابطه نامشروع خانم و آقایی، گزارش کلانتری وجود دارد. در متن گزارش نوشته شده است که در پی تماس تلفنی همسر یکی از متهمان به منزل ایشان مراجعه نموده و متهمان را در‌حالی‌که در منزل خلوت نموده بودند دستگیر کرده‌ایم. سپس صداهای ضبط شده آن‌ها نیز در پرونده درج می‌گردد. پرواضح است که متهمان برای دفاع از خودشان و تبرئه نمودن خویش، باید دلیلی بیشتر از صرف انکار ارائه نمایند. زیرا مکالمات ضبط شده ایشان، به ادعای شاکی مبنی بر ارتکاب جرم رابطه نامشروع توسط آن‌ها، قوت بخشیده است.

مدرک سازی در پرونده به چه معناست؟

مدرک‌سازی در پرونده رابطه نامشروع چگونه است؟ چگونه شاکی می‌تواند برای اثبات خیانت همسر یا وقوع جرم رابطه نامشروع توسط وی، مدرک‌سازی نماید؟ مقصود ما از عبارت مدرک‌سازی در پرونده رابطه نامشروع همسر، این است که شاکی، علی‌رغم نداشتن هیچ‌گونه مدرک واقعی و صحیحی، نسبت به تهیه عکس و پیام و ویس و صدا از همسر خویش با شخص یا اشخاص غریبه می‌نماید. لذا مقصود از مدرک‌سازی، ارائه مدارک دروغین به محکمه است. در این فرض متهم می‌تواند به راحتی با ارائه دفاع متناسب و شایسته از خویش رفع اتهام نماید.

 زنا

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب این ازدواج غیر ممکن است را مطالعه کنید.

۱۸ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۵ مهر ۱۴۰۱ در ۱۲:۱۲ ب٫ظ

  بسیارعالی

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۱۰ مهر ۱۴۰۱ در ۴:۵۹ ب٫ظ

   ممنون از حضور ارزشمند شما🌹

   پاسخ

 2. ناشناس

  ۱ مهر ۱۴۰۱ در ۱:۵۹ ق٫ظ

 3. ناشناس

  ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ در ۱۱:۰۶ ق٫ظ

 4. ناشناس

  ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ در ۷:۴۱ ق٫ظ

  کامل وجامع

  پاسخ

 5. ناشناس

  ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ در ۷:۲۴ ق٫ظ

 6. ناشناس

  ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ در ۷:۱۶ ق٫ظ

 7. ناشناس

  ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ در ۱:۲۵ ق٫ظ

 8. ناشناس

  ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ در ۱:۰۶ ق٫ظ

 9. ناشناس

  ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ در ۱۰:۵۰ ب٫ظ

 10. ناشناس

  ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ در ۱۰:۲۶ ب٫ظ

 11. سعیدی

  ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۴ ب٫ظ

  فوق‌العاده عالی و کاملا قانونی

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۰۲ ق٫ظ

   از اینکه ما رو همراهی می‌کنید.

   پاسخ

 12. ناشناس

  ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۴۴ ب٫ظ

 13. ناشناس

  ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۲۴ ب٫ظ

 14. ناشناس

  ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۱۱ ب٫ظ

 15. ناشناس

  ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۰۵ ب٫ظ

  عالی

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۰۲ ق٫ظ

   ممنون از همراهی شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …